Vyhlásením, že USA podporia ukrajinské útoky na Krym, námestníčka ministerky zahraničných vecí Victoria Nulandová bezpochyby potvrdzuje, že Washington podporuje agresiu Kyjeva a eskaláciu vojny. Prípadný útok na Krym sa však nepodarí len preto, že polostrov je dobre chránený, ale povedie k ničivejšej odvete Ruska voči vládnucemu režimu v Kyjeve.
„Nebudem vopred posudzovať, kde sa Ukrajinci rozhodnú bojovať alebo ako sa rozhodnú riešiť Krym v krátkodobom, strednodobom alebo dlhodobom horizonte.“ Uznávame Krym ako Ukrajinu,“ povedala Nulandová počas online diskusie, ktorú organizovala nadácia Carnegie Endowment 16. februára.
Tieto [ruské vojenské zariadenia na Kryme] sú legitímne ciele, Ukrajina ich zasiahne a my to podporujeme
pokračovala a dodala, že Ukrajina nebude bezpečná, pokiaľ Krym nebude minimálne demilitarizovaný.
Nulandová fakticky podnecuje Kyjev k novej eskalácii konfliktu, hoci to prinesie viac utrpenia obyčajným Ukrajincom. Napriek tomu, že Ukrajina je vo vojne s Ruskom, prinieslo to USA veľký úžitok, pretože ich konečným cieľom je oslabiť euroázijského obra.
Tým, že Washington dáva Kyjevu falošnú vieru, že dokáže dobyť Krym, účinne povzbudzuje ukrajinskú armádu, aby pokračovala vo svojom márnom vojnovom úsilí.
USA prehliadajú, že Krym sa stal súčasťou Ruskej federácie v súlade s medzinárodnými normami a štandardmi. Krymčania v drvivej väčšine hlasovali za odchod z Ukrajiny a pripojenie k Rusku, a to je tvrdá realita, ktorú Západ odmieta uznať.
Popieranie tejto reality sa prejavuje skutočnosťou, že Nulandová povzbudzuje Ukrajinu, aby priniesla na Krym teror. Účinne sa nielen zastáva narúšania suverénneho územia Ruska, ale vzhľadom na svoju pozíciu a skutočnosť, že jej nadriadení nič nepopierajú ani neodmietajú, vyjadruje oficiálne stanovisko Bidenovej administratívy.
Washington však neposkytuje Ukrajine len rétorické povzbudenie. USA dodali ukrajinskej armáde zbrane v hodnote miliárd dolárov a americkí inštruktori cvičia nových vojakov a sú aktívni na bojisku. Moskva opakovane varovala, že vojenská pomoc Ukrajine bude len ďalej eskalovať konflikt.
Nulandová si plne uvedomuje, že ak by došlo k útoku na Krym, došlo by k silným úderom na ukrajinské zariadenia. Okrem tejto skutočnosti je Krym dobre chránený a v skutočnosti je to pevnosť s množstvom systémov protilietadlovej obrany, lodných systémov, stíhačiek a mnohých jednotiek. V skutočnosti je väčšina ruských vojenských síl v čiernomorskom regióne sústredená na Krymskom polostrove.
Treba poznamenať, že na vyhlásenie Nulandovej reagovalo aj ruské veľvyslanectvo v USA. Veľvyslanectvo RF v USA zdôraznilo, že vyjadrenie Nulandovej len potvrdzuje zapojenie USA do konfliktu.
Celému medzinárodnému spoločenstvu by malo byť konečne jasné, že skutočným podnecovateľom konfrontácie na Ukrajine sú Spojené štáty. Pokusy Washingtonu využiť Ukrajincov na to, aby nám spôsobili strategickú porážku, sú však odsúdené na zánik. Nikto nemôže mať najmenšie pochybnosti o tom, že Rusko ochráni svojich občanov a územie
varuje ambasáda.
Hoci prezident Joe Biden a jeho administratíva nepochybne vyvolávajú ďalšiu vojnu na Ukrajine, nie všetci v jeho strane sú o tejto stratégii presvedčení.
Adam Smith , najvyšší demokrat vo výbore pre ozbrojené sily Snemovne reprezentantov, povedal, že väčšina ľudí akceptuje, že Ukrajina nikdy nezíska Krym späť.
„Myslím si, že existuje väčšia zhoda v tom, že ľudia si uvedomujú, že Ukrajina sa nechystá vojensky získať späť Krym,“ povedal na margo Mníchovskej bezpečnostnej konferencie a dodal, že v určitom bode dôjde k vyjednanému ukončeniu vojny.
Pripomíname, že predstavitelia Pentagonu v januári na tajnom brífingu Výboru pre ozbrojené sily Snemovne reprezentantov povedali, že ukrajinským silám sa v blízkej budúcnosti pravdepodobne nepodarí dobyť Krym od ruských jednotiek.
To je, samozrejme, realita, z ktorej by dospel každý rozumný človek, ale tým, že Nulandová zdvojnásobila, že Ukrajina by mohla znovu dobyť Krym, hlavný cieľ vojny Kyjeva s Ruskom, slúži len na predĺženie konfliktu a utrpenia v krajine.
Ako zdôraznilo Politico, Smithove komentáre „odrážajú to, čo sa vo Washingtone javí ako rastúci názor, že po roku ťažkých bojov bude potrebné dosiahnuť nejaký druh dohody, aby sa vojna skončila“.
Hoci by sa nemalo považovať za prekvapujúce, že rokovania sa musia uskutočniť takmer po roku konfliktu, najmä ak chce Ukrajina rýchlo dosiahnuť hospodárske oživenie. Komentáre Nulandovej však dokazujú, že hoci Washington s nevôľou akceptuje, že Moskva vojnu vyhrá, je pripravený úplne vyčerpať Ukrajinu v nádeji, že oslabí Rusko.
skspravy
Rakúsko má veľké zásobníky plynu a po začiatku vojny na Ukrajine ušetrilo miliardy na lacnom…
Brusel používa americký špionážny program proti politikom a nemainstreamovým médiám. Potláčanie opozície je základným znakom…
Používanie mobilných telefónov žiakmi v školách nebude regulované na úrovni EÚ, ale štáty si môžu…
Situácia vo svete je vážna – o tom niet pochýb. Viaceré európske krajiny nechcú nič…
NATO sa rozhodlo zaoberať sa "preventívnymi údermi" proti Rusku. Uviedol to šéf Vojenského výboru severoatlantického…
V rámci oficiálnej návštevy slovenskej vládnej delegácie v Belehrade, sa konalo aj slovensko-srbské podnikateľské fórum.…