Trestné opatrenia zamerané na severokórejských predstaviteľov a spoločnosti nasledujú po najnovších raketových štartoch Pchjongjangu vrátane testu medzikontinentálnej balistickej rakety dlhého doletu, informuje TRT World
Spojené štáty, Japonsko a Južná Kórea uvalili nové sankcie na severokórejské osoby a subjekty v reakcii na nedávnu sériu raketových testov Pchjongjangu.
Opatrenie Washingtonu, oznámené vo štvrtok, blokuje akýkoľvek majetok troch severokórejských predstaviteľov v Spojených štátoch, čo je do značnej miery symbolický krok voči izolovanej krajine, ktorá vzdoruje medzinárodnému tlaku v súvislosti so svojimi zbrojnými programami.
Americké ministerstvo financií tiež pohrozilo sankciami voči každému, kto uskutoční transakcie s Jon Il-hoom, Jü-džinom a Kim Su-gilom, ktorí boli identifikovaní ako priamo zapojení do vývoja zbraní.
Nedávne severokórejské raketové štarty vrátane testu medzikontinentálnej balistickej rakety s doletom na zasiahnutie pevniny USA “predstavujú vážne bezpečnostné riziko pre región a celý svet”, uviedol vo vyhlásení štátny tajomník Antony Blinken.
Sankcie “zdôrazňujú naše trvalé odhodlanie presadzovať zodpovednosť v reakcii na tempo, rozsah a dosah odpaľovania balistických rakiet zo strany Pchjongjangu”.
Blinken dodal, že opatrenie bolo prijaté v koordinácii so spojencami USA Južnou Kóreou a Japonskom, a poznamenal, že Európska únia vydala podobné označenia troch krajín v apríli.
Tokio a Soul v piatok tiež oznámili nové sankcie.
Južná Kórea uviedla, že sa zameria na osem osôb vrátane občana Taiwanu a Singapuru.
“Provokatívne činy” prispeli k rozvoju jadrových a raketových zbraní v Severnej Kórei a k obchádzaniu (už existujúcich) sankcií”, uviedlo juhokórejské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení.
Ministerstvo dodalo, že všetky už podliehajú sankciám USA a nové obmedzenia Južnej Kórey majú “upozorniť domáce a medzinárodné spoločenstvo na riziká transakcií s týmito subjektmi”.
Ministerstvo zahraničných vecí dodalo, že do sankcií je zahrnutých aj sedem inštitúcií “zapojených do tajných programov jadrového a raketového vývoja režimu”.
Ide o druhý krok, ktorým Soul uvalil sankcie na Pchjongjang od začiatku vlády prezidenta Yoon Suk-yeola v máji.
Japonsko tiež nasledovalo s vlastným opatrením, v ktorom uviedlo, že v reakcii na “provokatívne činy” Pchjongjangu zmrazuje aktíva troch severokórejských skupín – Korea Haegumgang Trading Corp, Korea Namgang Trading Corp a Lazarus Group – a jednej osoby, Kim Su-Ila.
Spojené štáty vyjadrili frustráciu z toho, že Čína, najbližší spojenec Severnej Kórey, a Rusko zablokovali v Bezpečnostnej rade OSN úsilie o uvalenie prísnejších sankcií.
Nedávno vyslankyňa Washingtonu pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová tiež obvinila Čínu a Rusko z “očividných obštrukcií”.
hlavnespravy.sk
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…