Americká armáda nasadí na Blízky východ ďalšie bojové lietadlá a vojnové lode námorníctva, uviedol v piatok Pentagon, keď sa Washington snaží posilniť obranu po hrozbách zo strany Iránu a jeho spojencov Hamasu a Hizballáhu, informuje agentúra Reuters.
USA sa pripravujú na Irán, aby splnil svoj sľub reagovať na zabitie vodcu Hamasu Ismaila Haniyeha pred dvoma dňami v Teheráne – jedno zo série zabití vysokých predstaviteľov palestínskej militantnej skupiny ako vojna medzi Izraelom a Hamasom v r. Gaza zúri.
Americký minister obrany Lloyd Austin schválil vyslanie ďalších námorných krížnikov a torpédoborcov, ktoré dokážu zostreliť balistické strely, na Blízky východ a do Európy.
Na Blízky východ posiela aj ďalšiu letku bojových lietadiel.
“Austin nariadil úpravy postoja americkej armády určené na zlepšenie ochrany amerických síl, na zvýšenie podpory obrany Izraela a na zabezpečenie pripravenosti Spojených štátov reagovať na rôzne nepredvídané udalosti,” uviedol Pentagon vo vyhlásení.
Objavili sa špekulácie, že Pentagon možno nenahradí údernú skupinu nosičov USS Theodore Roosevelt na Blízkom východe, keď dokončí svoje prebiehajúce nasadenie. Ale Austin sa rozhodol rotovať v útočnej skupine USS Abraham Lincoln Carrier, aby ju nahradil.
Vo vyhlásení Pentagonu sa uvádza, že by to zvýšilo pripravenosť nasadiť viac pozemnej protiraketovej obrany.
Americká armáda tiež zintenzívnila nasadenia pred 13. aprílom, keď Irán spustil útok na izraelské územie pomocou dronov a rakiet. Hrozba zo strany Hizballáhu v Libanone by však mohla predstavovať jedinečnú výzvu pre akékoľvek úsilie Spojených štátov o zachytenie dronov a rakiet vzhľadom na obrovský arzenál skupiny a bezprostrednú blízkosť Izraela.
Izrael vtedy s pomocou Spojených štátov a ďalších spojencov úspešne zlikvidoval takmer všetkých zo zhruba 300 dronov a rakiet.
Biden vo štvrtok vo štvrtkovom telefonáte s Netanjahuom diskutoval o novom obrannom rozmiestnení americkej armády na podporu Izraela proti hrozbám, ako sú rakety a drony, uviedol Biely dom.
Irán a Hamas obvinili Izrael z vykonania zabíjania a zaviazali sa k odvete proti svojmu nepriateľovi. Izrael sa k zodpovednosti za smrť neprihlásil ani ju nepoprel.
Haniyeho smrť bola jednou zo série vrážd vysokopostavených predstaviteľov Hamasu, keď sa vojna v Gaze medzi Hamasom a Izraelom blíži k 11. mesiacu a narastajú obavy, že konflikt sa šíri na Blízky východ.
Hovorkyňa Pentagonu Sabrina Singhová predtým povedala, že USA neveria, že eskalácia je nevyhnutná.
“Myslím si, že sme veľmi priamočiari v našom posolstve, že určite nechceme vidieť zvýšené napätie a veríme, že tu existuje zjazdová rampa a to je dohoda o prímerí,” povedal Singh.
Izraelská delegácia v najbližších dňoch odcestuje do Káhiry, kde bude rokovať o prímerí v Gaze a prepustení rukojemníkov, uviedol v piatok úrad premiéra Benjamina Netanjahua.
/ skspravy.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…