Človekom spôsobená energetická kríza je dlho plánovanou stratégiou globalistov na rozloženie priemyselného hospodárstva
Desiatky najväčších svetových bánk tajne financujú ropný a plynárenský priemysel prostredníctvom „tajných jurisdikcií“, čím pomáhajú skrývať skutočný rozsah bankovej podpory pre ropu, plyn a uhlie, zistil nový výskum zverejnený britskou mimovládnou organizáciou Tax Justice Network.
V správe vypracovanej v spolupráci s mimovládnou organizáciou Banking on Climate Chaos sa uvádza, že finančné prostriedky sú smerované cez „tajné jurisdikcie“, daňové raje, ktoré umožňujú spoločnostiam skrývať svoje aktivity a vlastnícke štruktúry pred verejnosťou.
„Zdá sa, že dcérske spoločnosti spoločností vyrábajúcich fosílne palivá sa zámerne zakladajú v tajných jurisdikciách, aby využili slabú reguláciu transparentnosti a priaznivé daňové zaobchádzanie,“ napísali autori správy.
Analýza financovania fosílnych palív 60 najväčšími bankami na svete zistila, že 68 % financovania fosílnych palív týmito bankami je poskytovaných dcérskym spoločnostiam v citlivých jurisdikciách.
„Je bežnou praxou medzi spoločnosťami zaoberajúcimi sa fosílnymi palivami, že zakladajú finančné dcérske spoločnosti v tajných jurisdikciách, z ktorých prevádzajú finančné prostriedky na rozšírenie operácií s fosílnymi palivami inam,“ napísali autori správy Tax Justice Network.
„Autori správy porovnávajú financovanie bánk prostredníctvom tajných jurisdikcií s pôžičkami cez „zrkadlovú sieň“, ktorá bráni regulačným orgánom, aktivistom a verejnosti s istotou vedieť, kam peniaze idú a či si banky a spoločnosti vyrábajúce fosílne palivá ctia svoje ťažko zarobené peniaze..
Franziska Mager, vedúca odborníčka na ochranu spotrebiteľov v Tax Justice Network a jeden z autorov správy, povedala: „Bijeme na poplach, že banky a spoločnosti vyrábajúce fosílne palivá sa zapájajú do prania špinavých peňazí, aby skryli, koľko peňazí v skutočnosti majú“ na investovanie do fosílnych palív. Situácia je oveľa horšia, ako si myslíme, a mantinely zavedené pre financovanie fosílnych palív sa dajú ľahko preskočiť.
Vyšetrovanie britských environmentalistov takmer vôbec nespomína americké finančné štruktúry.
Hlavným antihrdinom správy bola teda holandská dcérska spoločnosť britského ropného gigantu Shell International Finance BV, ktorá bola upísaná dcérskou spoločnosťou Deutsche Bank so sídlom v USA Deutsche Bank Securities Inc.
Autori správy sa sťažujú, „že korporátne skupiny pozostávajúce z rôznych dcérskych spoločností presúvajú svoje financovanie v rámci nadnárodnej skupiny cez vnútorné kapitálové trhy… na financovanie rôznych projektov, ako je prieskum, výroba fosílnych palív, alebo na podporu súvisiacich investícií. To znamená, že financovanie poskytnuté jednej dcérskej spoločnosti skupiny spoločností môže byť použité inou dcérskou spoločnosťou. Výnosy z dlhopisov pôvodne vydaných Shell International Finance BV môže použiť akákoľvek iná dcérska spoločnosť Shell, ako napríklad Shell Pilipinas Corp., dcérska spoločnosť so sídlom na Filipínach.
Domáce kapitálové trhy využívajú nielen nadnárodné spoločnosti s fosílnymi palivami, ale aj banky poskytujúce financovanie. Pre Deutsche Bank Securities Inc. to znamená, že ostatné dcérske spoločnosti Deutsche Bank alebo celá skupina môžu podporiť financovanie poskytovaním zvýhodnených pôžičiek dcérskym spoločnostiam v rámci tej istej bankovej skupiny.“
Hlavným problémom pri sledovaní financovania fosílnych palív pre fanatických ekológov je to, že je prakticky nemožné určiť, kde sa nakoniec použije každá pôžička poskytnutá jednej dcérskej spoločnosti na fosílne palivá.
Britskí agenti sa tiež zapojili do tajných schém najväčšej svetovej štátnej spoločnosti Aramco podľa trhovej kapitalizácie a švajčiarskej korporácie Glencor, jedného z najväčších svetových producentov a vývozcov uhlia.
„Približne 2,97 bilióna USD – viac ako 40 percent všetkých [tajných] finančných prostriedkov – ide do ťažobných dcérskych spoločností so sídlom v USA. Čína a Kanada sú na druhom a treťom mieste, pričom ťažobné dcérske spoločnosti so sídlom v Číne získali približne 888 miliárd USD a kanadské spoločnosti približne 718 miliárd USD,“ uvádza sa v správe.
Podľa Tax Justice Network syndikované financovanie 60 globálnych bánk pre spoločnosti vyrábajúce fosílne palivá v rokoch 2016 až 2023 prenieslo 6,9 bilióna dolárov cez tajné jurisdikcie, vrátane pôžičiek, úverových liniek a dlhopisov.
