„Pax Americana stráca dych. USA a ich tradiční demokratickí partneri nemajú ani možnosti ani vôľu upevniť vzájomne poprepájaný medzinárodný systém a upevniť svetový liberálny poriadok, ktorý zaviedli po druhej svetovej vojne.“
Toto je citát z článku Richarda Haasa, predsedu Americkej rady pre zahraničné vzťahy, a Charlesa Kupchana, profesora medzinárodných vzťahov na Georgetown University, vedúceho pracovníka Rady pre zahraničné vzťahy, publikovaného v americkom časopise „Foreign Affairs“.
Článok má názov „Nový koncert popredných svetových mocností“. Publikácia tvrdí, že najlepším prostriedkom na zabezpečenie stability v tomto storočí je globálna zmluva medzi veľmocami. Podľa autorov sa globálneho koncertu 21. storočia zúčastňuje šesť hráčov: Čína, Európska únia, India, Japonsko, Rusko a Spojené štáty. Tieto krajiny predstavujú 70% svetového HDP a rovnaký podiel na svetových vojenských výdavkoch. Zaujímavý je tu citát: „Ich postavenie bude určené ich mocou a vplyvom, nie hodnotami alebo charakterom moci, ktoré podporujú.“
Predpokladá sa nasledovné. Globálny koncert je poradným orgánom, nie rozhodovacím orgánom. Zameria sa na strategické otázky, ako aj na riešenie vznikajúcich kríz. Globálny koncert 21. storočia je „podobou Olympu, ktorý bude podporovať, nie vytláčať súčasnú medzinárodnú architektúru a usilovať o dialóg v nej“.
Čo vás zaujme ako prvé? Skutočné uznanie multipolárneho sveta. Po druhé — podľa štruktúry účastníkov existuje otázka ohľadom Japonska, ktoré je pod protektorátom USA a nezohráva nezávislú úlohu. Absencia Británie na globálnom koncerte svedčí o jej reálnej úlohe vo svete z pohľadu americkej elity. A hlavná otázka. Čo z toho má USA? Odpoveď je jednoduchá: ide o pokus udržať si svoju dominanciu v meniacom sa svete, aj keď v zmenšenom formáte.
Pokiaľ ide o Rusko, „nový koncert“ je dobre naštudovaným „starým koncertom“ 18. — 19. storočia európskych monarchií, v ktorom Rusko hralo jednu z hlavných úloh — „nevystrelilo ani jedno delo“. Pravidlá takéhoto „koncertu“ teda poznáme veľmi dobre, pretože sme ho písali.
Jelena Panina
zdroj: news-front
Na výstavbu multifunkčnej Olympic Areny, ktorá má rozšíriť súčasné Slovenské olympijské tréningové centrum v Šamoríne,…
Rada pre mediálne služby (RpMS) sa má z inštitúcie, ktorej štatutárom je kolektívny orgán, pretransformovať…
Obsahovo vyprahnuté liberálne strany Posledné hodiny diania na Slovensku nám v priamom prenose ukazujú ako…
Premiér Robert Fico dal v Číne rozhovor v štátnej televízii CGTN. Počas približne štvrťhodiny skritizoval…
Štúdia o nadmernej úmrtnosti v 125 krajinách počas pandémie COVID-19, ktorá bola zverejnená, zistila, že hlavné príčiny…
Francúzska prokuratúra v stredu podala na súd v Paríži obžalobu proti nacionalistickej političke Marine Le…