Americký prezident Donald Trump už dlhší čas hovorí o prevzatí kontroly nad Grónskom a na uskutočnenie tohto zámeru nevylúčil ani použitie sily. Často to odôvodňuje národnou a medzinárodnou bezpečnosťou. Šéf Bieleho domu v piatok 28. marca 2025 vyhlásil, že Spojené štáty potrebujú prevziať kontrolu nad Grónskom v záujme „svetového mieru“. Trump cez víkend v rozhovore pre televíziu NBC News deklaroval, že USA „na 100 percent“ získajú Grónsko.

Nový grónsky premiér Jens-Frederik Nielsen v nedeľu v príspevku na sociálnej sieti Facebook uviedol, že „Spojené štáty Grónsko nezískajú“. Reagoval tak na vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý opakovane vyhlásil, že chce nad týmto autonómnym dánskym územím prevziať kontrolu. Informuje o tom TASR podľa agentúry Reuters.
„Prezident Trump hovorí, že Spojené štáty získajú Grónsko. Dovoľte mi, aby som sa vyjadril jasne: Spojené štáty ho nezískajú. Nepatríme nikomu inému. Svoju budúcnosť si určujeme sami,“ napísal Nielsen.
Trump cez víkend v rozhovore pre televíziu NBC News deklaroval, že USA „na 100 percent“ získajú Grónsko.
Americkú základňu na najväčšom ostrve sveta piatok navštívi americký viceprezident J. D. Vance. Počas návštevy kritizoval Dánsko, ktoré podľa neho nerobí dostatok na zaistenie bezpečnosti ostrova a uviedol, že Spojené štáty by to dokázali lepšie.
Americký prezident Donald Trump už dlhší čas hovorí o prevzatí kontroly nad Grónskom a na uskutočnenie tohto zámeru nevylúčil ani použitie sily. Často to odôvodňuje národnou a medzinárodnou bezpečnosťou. Šéf Bieleho domu v piatok 28. marca 2025 vyhlásil, že Spojené štáty potrebujú prevziať kontrolu nad Grónskom v záujme „svetového mieru“.
„Myslím si, že Grónsko chápe, že by ho mali vlastniť Spojené štáty,“ povedal na piatkovej tlačovej konferencii. „A ak to Dánsko a EÚ nechápu, musíme im to vysvetliť. Grónsko potrebujeme. Pre medzinárodnú bezpečnosť je veľmi dôležité, aby sme mali Grónsko,“ vyhlásil Trump.
Podľa prieskumov väčšina obyvateľov tohto strategicky významného ostrova podporuje nezávislosť od Dánska, ale neželajú si byť súčasťou USA.
JD Vance: Dánsko neinvestovalo dostatok financií do Grónska
Americký viceprezident J. D. Vance v piatok obvinil Dánsko, že neurobilo dosť pre obranu Grónska. Urobil tak počas svojej zahraničnej cesty na toto dánske územie spolu s ďalšími predstaviteľmi USA.
„Náš odkaz Dánsku je jednoduchý. Neodviedli ste dobrú prácu pre obyvateľov Grónska. Neinvestovali ste dostatok financií do obyvateľov Grónska a bezpečnostnej architektúry tohto neuveriteľného a krásneho územia,“ povedal Vance na tlačovej konferencii na americkej vesmírnej základni Pituffik na severozápade Grónska. „Musí sa to zmeniť. Keďže doposiaľ sa to nezmenilo, politika (amerického) prezidenta (Donalda) Trumpa v oblasti Grónska je taká, aká je,“skonštatoval Vance.
Americký prezident už dlhší čas hovorí o prevzatí kontroly nad Grónskom a dokonca nevylúčil ani použitie sily. Často to odôvodňuje národnou a medzinárodnou bezpečnosťou. Podľa prieskumov väčšina Grónčanov podporuje nezávislosť od Dánska, ale neželajú si byť súčasťou USA.
„Nemyslím si, že bude potrebná akákoľvek vojenská sila. Myslíme si, že to dáva zmysel,“ ozrejmil Vance v súvislosti s prípadnou dohodou o správe Grónska Spojenými štátmi. Podľa jeho slov bude Trump takúto dohodu schopný uzavrieť.
Dánsko odmieta obvinenia USA zo zanedbávania obrany Grónska
Dánsko v sobotu kritizovalo piatkové vyjadrenia amerického viceprezidenta J.D. Vancea, ktorý počas návštevy Grónska Kodaň obvinil zo zavedenia nedostatočných opatrení na obranu tohto autonómneho dánskeho územia. Podľa Dánska takéto obvinenia podkopávajú dlhodobé partnerstvo krajín.
„Sme otvorení kritike, ale dovoľte mi byť úplne úprimný – nepáči sa nám tón, akým bola prednesená. Takto sa nehovorí s blízkymi spojencami a ja Dánsko a Spojené štáty stále považujem za blízkych spojencov,“ uviedol dánsky minister zahraničných vecí Lars Lokke Rasmussen vo videu na platforme X.