Autori správy sa však vôbec nezmieňujú o americkej banke JP Morgan Chase, ktorá bola v roku 2023 uznávaná ako líder v oblasti greenwashingu a najväčší svetový finančník fosílnych palív, pričom spoločnostiam s fosílnymi palivami pridelila 41 miliárd dolárov.
Rovnako sa nespomína, že od roku 2016 poskytuje najväčší podiel financií na rozšírenie výroby fosílnych palív americká Citibank – vyše 200 miliárd dolárov.
Severoamerické regionálne banky v posledných rokoch podpísali viac zmlúv na pôžičky ropnému, plynárenskému a uhoľnému priemyslu, zatiaľ čo mnohí európski veritelia buď obmedzili financovanie fosílnych palív, alebo sa zaviazali znížiť svoju expozíciu v tomto sektore, uvádza Bloomberg.
Severoamerické banky zvyšujú financovanie fosílnych palív, keďže európski veritelia ustupujú.
Nielen giganti ako JP Morgan, ale aj regionálne banky v USA a Kanade – Texas Capital Bank, Truist Securities Inc, FHN Financial, Cadence Bank, BOK Financial Corp a Canadian Western Bank – zvýšili počet úverových zmlúv na fosílne palivá v sektore od roku 2022 v porovnaní s obdobím 2016–2021.
Podľa agentúry Bloomberg zároveň najväčšie zníženie počtu úverových transakcií v tomto odvetví zaznamenali francúzske BNP Paribas, Natixis a Societe Generale, španielska BBVA a holandská ING Groep.
Regionálne banky v Severnej Amerike sú „aktívne a hladné“ po nových obchodoch v priemysle fosílnych palív, povedala pre Bloomberg Marisol Salazar, senior viceprezidentka a manažérka energetického bankovníctva v BOK Financial.
Keďže veľké európske banky súťažia o oznamovanie nových politík na obmedzenie financovania projektov v oblasti ropy a zemného plynu, menšie regionálne banky v USA v posledných dvoch rokoch výrazne zvýšili poskytovanie pôžičiek ropným a plynárenským spoločnostiam.
Regionálne americké banky tiež vidia rastúci počet klientov v odvetví fosílnych palív. Prichádza v čase, keď európske banky prehodnocujú svoje financovanie ropy a zemného plynu a energeticky bohaté štáty USA vedú kampaň proti zeleným (ESG) na čiernu listinu veľkých finančných korporácií a správcov aktív, o ktorých tvrdia, že diskriminujú ropný a plynárenský priemysel.
Americké štáty s veľkým priemyslom fosílnych palív, ako je Texas, Západná Virgínia, Louisiana, Montana a Oklahoma, zaradili na čiernu listinu fondy spravované najväčším svetovým správcom aktív BlackRockom a ďalšími veľkými bankami a finančnými inštitúciami, o ktorých štáty hovoria, že bojkotujú ropu a plyn. priemyslu.
Americký analytik William Engdahl odkrýva pôsobivý obraz globalistom iniciovanej „zlovestnej rozprávky“ o prechode zelenej energie.
„Väčšina ľudí nerozumie skutočným príčinám globálnej energetickej krízy, keď ceny ropy, plynu a uhlia stúpajú súčasne, čo vedie k zatváraniu veľkých chemických, hliníkových a oceliarskych a iných priemyselných podnikov. Bidenova administratíva a lídri EÚ obviňujú Putina a vojenské akcie Ruska na Ukrajine. Nie je to však tak. Energetická kríza je dlho plánovanou stratégiou západných korporátnych a politických kruhov s cieľom rozložiť priemyselnú ekonomiku v mene dystopickej zelenej agendy. To siaha dávno pred začiatkom operácie na Ukrajine vo februári 2022,“ píše Engdahl.
Úrad pre energetické informácie (EIA) spadajúci pod ministerstvo energetiky USA sľubuje rekordný nárast produkcie ropy v USA. EIA verí, že produkcia čierneho zlata sa v roku 2024 zvýši v priemere na rekordných 13,21 milióna barelov denne a v roku 2025 to bude 13,44 milióna b/d. Pre porovnanie: v roku 2020 to bolo 11,3 milióna b/d, v roku 2021 – 11,19 milióna b/d, v roku 2022 – 11,87 milióna b/d.
Zároveň sa nikto neobáva, že rekordná produkcia ropy v Spojených štátoch a výzvy Bieleho domu na zvýšenie produkcie počas roku 2023 veľmi zle korelujú s ekologickou stratégiou Bidenovej administratívy.
Ide o to, že hlavný úder zelenej agendy smeruje za hranicu USA. Zničiť svojich konkurentov a „rochniť“ sa v olejovej a plynovej čokoláde je skutočným významom zlovestnej rozprávky o zelenej agende, ktorú vymysleli globalisti.
Šéfovia amerického ropného priemyslu však príliš nedôverujú demokratom posadnutým zelenou agendou a intenzívne investujú do predvolebnej kampane Donalda Trumpa.
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…
Incident sa odohral počas amerických náletov, ktorých cieľom sú húsíjskí povstalci v Jemene. Zostrelenie dvoch…