Americká vláda sa pripravuje odovzdať ukrajinský majetok skonfiškovaný ruským podnikateľom podľa schémy, ktorú minulý rok navrhla Bidenova administratíva, ktorej cieľom je zamerať sa na bohatstvo „oligarchov“ a odovzdať ho Kyjevu.
Andrew Adams – vedúci „KleptoCapture“, pracovnej skupiny pre sankcie ministerstva spravodlivosti vytvorenej v marci minulého roka – podrobne opísal pokrok dosiahnutý v pláne zhabania majetku počas štvrtkovej prednášky v Hudson Institute .
„V budúcnosti sme tiež pripravení začať s prevodom prepadnutých aktív v prospech Ukrajiny,“ povedal. „V záverečných dňoch roku 2022 Kongres schválil a prezident podpísal zákon o konsolidovaných rozpočtových prostriedkoch z roku 2023 a medzi jeho ustanoveniami je zákon, ktorý novo splnomocňuje ministerstvo spravodlivosti nasmerovať prepadnuté finančné prostriedky ministerstvu zahraničných vecí na účely poskytovania pomoci na Ukrajinu.“
Adams poznamenal, že zákon neumožňuje previesť do Kyjeva všetky zmrazené ruské aktíva, najmä tie, ktoré boli zabavené v dôsledku porušenia kontroly vývozu, a uviedol, že príslušné sumy sú v porovnaní s nákladmi na inváziu do Moskvy „minimálne“.
„Nie je to strieborná guľka, ale napriek tomu je to niečo, čo vo mne vyvoláva nádej, že v najbližších týždňoch a mesiacoch začneme vidieť prvé presuny zo spravodlivosti na ministerstvo zahraničia,“ pokračoval.
Biely dom prvýkrát predstavil schému aktív vlani v apríli, pričom presadzoval skonfiškovanie akéhokoľvek bohatstva, o ktorom sa predpokladá, že je „spojené s ruskou kleptokraciou“ a použije ho na „podporu Ukrajiny“.
Návrh požadoval, aby Kongres zmenil niektoré existujúce zákony, zmeny, ktoré boli zahrnuté v masívnom balíku výdavkov vo výške 1,7 bilióna dolárov na rok 2023.
Podľa databázy ruských sankcií Atlantickej rady je viac ako 1 300 ruských občanov a približne 1 100 subjektov pod sankciami USA.
Zatiaľ čo celková hodnota ruských aktív v súčasnosti zmrazených americkým ministerstvom financií nebola zverejnená, Washington sa zameral aj na bohatstvo vlastnené moskovskou centrálnou bankou v celkovej výške približne 300 miliárd dolárov. Tieto prostriedky však nemožno zabaviť a zostanú zmrazené, pokiaľ sa nezmenia zákony USA.
Viacerí západní spojenci nasledovali sankcie a zhabanie majetku, medzi nimi Kanada, Švajčiarsko, Británia, Austrália a samotná Európska únia, ktorých cieľom je izolovať ruskú ekonomiku v odvete za inváziu svojho suseda vo februári minulého roka.
Moskva tvrdo zareagovala na Adamsove komentáre týkajúce sa ruských aktív a uviedla, že plány poslať zadržané prostriedky na Ukrajinu sú „porušením základných amerických hodnôt“ a znamenajú „očividné ignorovanie všeobecne akceptovaných právnych noriem“.
„Takéto nebezpečné precedensy slúžia len na diskreditáciu Spojených štátov ako „bašty“ slobodného podnikania,“ uviedlo vo štvrtok večer ruské veľvyslanectvo v USA . „Washington svojimi vlastnými rukami podkopáva dôveru v americký aj medzinárodný finančný systém, ako aj bezpečnosť dolárovej jurisdikcie.“
Will Porter
O autorovi: Will Porter je asistent redaktora spravodajstva v Libertariánskom inštitúte a odborný redaktor v RT. Viac o jeho práci nájdete na Antiwar.com a Consortium News.
skspravy
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…