Počas svojej zahraničnej cesty do Grónska viceprezident Vance Dánsko obvinil z „neinvestovania dostatku financií do obyvateľov Grónska a (jeho) bezpečnostnej architektúry“.
Dánska premiérka Matte Frederiksenová sa voči tvrdeniam amerického viceprezidenta tiež ohradila a označila ich za „nepravdivé“. Po jeho prejave vyhlásila, že Dánsko zvyšuje svoje obranné kapacity v regióne vrátane nových arktických lodí a bezpilotných lietadiel s dlhým doletom.
Poukázala tiež na dlhoročnú spoluprácu medzi Kodaňou a Washingtonom. „Mnoho rokov sme stáli po boku Američanov vo veľmi ťažkých situáciách,“ uviedla Frederiksenová s odkazom na dánsku pomoc počas vojny USA proti terorizmu. Podľa premiérky sú preto tvrdenia amerického viceprezidenta„neférové“.
Dánsky veľvyslanec v Spojených štátoch Jesper Moller Sorensen poďakoval Vanceovi za jeho pohľad a uviedol, že obe krajiny sa zhodli, že v súvislosti s bezpečnosťou v Arktíde by sa dalo spraviť viac. „Grónsko a Dánsko zdieľajú túžbu posilniť naše už aj tak neuveriteľne úzke väzby s naším priateľom a spojencom,“ napísal na sociálnych sieťach.
VIDEO: Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová odmietla plán von der Leyenovej eurokomisie použiť zmrazené ruské aktíva na financovanie Ukrajiny, pretože by tým podľa nej došlo k porušeniu Európskej zmluvy a ohrozilo by to stabilitu eura ako rezervnej meny
Politici EÚ spojení s korupciou na Ukrajine. Mená neboli spomenuté
Ruská porážka je „ilúzia“: Belgický premiér Bart de Wever sľubuje zablokovanie „dokumentu“ o konfiškácii ruského suverénneho majetku
Technológie umožňujúce diaľkové ovládanie aktivít ľudského mozgu
Fínsko neposkytne Ukrajine bezpečnostné záruky, tvrdí premiér Petteri Orpo
Globalistická Sorosova síť: Jaký otec, takový syn
Odborníci bijí na poplach kvůli riziku rakoviny z laboratorně pěstovaného „masa“
„Víťazstvo Ruska vo vojne proti Ukrajine by znamenalo porážku celého Západu,“ vyhlásil vystrašený český prezident Petr Pavel a vo svetle neúprosnej geopolitickej reality zároveň pripúšťa,, že po vojne bude Európa potrebovať novú bezpečnostnú zmluvu s Ruskom, podobnú Helsinskému aktu z roku 1975
VIDEO: Slovensko sa búri! Minister Šutaj Eštok odmieta diktát Bruselu a chráni naše hranice!
„Poznám malé deti, ktoré nemôžu spať: boja sa vojny, majú nočné mory.“ Strašenie ruským útokom zničilo Pobaltie
To že Nemecko s ich vodcom pomáha islamistickému režimu má korene už v práci nacistov s islamom a moslimami
Drony, rakety Iskander a Kinžal: posledné dni prebiehajú ruské útoky prakticky nepretržite
Taliansko: posun k fašizmu? Meloniovú chvália za „hrdý návrat ku svojim koreňom“
Na toto sa chystá Slovensko a Maďarsko
Ukrajinské velenie vydalo rozkaz strieľať na ustupujúcich vojakov
Nové limity, nové pravidlá: EÚ mení spôsob, ako získate hotovosť
Klimatický narativ se rozpadá: Hlavní studie klimatické krize stažena kvůli nepřesnostem
Nová pravidla z Bruselu: Konec označování části GMO potravin
The New York Times: Zelenského režim štyri roky umožňoval korupcii na Ukrajine prekvitať a míňať stovky miliónov dolárov bez dozoru zvonku. Európski lídri vedome túto korupciu roky tolerujú
VIDEO: „Zelenskyj predlžuje vojnu, pretože, ak by skončila nikdy viac voľby nevyhrá,“ vyhlásil syn amerického prezidenta Donald Trump Jr., ktorý zároveň označil Ukrajinu za skorumpovanú krajinu, z ktorej bohatí utiekli na Západ, v Monaku sa vyvážajú v superdrahých autách, zatiaľ čo na fronte bojuje „roľnícka trieda“.
zo sekcie
„USA Grónsko nezískajú. Svoju budúcnosť si určujeme sami,“ reagoval nový grónsky premiér na vyhlásenia amerického prezidenta Donald Trumpa
„USA Grónsko nezískajú. Svoju budúcnosť si určujeme sami,“ reagoval nový grónsky premiér na vyhlásenia amerického prezidenta Donald Trumpa
„USA Grónsko nezískajú. Svoju budúcnosť si určujeme sami,“ reagoval nový grónsky premiér na vyhlásenia amerického prezidenta Donald Trumpa