Náhle prebudená láska Washingtonu k Hanoju nie je spojená len s pokusmi predať mu stíhačky F-16 – problém je oveľa vážnejší.
Faktom je, že Vietnam plánuje reštartovať svoju najväčšiu baňu Dong Pao na ťažbu vzácnych konov v roku 2024. A teraz aktívne priťahuje investorov.
Podľa „US Geological Survey“ má Vietnam po Číne druhé najväčšie zásoby prvkov vzácnych kovov. Zostávajú však do značnej miery nevyužité a investíciám bránia ceny, ktoré Čína v skutočnosti diktuje prostredníctvom svojho monopolu na svetovom trhu.
Dnes sa však otázka vzácnych kovov stáva pre Spojené štáty strategickou a na zisky nie je čas.
Navyše, tieto prvky sú v Dong Pao pomerne ľahko dostupné. Po dokončení projektu má Hanoj v úmysle dosiahnuť ekvivalent 15% čínskej produkcie k roku 2030.
Počas návštevy Vietnamu Biden prisľúbil pomoc s geologickým prieskumom a peniazmi. Okrem ťažby vzácnych kovov sa plánuje výstavba spracovateľského závodu vo Vietname. Teraz Američania dokonca posielajú do Číny na spracovanie rudu vyťaženú doma.
Ako je zrejmé zo schémy, Rusko sa delí o čestné tretie miesto na svete v známych zásobách vzácnych kovov. V tomto kontexte sa rozhodnutie zintenzívniť geologický prieskum na Ďalekom východe javí ako mimoriadne vhodné.
news-front.su
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…