Aj taiwanskí vojenskí vodcovia chápu, že americká vláda sa neobetuje kvôli polouznanému ostrovnému národu.
Eskalácia napätia medzi USA a Čínou dosiahla historické maximum a Taiwan sa môže stať miestom kolízie záujmov medzi týmito dvoma mocnosťami. Sú naozaj však USA schopné túto konfrontáciu vyhrať? Fakty to nenaznačujú, píše agentúra Bloomberg a odvoláva sa na správu Roberta Blackvillea a Philipa Zelikova.
Blackville a Zelikov ako vplyvní americkí politici vyhlasujú, že „na Taiwane hrozí kríza“. Ostrov označujú ako „najnebezpečnejší bod vzplanutia na svete pre možnú vojnu“, do ktorého je možné zatiahnuť nielen USA a Čínu, ale aj ďalšie veľké štáty.
Zdá sa, že Bidenova administratíva zdieľa tento postoj pri príprave na vojnu v plnom rozsahu. Americký prezident už rokoval s lídrami Austrálie, Indie a Japonska, šéfovia ministerstva zahraničia a Pentagonu Tony Blinken a Lloyd Austin pripravujú návštevu Japonska a Južnej Kórey a Blinken bude mať budúci týždeň svoje prvé stretnutie so zástupcami čínskeho vedenia. Minulú stredu navyše americké námorníctvo uskutočnilo demonštračné cvičenie na „opätovné potvrdenie práva na priechod cez Taiwanský prieliv“.
Samozrejme, existuje šanca zabrániť tomu, aby sa kríza zmenila na ozbrojený konflikt a dokonca na jadrový konflikt, píše Bloomberg. No aj pri najlepšom možnom scenári utrpí Amerika obrovské škody v dôsledku kybernetických útokov.
University of Cambridge predpovedá, že digitálne výpadky len v 15 štátoch môžu stáť 1 bilión dolárov, bez započítania úmrtí, dopravných problémov a priemyselných výpadkov.
„Pred niekoľkými rokmi, keď som navštevoval Čínu často, som bol prekvapený, ako často obyčajní Číňania nastolili otázku Taiwanu. Ich obavy odrážali roky štátnej propagandy. Ľudia na Západe musia pochopiť, že keď prezident Si Ťin-pching leští svoje zbrane, čo robí čoraz častejšie, má skutočnú podporu ľudu. Taiwan vyvoláva vo svojich obyvateľoch rovnaké pocity ako Kuba u Američanov pred 60 rokmi — a pozrite sa, ako sa tento príbeh takmer skončil,“ tvrdí Max Hastings, britský historik a novinár.
Správa Blackvillea a Zelikova tvrdí, že Čína je teraz v predvojnovom stave. Čína je zároveň pripravená využiť každú slabosť Západu na to, aby sa otázka Taiwanu definitívne uzavrela. A podľa agentúry Bloomberg je dosť slabých stránok dokonca aj v americkej zahraničnej politike. Počas vyhrotenia situácie sa USA neodvážili prevziať priamu zodpovednosť za osud Taiwanu. Namiesto toho Washington radšej predáva zbrane do Taipei a hovorí o potrebe opevnenia ostrova.
Existuje príliš veľa taiwanských politikov, ktorí sa v prípade čínskeho postupu spoliehajú na rozhodujúci úder Američanov. Existuje však aj realistickejší názor.
„Počujem iba to, že USA zasiahnu. Aký je dôvod domnievať sa, že USA obetujú na ochranu Taiwanu životy svojich vlastných detí?“ tvrdí Li Siming, admirál a náčelník generálneho štábu Taiwanu.
Blackville a Zelikov sa domnievajú, že za súčasnej situácie musí Washington vytvoriť také vojenské podmienky, aby bolo pre Čínu nerentabilné útočiť na Taiwan. Porovnávajú situáciu s Mníchovskou dohodou, keď Veľká Británia a Francúzsko dali Československu roztrhať Adolfovi Hitlerovi, no vojne sa vyhnúť nedokázali.
V záujme spravodlivosti sú nároky Číny voči Taiwanu opodstatnenejšie, pretože podľa agentúry Bloomberg bude pre USA ťažké presvedčiť svojich spojencov, aby sa postavili proti Pekingu. Vďaka pandémii a hlbokým vnútorným politickým rozporom je Amerika navyše slabým hráčom zahraničnej politiky.
zdroj: news-front
Rusko bolo pred útokom na Ukrajinu hlavným dodávateľom plynu do Európy. Ruský štátom kontrolovaný plynárenský…
Podpredseda hnutia Republika Miroslav Suja sa v rozhovore s redaktorkou Mimi Šramovou vyjadril k aktuálnym…
Vojnový konflikt v Libanone vypukol po takmer roku cezhraničného ostreľovania severu Izraela a následných izraelských…
V situácii, keď podľa denníka Le Monde Francúzsko a Veľká Británia reálne zvažujú, že vyšlú…
Prezident Institutu pro ekonomický průzkum (Ifo) Clemens Fuest upozornil na nesoulad dekarbonizace s udržením energeticky…
Nedostatok poslancov na dnešnej schôdzi parlamentu spôsobil to, že sa neprebral plánovaný bod programu –…