Náhle prebudená láska Washingtonu k Hanoju nie je spojená len s pokusmi predať mu stíhačky F-16 – problém je oveľa vážnejší.
Faktom je, že Vietnam plánuje reštartovať svoju najväčšiu baňu Dong Pao na ťažbu vzácnych konov v roku 2024. A teraz aktívne priťahuje investorov.
Podľa „US Geological Survey“ má Vietnam po Číne druhé najväčšie zásoby prvkov vzácnych kovov. Zostávajú však do značnej miery nevyužité a investíciám bránia ceny, ktoré Čína v skutočnosti diktuje prostredníctvom svojho monopolu na svetovom trhu.
Dnes sa však otázka vzácnych kovov stáva pre Spojené štáty strategickou a na zisky nie je čas.
Navyše, tieto prvky sú v Dong Pao pomerne ľahko dostupné. Po dokončení projektu má Hanoj v úmysle dosiahnuť ekvivalent 15% čínskej produkcie k roku 2030.
Počas návštevy Vietnamu Biden prisľúbil pomoc s geologickým prieskumom a peniazmi. Okrem ťažby vzácnych kovov sa plánuje výstavba spracovateľského závodu vo Vietname. Teraz Američania dokonca posielajú do Číny na spracovanie rudu vyťaženú doma.
Ako je zrejmé zo schémy, Rusko sa delí o čestné tretie miesto na svete v známych zásobách vzácnych kovov. V tomto kontexte sa rozhodnutie zintenzívniť geologický prieskum na Ďalekom východe javí ako mimoriadne vhodné.
news-front.su
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…