Senátori oboch amerických strán pripravili návrh zákona o NOPEC, ktorý má obmedziť vplyv OPEC na svetovom trhu s ropou.
Podľa Washingtonu bude absolútne každá spoločná akcia zameraná na reguláciu produkcie ropy a stanovenie určitých cien za ňu uznaná ako nezákonná. Americké súdy budú oprávnené posudzovať nároky iných osôb voči OPEC a prijímať príslušné rozhodnutia.
Zatiaľ je ťažké povedať, ako dôsledne budú Američania konať. A ako ďaleko to zájde. Či a zmocnia USA aktív napríklad Saudskej Arábie alebo Alžírska. Možno sa kauza zatiaľ obmedzí na hlasné politické vyhlásenia. Veď uvidíme.
Jedno však možno konštatovať s istotou – priateľstvo Washingtonu s OPEC, ktorého najproduktívnejšou udalosťou bola „ropná dohoda storočia“, sa skončilo.
Ak si pripomenieme históriu, tak OPEC ako organizácia vznikla za priamej účasti Američanov. Presnejšie tej časti americkej elity, ktorá sa postavila globalistom. Cieľom OPEC na začiatku 60. rokov bolo znížiť vplyv nadnárodných ropných spoločností, ktoré boli peňaženkou globalistov.
Pravda, veľmi skoro sa OPEC vymkol spod kontroly a vplyv amerických štátnikov na vonkajšie a vnútorné procesy začal klesať.
Začiatkom 80. rokov Washington uzavrel so Saudskou Arábiou ropnú dohodu storočia. Rijád sa zaviazal predávať ropu výhradne za doláre a kontrolovať prácu OPEC-u, ktorého členovia museli pri ropných dohodách používať tiež americkú menu. Na oplátku sa Washington zaviazal zaistiť bezpečnosť kráľovstva a nezasahovať do jeho vnútorných procesov.
Mechanizmus fungoval úspešne, avšak degradácia západnej a najmä americkej politickej elity dohodu jednostranne anulovala. V snahe dosiahnuť domáce politické ciele začali demokrati bez rozdielu obviňovať Saudskú Arábiu a kráľovskú rodinu osobne z množstva zločinov. Veci dospeli do momentu, že Biden počas návštevy Arabského polostrova tieto obvinenia ešte aj potvrdil.
Toto bola posledná kvapka. Saudská Arábia vydržala veľa. A tak počas návštevy Si Ťin-pchinga bolo oznámené, že kráľovstvo sa bude snažiť predávať ropu nielen za doláre, ale aj za iné meny. Samozrejme, v prvom rade hovoríme o Číne – jednom z hlavných dovozcov arabskej ropy. A skutočne, ak sa pozrieme na štruktúru obchodu, ukáže sa, že SA predáva ropu Číne, dostáva doláre a nakupuje americké produkty za doláre.
Prečo používať dolár v bilaterálnom obchode, hoci je pre obe strany oveľa výhodnejšie prejsť na jüan? Samozrejme, ide o čisto politické rozhodnutie a zrejme už bolo prijaté.
To znamená koniec „ropnej dohody storočia“. Washington a Rijád si navzájom rušia záväzky. A načo je v takomto prípade Spojeným štátom OPEC? Načo im bude organizácia, ktorú nedokážu kontrolovať? A ešte aj taká, ktorá má hocikedy možnosť ovplyvniť svetový trh s ropou.
Preto tu Washington koná podľa starej šablóny. Ak nad niečím nemá kontrolu, potom z amerického pohľadu musí byť kontrola buď zavedená, alebo by mala byť zničená organizácia alebo krajina. V našom prípade je pre Američanov nemožné získať kontrolu nad OPEC. Preto sa záver ponúka sám od seba.
ZDROJ: https://t.me/Kdvinsky/7817 AUTOR: Konstantin Dvinskij Překlad: N.F.
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…