Americká vláda urýchľuje presun piatich transportných vrtuľníkov do Kyjeva, keďže Washington trvá na tom, že Moskva môže „napadnúť“ Ukrajinu každým dňom. Vrtuľníky Mi-17 boli pôvodne zakúpené od Ruska a určené pre bývalú vládu v Afganistane podporovanú Západom, predtým ako sa vlani v auguste vzdala Talibanu.
Tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psakiová v piatok potvrdila , že Kongres bol informovaný o tomto kroku, ktorý sa uskutoční v rámci programu Excess Defense Articles. Ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok uviedlo, že ide o „najrýchlejší transfer vôbec“ pre americkú vládu.
Vrtuľníky sú už na Ukrajine, ktorá ich obsluhovala v mene Pentagonu a mala ich poslať do Afganistanu, kým tieto plány nenaruší prevzatie moci Talibanom. Ukrajinský minister obrany Alexej Reznikov si ich vyžiadal od Pentagonu koncom novembra spolu s muníciou vyčlenenou aj pre zaniknutú afganskú armádu, informovala agentúra Foreign Policy minulý mesiac .
USA od novembra opakujú tvrdenia Ukrajiny o blížiacej sa ruskej „invázii“ , hoci Moskva tieto obvinenia zmietla ako „falošné správy“ a namiesto toho trvala na rozhovoroch s USA a NATO o bezpečnostných zárukách v Európe.
Mi-17 bol navrhnutý koncom 70. rokov ako modernizácia dopravného Mi-8. V ruských službách je stále známy ako Mi-8M, pričom Mi-17 je jeho exportné označenie. Stále sa vyrába v závode na výrobu helikoptér v Kazani, východne od Moskvy.
Pentagon do polovice roka 2010 minul približne 648 miliónov dolárov na nákup 30 helikoptér pre Afganskú národnú armádu a požiadal Kongres o financovanie ďalších 10, len aby vyvolal kritiku za to, že nekúpil lietadlá americkej výroby.
Americkí vojenskí predstavitelia tvrdili, že Mi-17 bol navrhnutý s ohľadom na Afganistan, že Afganci ho poznali viac a že je jednoduchšie ovládať ako Blackhawky alebo Huey vyrobené v USA.
Plány na nákup „desiatok“ ďalších Mi-17 pre ANA, ako aj niektoré pre Veliteľstvo špeciálnych operácií USA na pomoc pri maskovaní tajných misií, údajne narazili na odpor zo strany Kongresu a problémy s nákladmi, informoval Washington Post v júni 2010, keďže Rusko zvýšil cenu vrtuľníka na „premrštené“ úrovne.
Veľkú časť hardvéru, ktorý USA dodali do Afganistanu, ukoristil Taliban minulý rok, medzi nimi niekoľko Mi-17, bojové lode Mi-35 a dokonca aj vrtuľníky Blackhawk vyrobené v USA, ako aj Humvee, obrnené vozidlá a rôzne malé paže.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…