USA ďalej posilňujú svoje sily v regióne Blízkeho východu. Po vyslaní lietadlovej lode USS Gerald R. Ford a posilnení vzdušných prostriedkov v regióne nasadzujú do Jordánska aj 101. výsadkovú divíziu.
Americké zdroje uviedli, že Izrael bude potrebovať viac munície a rakiet. Preto do jej vlastníctva prevádzajú všetky množstvá amerických zbraní, ktoré sú v skladoch v Izraeli.
Štúdia think-tanku v Bahrajne, kde sídli 5. flotila, však ukázala, že je možné, že Izrael bude musieť bojovať na piatich frontoch.
Uprostred eskalácie palestínsko-izraelského konfliktu vyslal Washington do Jordánska 101. výsadkovú divíziu, ktorá je najviac bojaschopnou jednotkou armády Spojených štátov amerických.
Spolu s tým zdroje hovoria, že do Izraela dorazili aj príslušníci amerických jednotiek špeciálnych operácií spolu s agentmi CIA.
Okrem toho Washington posiela do oblasti potenciálneho nepriateľstva ďalšiu lietadlovú loď. Jedna lietadlová loď je už v dosahu libanonsko-izraelských hraníc.
Konkrétne John Kirby , zástupca Národnej bezpečnostnej rady, vo svojich vyhláseniach uviedol, že v najbližších dňoch bude v Stredozemnom mori druhá lietadlová loď USA.
Podľa Kirbyho je lietadlovou loďou, ktorá bude v najbližších dňoch na Blízkom východe, Dwight D Eisenhower, ktorá vyrazí „na dlhú a plánovanú cestu“, ktorá sa uskutoční budúci týždeň a „bude tam, kde ju treba“.
Ruský veľvyslanec v Izraeli Anatolij Viktorov zároveň vyzval Rusov, aby opustili krajinu bez toho, aby čakali na zhoršenie situácie.
Počas diskusie o aktuálnom arabsko-izraelskom konflikte vo Valdajskom medzinárodnom debatnom klube navrhol, aby jeho krajania využili dostupné pravidelné lety.
“Mojím dôrazným odporúčaním… je využiť služby ruských a existujúcich zahraničných leteckých dopravcov, ktorí naďalej poskytujú svoje služby,” uviedol diplomat.
Viktorov dodal, že v prípade akéhokoľvek ďalšieho vývoja udalostí veľvyslanectvo nenechá nikoho zo svojich občanov bez dozoru.
Moskva medzitým navrhla odstrániť civilistov z pásma Gazy. Podľa Aliya Zaripova , tlačovej tajomníčky ruskej misie pri Palestínskej národnej samospráve (PNA), na zozname boli občania Ukrajiny, Bieloruska, Kazachstanu, Moldavska a Palestíny. Celkovo ide o 400 ľudí, z toho 280 Rusov.
Nemecké ministerstvo zahraničia už skôr naplánovalo odsun občanov z Izraela špeciálnymi letmi na 12. a 13. októbra. S evakuáciou svojich občanov už začali Poľsko, Thajsko, India, Litva, Bulharsko, Maďarsko a ďalšie.
Podľa ruských zdrojov môže Irán v rámci spoločnej operácie vstúpiť do ozbrojeného stretu s Izraelom na strane šiitského hnutia Hizballáh.
Nedá sa teda vylúčiť výrazná územná expanzia konfliktu, ktorý vypukol na Blízkom východe.
Irán sa doteraz zdržiaval priamej účasti na nepriateľských akciách a obmedzoval sa na humanitárnu misiu. Teherán spolu s Káhirou organizovali poskytovanie pomoci pásmu Gazy, najmä liekov a potravín.
Podľa Rusov nemožno vylúčiť, že sa Spojené štáty spolu s Izraelom pokúsia vyprovokovať dynamické zapojenie Iránu do aktuálneho diania, a tým podkopať schopnosť Teheránu riešiť lokálne konflikty bez použitia vojenskej sily.
Izraelu v blízkej budúcnosti hrozí vypuknutie nepriateľských akcií na piatich frontoch súčasne. K tomuto záveru dospeli analytici zo špeciálneho centra Le Beck pôsobiaceho v Bahrajne na základni 5. flotily, uvádza Bild.
Obr.:WarNews24/7
Boje s palestínskym hnutím Hamas pôsobiacim v pásme Gazy už prebiehajú.
Teraz sa situácia na hraniciach s Libanonom zhoršila a hnutie Hizballáh môže ísť do vojny s Izraelom.
Okrem toho sa do vojny pravdepodobne zapoja Palestínčania zo Západného brehu a pravdepodobný je aj vstup Sýrie a Iránu do vojny. Analytici zdôrazňujú, že konflikt bude dlhodobý a neustále eskalujúci.
Palestínska otázka je jedným zo základných kameňov štátnej ideológie Iránu, ale aj Sýrie. Je jasné, že v kontexte vývoja izraelskej vojenskej operácie v Gaze Irán nebude môcť zostať bokom.
Pravdepodobne prvá vec, ktorá sa stane, je, že Izrael zaútočí na iránskych „zástupcov“ v Libanone, Iraku a Jemene, ako aj na IRGC (Iránske revolučné gardy).
Podľa predstaviteľov bahrajnského think-tanku sa Izrael stále bojí otvorene obviniť iránske úrady z útoku na krajinu, keďže chápu, že takéto obvinenie by vlastne zahnalo Teherán do kúta a nedalo mu žiadny manévrovací priestor.
Potom sa vstup Iránu do vojny stane jednoducho nevyhnutným.
Pokiaľ Izrael neprekročí určité hranice vo vzťahu k Iránu, Irán sa môže zdržať priamej účasti na nepriateľských akciách, pretože sa naopak obáva vstupu Spojených štátov a NATO do vojny.
Ako sa však udalosti vyvinú, je zatiaľ úplne nejasné.
Pôvodný zdroj tohto článku je WarNews24/7
Tento článok bol preložený z gréčtiny.
Globalresearch
WarNews24/7/skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…