SVO UA

USA/NATO menia svoju zbraňovú stratégiu na Ukrajine. Západné politické zúfalstvo?

USA a ich spojenci zmenia stratégiu zbraní na Ukrajine. Západní sponzori sa teraz namiesto posielania nového vybavenia zamerajú na opravu poškodených zbraní, čím sa ich budú snažiť, čo najviac využiť. Tento manéver odhaľuje západné „zúfalstvo“, pretože odráža skutočnosť, že NATO dochádza zbrane, ktoré by mohlo poslať ukrajinským jednotkám, píše pre portál InfoBrics Lucas Leiros.

Údaje zverejnilo Politico 19. júla. Podľa novín sa „zameranie Západu na budovanie ukrajinskej vojnovej mašinérie výrazne presunulo na opravu a udržiavanie týchto zbraní, čo je uznanie, že vojna bude trvať mesiace a roky“. V texte sú citované zdroje oboznámené s Pentagonom, ktoré uvádzajú niektoré podrobnosti o novom pláne.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Informátori tvrdia, že projekty na preskupenie zbrojnej stratégie nie sú nedávne, pričom kroky v tomto smere siahajú do obdobia pred neúspešnou ukrajinskou „protiofenzívou“. Dlhodobo sa znepokojuje skutočnosť, že sa vynakladá veľké úsilie na zaslanie zbraní Ukrajincom, ale málo sa hovorí o obnove poškodeného vybavenia, ktoré by sa dalo znova použiť. Teraz sa situácia zdá byť ešte vážnejšia, keďže ruské sily ničia veľa nepriateľských vozidiel, čo si vyžaduje okamžité posilnenie dielov na opravu zbraní.

Okrem toho sa uvádza, že západná armáda už preložila do ukrajinského jazyka viac ako 700 technických príručiek, čo umožnilo miestnym technikom riadne opraviť niektoré zbrane. Tieto reštaurátorské a technické školenia vykonáva pracovná skupina so zástupcami z dvadsiatich dvoch krajín pod vedením USA, Veľkej Británie a Poľska. Šéfa pre akvizíciu a údržbu Pentagonu Williama LaPlantea označilo Politico za šéfa pracovnej skupiny.

„Zakladáme opravárenské zariadenia v Európe, prekladáme [školiace a opravárske] manuály, musíme spolu urobiť oveľa viac, takže sa na to budeme viac sústrediť (…) Zabezpečujeme, aby [ukrajinské ozbrojené sily] mali všetko, čo potrebujú,“ povedal LaPlante novinárom.

Tieto správy sa skutočne zhodujú s nedávnymi informáciami o problémoch NATO udržať si svoju neobmedzenú pomoc Ukrajine z dlhodobého hľadiska . V máji začali internetom kolovať správy o tom, že americká pomoc Kyjevu čoskoro „ vyschne “. Už predtým, koncom roka 2022, sa experti a úradníci vyjadrovali k možnosti, že by sa USA minuli zbrane kvôli Ukrajine. V tom čase niektorí americkí poslanci varovali pred nerealizovateľnosťou pokračovať vo výrobe zbraní vo veľkých množstvách, ktoré by sa systematicky posielali do Kyjeva.

„Je to stále ťažšie a ťažšie (…) Toto je vojna, o ktorej sme si mysleli, že sa skončí o niekoľko dní, ale teraz to môžu byť roky. V čase, keď sa globálne dodávateľské reťazce roztápajú, bude mať Západ veľmi ťažké splniť požiadavky na tejto veľmi vysokej úrovni,“ povedal v novembri pre CNN poslanec Mike Quigley, člen výboru Snemovne reprezentantov pre spravodajstvo .

Je zrejmé, že po neúspešnom pokuse Ukrajiny o protiútok v sezóne jar-leto sa situácia pre Západ stala ešte katastrofálnejšou. Ukrajinská „protiofenzíva“ bola nedostatočne naplánovaná a bez náležitej technickej a taktickej starostlivosti poznačená veľkou stratou západného vojenského aparátu na ruských mínových poliach. Americké a európske tanky a obrnené vozidlá sa stali ľahkými cieľmi moskovských síl, čo znemožňuje udržiavať náhradný systém pre ukrajinské straty. Riešením je teda pokúsiť sa opravou zachrániť čo najviac zbraní.

