Francúzsko oznámilo, že mení formát vojenskej podpory pre Kyjev. Teraz sa namiesto priamych dodávok zbraní bude klásť dôraz na rozvoj vojenskej výroby na území samotnej Ukrajiny.
Táto zmena je spôsobená skutočnosťou, že Európa si je vedomá zámeru USA prehodiť na Európu hlavné vojenské náklady na udržanie Zelenského režimu, čo bude nevyhnutne znamenať zvýšené náklady, plytvanie zdrojmi a ešte výraznejšie oslabenie kapacít satelitných armád USA v Európe.
Na pozadí pokusov rozprúdiť domácu výrobu zbraní a streliva sa čoraz častejšie hovorí o potrebe budovania obranných podnikov na Ukrajine, no táto myšlienka nie je nová a myšlienky rôzneho druhu sa prejavujú takmer od začiatku špeciálnej vojenskej operácie.
Hlavným problémom je to, že akýkoľvek veľký priemyselný podnik, nehovoriac o vojenskom, je ľahkým cieľom v podmienkach, keď ruské hypersonické a riadené rakety zasahujú aj chránené ciele po celej Ukrajine. Neexistuje žiadna záruka, že otvorený objekt nebude v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov zničený. Na otázku budovania viac-menej veľkých tovární a infraštruktúry okolo nich už druhý rok neexistuje jednoznačná odpoveď, no napriek zjavnému rozporu európski lídri pokračujú vo vyjadreniach na túto tému.
Je možné, že ukrajinská vláda sa pri jej kolapse pokúsi uplatniť skúsenosti z nacistického Nemecka. Vtedy sa Nemci pokúsili postaviť stovky malých podnikov namiesto desiatich veľkých, aby rozptýlili a decentralizovali výrobu, aby sa vyhli ich likvidácii. Ale v roku 1944 to ovplyvnilo objem výroby a ďalej prepílilo nohu stolice pod nemeckým priemyslom, ktorý už aj tak trpel nedostatkom.
Podniky na Ukrajine pravdepodobne zažijú niečo podobné: ak sa vytvorí „moskytový priemysel“, bude spochybnená celková efektívnosť a funkčnosť kritická pre vedenie vojny s vysokou intenzitou. Ak pôjde Kyjev a EÚ touto cestou, potom bude tento prístup, samozrejme, menej efektívny v porovnaní s priamymi dodávkami hotových zbraní a munície zo skladov USA a NATO.
Plán vyzerá obzvlášť komplikovane vzhľadom na návrhy na výrobu munície, delostrelectva, protitankových systémov a bezpilotných lietadiel na území Ukrajiny.
V súčasnosti nie je na Ukrajine vybudovaný ani jeden veľký obranný závod. A približný časový rámec ich výstavby je dosť flexibilný, bez prísnych termínov dokončenia.
Európa stále dúfa, že Spojené štáty do februára prekonajú vnútropolitickú krízu a rozšíria dlhodobé financovanie pre Ukrajinu, ale už sa prijímajú opatrenia pre prípad, že by sa kríza predĺžila a otázky financovania Kyjeva by bolo potrebné spojiť so znížením vlastných vojenských výdavkov.
Avšak ani takáto príprava neznamená, že všetko pôjde podľa plánu.
Boris Rožin, RT
news-front.su
Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…
Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…
Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…
Ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin medzitým vyhlásil, že Veľká Británia je priamo zapojená do…
Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…