Generálny tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Číny a čínsky prezident Si Ťin-pching rokoval v piatok vo Veľkej sále ľudu s prvým tajomníkom Ústredného výboru Komunistickej strany Kuby a kubánskym prezidentom Miguelom Diazom-Canelom Bermudezom.
Zdôraznil, že Čína a Kuba sú dobrí priatelia, dobrí súdruhovia a dobrí bratia, ktorí si navzájom dôverujú a zdieľajú útrapy a strasti. Tieto tri “dobrá” plne stelesňujú osobitný priateľský vzťah medzi oboma stranami a oboma krajinami a sú tiež kondenzáciou a zjemnením osobitného obdobia histórie.
V ten istý deň obe strany vydali spoločné vyhlásenie o prehlbovaní čínsko-kubánskych vzťahov v novej ére.
Kuba bola prvou krajinou na západnej pologuli, ktorá nadviazala diplomatické vzťahy s Čínskou ľudovou republikou. V priebehu viac ako polstoročia sa čínsko-kubánske vzťahy stali vzorom úprimnej vzájomnej pomoci rozvojových krajín. To je mimo chápania arogantných a úzkoprsých elít USA a Západu.
V skutočnosti je ich názor na čínsko-kubánske vzťahy často nízky. Pri informovaní o Diaz-Canelovej návšteve Číny niektoré americké médiá groteskne komentovali, že Kubu možno nazvať “bratom” Číny na dvore USA. To predstavuje vnútorné zmýšľanie značného počtu Američanov o čínsko-kubánskych vzťahoch. Na jednej strane považujú Latinskú Ameriku za “zadný dvor USA”, priestor, ktorého sa cudzinci nemôžu dotknúť. Na druhej strane prekrúcajú osobitné priateľstvo medzi Čínou a Kubou a domnievajú sa, že keďže Kuba je geograficky blízko USA, mohla by byť manipulovaná alebo využitá na vytvorenie problémov pre USA. Ak sa budeme riadiť touto logikou, ľahko si uvedomíme, prečo sa Washington zrazu tak nadchol pre susedné krajiny Číny.
Ako je všeobecne známe, USA uvalili na Kubu embargo za posledných 60 rokov. Takáto nenávisť a šikanovanie suverénnej krajiny počas takého dlhého obdobia je niečo, čo by pravdepodobne dokázali len USA. Vláda USA tvrdí, že sankcie voči Kube sú zamerané len na vládu, a nie na ľudí, čo je v úplnom rozpore so skutočnosťou. Sankcie a blokáda USA voči Kube sa týkajú takmer všetkého, od pohonných hmôt a potravín až po predmety dennej potreby a lieky, čo spôsobuje Kubáncom dlhodobé ťažkosti. Počas pandémie COVID-19 USA dokonca zabránili Kube získať suroviny na výrobu vakcíny. To už nie je len porušenie medzinárodnej morálky, ale rovná sa to zločinu.
Len začiatkom tohto mesiaca 77. zasadnutie Valného zhromaždenia OSN opäť prijalo rezolúciu, v ktorej drvivá väčšina krajín (185 za, dve proti a dve sa zdržali hlasovania) požaduje, aby USA ukončili hospodárske, obchodné a finančné embargo voči Kube. Bolo to už po tridsiatykrát za sebou, čo Valné zhromaždenie OSN prijalo podobné rezolúcie s drvivou väčšinou. Šikanovanie USA voči Kube vyvolalo v medzinárodnom spoločenstve široký pocit potreby spravodlivosti. USA však na tieto široké výzvy na spravodlivosť už 30 rokov nereagujú, čo je mimoriadne drzé.
Práve na základe tejto osobitnej skúsenosti Kuba vyjadrila svoj úprimný súhlas s čínskymi návrhmi spoločných hodnôt ľudstva, ako aj s Globálnou rozvojovou iniciatívou a Globálnou bezpečnostnou iniciatívou. Hodnota osobitného priateľstva medzi Čínou a Kubou sa stáva čoraz výraznejšou, najmä v kontexte bezprecedentného rozširovania túžby Washingtonu po hegemónii a obrovskej neistoty, ktorú USA spôsobili.
Spolupráca Číny a Kuby je mikrokozmom spolupráce Číny a Latinskej Ameriky. Kuba zohráva rozhodujúcu úlohu v politickej ekológii Latinskej Ameriky, čo poukazuje na silnú túžbu latinskoamerického regiónu ísť cestou nezávislého rozvoja. Spolupráca medzi Čínou a Kubou a Čínou a Latinskou Amerikou sa v posledných rokoch prudko rozvíja. Okrem objektívneho faktora hospodárskej komplementarity je to aj vďaka tomu, že obe krajiny sú rozvojovými krajinami, ktoré dokážu lepšie oceniť hodnotu vzájomného rešpektu a obojstranne výhodnej spolupráce. Niektoré americké médiá sa o návšteve kubánskej hlavy štátu vyjadrili sarkasticky a tvrdili, že Čína využíva Kubu na získanie geopolitických výhod.
Počas rozhovorov s Diaz-Canelom prezident Si povedal: “Záväzok Číny k dlhodobému priateľstvu s Kubou sa nezmení. Odhodlanie Číny podporovať Kubu pri presadzovaní socializmu sa nezmení. Vôľa Číny spolupracovať s Kubou na ochrane medzinárodnej čestnosti a spravodlivosti a postaviť sa proti hegemónii a mocenskej politike sa nezmení.” Priateľstvo, spravodlivosť a vzájomná pomoc – to je celkový vzor čínsko-kubánskych vzťahov v novej ére a je to aj dôsledný postoj Číny v zahraničných výmenách.
hlavnespravy.sk
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…