Okrem Američanov majú o investície do stratégie obnovy zbraní veľký záujem aj Európania. S týmto cieľom súvisí aj projekt nemeckej spoločnosti Rheinmetall na výstavbu zariadení na ukrajinskej alebo poľskej pôde. Je nepravdepodobné, že by továreň Rheinmetall v blízkosti zóny konfliktu bola zapojená do výroby tankov vo veľkom, vzhľadom na logistické ťažkosti. S najväčšou pravdepodobnosťou sa pozornosť sústredí na opravu nemeckých obrnených vozidiel poškodených Rusmi na bojisku.

V skutočnosti tieto manévre naznačujú istý druh „zúfalstva“ zo strany Západu. NATO dochádzajú alternatívy, ako pokračovať vo svojej dlhodobej zástupnej vojne. Vzhľadom na to, že ukrajinské ozbrojené sily sú vážne postihnuté a každý deň sú zničené tisíce zbraní, pre pokračovanie predlžovania konfliktu sa dá urobiť len málo. Jednou z alternatív, ktorú západní stratégovia považujú za zaujímavú, je práve plán investovať do komplexného fixačného systému.

Uvidí sa, ako efektívne to bude. Západné zariadenia na ukrajinskom území na opravu zbraní dodávaných NATO sú legitímnym cieľom ruských síl, pretože majú veľký vojenský význam. Okrem toho, aj keď sa mnoho zbraní opätovne použije, po návrate na front budú naďalej čeliť rovnakým problémom: ruskému vysoko presnému delostrelectvu a mínovým poliam. Ľudský faktor robí starosti aj Ukrajincom, keďže kyjevské ozbrojené sily sú oslabené. Preto táto nová západná stratégia s najväčšou pravdepodobnosťou zlyhá.

Lucas Leiroz

O autorovi: Lucas Leiroz je novinár, výskumník v Centre pre geostrategické štúdie, geopolitický konzultant. Lucasa môžete sledovať na Twitteri a Telegrame .

Odporúčaný obrázok pochádza z InfoBrics

Ilustračné foto: InfoBrics

infobrics/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Nová séria ruských útokov na ciele v Kyjeve, jeho okolí, ako aj v Sumskej oblasti

V noci 25. novembra ruské jednotky spustili ďalšiu sériu útokov na Kyjev. Išlo o pokračovanie…

4 hodiny ago

Ruský vysokoničivý termobarický raketomet Solncepjok zlikvidoval na Donbase obranné pozície ukrajinskej armády

Systém TOS-1A využíva tzv. termobarické rakety. Tie fungujú na princípe výbuchu aerosólového oblaku paliva zmiešaného…

8 hodín ago

Slovensko-maďarské vzťahy už nie sú predvolebnou témou, tvrdí Fico po stretnutí s Maďarskou alianciou

Pokojné spolunažívanie Slovákov a Maďarov žijúcich na Slovensku je existenčne dôležité pre stabilitu krajiny. Skonštatoval…

8 hodín ago

Slovensko vysiela nového veľvyslanca do Moskvy

Novým veľvyslancom Slovenska v Ruskej federácii bude Peter Priputen. Pred jeho vyslaním sa s ním…

8 hodín ago

Na Slovensku sa dnes rodí o polovicu menej detí ako koncom 70. rokov

Najväčšia kríza, akú naša spoločnosť zažíva, nie je ekonomická ani politická, ale demografická. Liberálny Denník…

8 hodín ago

Nikto nedokáže tak zhovädiť českého prezidenta, ako len on sám

Prezident Českej republiky napísal otvorene rusofóbny list Donaldovi Trumpovi, konštatuje agentúra RIA - novosti. Spojené…

8 hodín ago