Vo Washingtone je v plnom prúde nová fáza rozpočtových vojen.
Tentoraz ich zhoršuje skutočnosť, že zákonodarcovia v Kongrese a Bielom dome musia schváliť projekt reformy infraštruktúry a ročný rozpočet takmer súčasne a súčasne zvýšiť strop verejného dlhu.
Na rýchle zvládnutie všetkých rozpočtových úloh demokratom teoreticky stačí získať podporu jednoduchej väčšiny v oboch komorách. To je však iba teoreticky — v praxi je situácia veľmi komplikovaná vnútrostraníckymi hádkami a polit-technologickými intrigami.
V dolnej komore označili liberálni zákonodarcovia projekt reformy infraštruktúry za 3,5 bilióna dolárov za príliš mierny. V Senáte zase centristickí demokrati hrozia zablokovaním ďalšieho bezmyšlienkovitého nalievania peňazí do ekonomiky pri rekordnej dolárovej inflácii, ktorá dosahuje 12%. Teraz je pre nich oveľa jednoduchšie postaviť sa proti Bidenovi uprostred prudkého poklesu jeho hodnotenia v čase afganského fiaska a ekonomických nepokojov.
Drvivá väčšina republikánov je pritom proti reforme infraštruktúry aj proti zvýšeniu stropu štátneho dlhu v súčasnej podobe. Poukazujú na katastrofálnu situáciu s deficitom štátneho rozpočtu. Vlani prvýkrát presiahol úroveň bilión dolárov. V najbližších rokoch má dosiahnuť 1,3-1,8 bilióna. Pre porovnanie: len pred 20 rokmi sa celý americký štátny rozpočet vyrovnal tomu, čo je v súčasnosti jeho samotným deficitom.
Demokrati sa pokúšajú prinútiť svojich odporcov, aby sa pripojili k podpore ich rozpočtových plánov — dúfajú, že presvedčia voličov o obojstrannom konsenze vo Washingtone ohľadne vládnych výdavkov. Vraj nielen oni sú zodpovední za zrýchlenie inflácie — hlasovali za to aj niektorí republikáni.
Rozpočet na budúci rok musí byť schválený do 1. októbra – inak sa americká vláda dočasne zatvorí. Biely dom sa už začal pripravovať na odstávku. Oveľa vážnejšie nebezpečenstvo však pochádza z hrozby vyhlásenia technického bankrotu — ak Kongres včas nenavýši strop štátneho dlhu, ktorý za pandemický rok a pol presiahol 130% amerického HDP.
46 republikánskych senátorov odmietlo prijať riešenie o štátnom dlhu, kým sa Bidenovi nepodarí zastabilizovať vládne výdavky. V dôsledku toho je pravdepodobné, že demokrati budú musieť zvýšiť strop štátneho dlhu iba svojimi vlastnými hlasmi. Spojené štáty sa v poslednej chvíli budú môcť vyhnúť bankrotu. Na pozadí ďalšej kultúrnej polarizácie a erózie inštitúcií vo Washingtone sa však skutočnosť, že ďalšia politická kríza povedie k bankrotu Ameriky, stáva celkom reálnou.
Malek Dudakov/ news-front
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…