Spojené štáty vyčlenili viac ako 3 milióny dolárov na výskum rizík koronavírusov u netopierov a ich prenosu na ľudí. Grant bol rozdelený medzi niekoľko vedeckých organizácií, vrátane virologického ústavu v čínskom Wuhane, píše internetový portál „Intercept“ s odvolaním sa na získanú dokumentáciu.
V článku sa tvrdí, že majú k dispozícii 900 strán materiálov na tému amerického financovania virologického výskumu v Číne vrátane informácií o grante od „National Institute of Health“ v rokoch 2014-2019.
„Cieľom projektu bolo pomôcť objasniť, ktoré faktory umožňujú množenie a prienik koronavírusov do ľudskej populácie štúdiom rozmanitosti vírusov v kritickej skupine zvierat (netopierov) na miestach s vysokým rizikom výskytu (trhy s voľne žijúcimi zvieratami) v ohnisku vypuknutia infekcie (Čína),“ uvádza sa v dokumente.
Medzi príjemcami grantu bol aj virologický ústav vo Wuhane, budúcom epicentre pandémie koronavírusu.
Publikovanie materiálov poskytlo ďalší dôvod pre špekulácie, že projekt financovaný americkými daňovými poplatníkmi by mohol prispieť ku vzniku Covid-19.
Americká spravodajská komunita už skôr priznala, že nemá dostatočné informácie na to, aby určila, či je koronavírus prírodným javom alebo je dôsledkom úniku z laboratória vo Wuhane.
Zdroj EADaily/newsfront
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…