V piatok sa 50 krajín dohodlo, že poskytne Kyjevu vojenskú techniku v hodnote miliárd dolárov vrátane obrnených vozidiel a munície potrebnej na zatlačenie ruských síl.
V prípade, že USA a členské krajiny Severoatlantickej aliancie (NATO) dodajú Ukrajine zbrane, ktoré môžu ohroziť územie Ruska, čaká svet „globálna katastrofa“, uviedol v nedeľu predseda dolnej komory ruského parlamentu Viačeslav Volodin. TASR správu prevzala z denníka The Guardian.
Šéf Štátnej dumy a blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina na platforme Telegram ďalej dodal, že takýmito krokmi by sa argumenty proti použitiu zbraní hromadného ničenia stali „neudržateľnými“.
Podľa Volodina vedie podpora Ukrajiny zo strany Spojených štátov a NATO svet do „strašnej vojny“.
„Ak Washington a krajiny NATO dodajú zbrane, ktoré budú použité na útoky na civilné mestá a pokusy obsadiť naše územia, ako hrozia, povedie to k odvetným opatreniam s použitím silnejších zbraní,“ napísal.
Argumenty, že jadrové mocnosti predtým nepoužívali zbrane hromadného ničenia v lokálnych konfliktoch, sú podľa neho neudržateľné, cituje The Guardian. Dodal, že je to preto, lebo USA a NATO „nečelili situácii, v ktorej by bola ohrozená bezpečnosť ich občanov a územná celistvosť krajiny“.
V piatok sa 50 krajín dohodlo, že poskytne Kyjevu vojenskú techniku v hodnote miliárd dolárov vrátane obrnených vozidiel a munície potrebnej na zatlačenie ruských síl. Nemecko však čelí kritike spojencov kvôli neochote dodať tanky Leopard 2 na posilnenie bojovej kapacity Ukrajiny.
Ministri zahraničných vecí troch pobaltských štátov Lotyšska, Estónska a Litvy v spoločnom vyhlásení uviedli, že „vyzývajú Nemecko, aby teraz Ukrajine poskytlo tanky Leopard“.
Tanky sú v držbe niekoľkých krajín NATO, ale na ich prepravu na Ukrajinu potrebujú krajiny súhlas Berlína.
Zbrane dodávané západnými krajinami Kyjevu predlžujú konflikt na Ukrajine. Komentátor denníka „Daily Mail“ Peter Hitchens si je istý, že dodávka západných tankov na Ukrajinu môže mať pre Európu katastrofické následky.
Podľa neho dodávky tankov len predlžujú konflikt na Ukrajine. Hitchens označil rozhodnutie Západu za „čin najväčšej hlúposti“. Kritizoval aj britských poslancov, ktorí „nevystúpili proti tomuto kroku“.
„Existuje reálna možnosť, že veľká časť Európy by sa mohla zmeniť na rádioaktívny cintorín,“napísal novinár.
Hitchens dospel k záveru, že nie je v záujme Británie nasledovať politiku Washingtonu v ukrajinskom konflikte.
Ak Nemecko nebude súhlasiť s dodávkami tankov Leopard 2 Kyjevu, Poľsko vytvorí „menšiu koalíciu“krajín ochotných poslať na Ukrajinu tanky a ďalšie vojenské vybavenie. Vyhlásil to v nedeľu poľský premiér Mateusz Morawiecki, ktorého citovala agentúra PAP.
Predseda poľskej vlády zdôraznil, že Varšava sa nebude len nečinne prizerať, ako Ukrajina krváca v boji proti ruskej agresii. „Kyjev a Európa v tejto vojne zvíťazila, či už s Nemeckom alebo bez neho,“povedal pre PAP.
Týmito slovami reagoval na to, že členovia kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny sa v piatok – pre váhanie Nemecka – nedokázali zhodnúť na dodaní nemeckých tankov Leopard Kyjevu; diskusie o tejto otázke však budú podľa spojencov pokračovať.
Na vývoz týchto moderných tankov na Ukrajinu – a to aj z tretích krajín – je potrebný súhlas Berlína, ktorý ho zatiaľ neudelil s argumentom, že musí svoj postup skoordinovať so spojencami a zvážiť všetky „pro a proti“. Poľský premiér označil postoj Nemecka k tejto otázke za neakceptovateľný.
„Od vypuknutia vojny uplynul už skoro rok. V televízii a na YouTube možno vidieť dôkazy o vojnových zločinoch ruskej armády. Čo ešte potrebuje Nemecko na to, aby sa mu otvorili oči a začalo konať v súlade s potenciálom, ktorý má nemecký štát?“ spýtal sa v tejto súvislosti Morawiecki.
Podľa poľského premiéra je Nemecko ekonomickou aj vojenskou mocnosťou a malo byť preto podniknúť rozhodné kroky na pomoc Kyjevu a predovšetkým by nemalo v tomto smere sabotovať úsilie iných krajín.
Poľsko už vyjadrilo ochotu poskytnúť Ukrajine 14 bojových tankov Leopard a o ich dodaní diskutuje s ďalšími zhruba 15 krajinami. V sobotu sa s výzvou na poskytnutie týchto moderných tankov Kyjevu obrátila na Nemecko trojica pobaltských krajín – Litva, Estónsko a Lotyšsko.
Francúzsko a Nemecko budú podporovať Ukrajinu v jej boji proti Rusku „tak dlho, ako to bude potrebné“, vyhlásil v nedeľu nemecký kancelár Olaf Scholz počas návštevy Francúzska.
„Naďalej budeme poskytovať Ukrajine všetku podporu, ktorú potrebuje, tak dlho, ako to bude nevyhnutné. Spolu, ako Európania, aby sme bránili náš európsky mierový projekt,“ povedal Scholz v prejave, ktorým si na parížskej univerzite Sorbonne pripomenul 60 rokov od začiatku francúzsko-nemeckej povojnovej spolupráce podpísaním tzv. Elyzejskej zmluvy.
Na prejave sa zúčastnil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Francúzsko-nemecká spolupráca je podľa Scholza kľúčová vzhľadom na budúcnosť Európy.
„Budúcnosť, rovnako ako minulosť, spočíva na spolupráci medzi oboma našimi krajinami ako hybná sila pre zjednotenú Európu,“ zdôraznil nemecký kancelár.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron zároveň v nedeľu vyhlásil, že Francúzsko a Nemecko by mali byť „priekopníkmi“ v rozvojovej Európe.
Odvolal sa pritom tiež na potrebu „vybudovať nový energetický model“, povzbudiť „inovácie a technológie zajtrajška“ a uistiť, že Európska únia (EÚ) je „geopolitickou mocnosťou sama o sebe“ v oblasti obrany i diplomacie, cituje AFP.
„Ďakujem, pán prezident, ďakujem z celého srdca,“ poďakoval Scholz Macronovi za priateľstvo preukázané Nemecku zo strany Francúzska.
Scholz podľa agentúry DPA predniesol prejav vo francúzštine a obrátil sa aj na verejnosť. „Ďakujeme vám, naši francúzski bratia a sestry, za vaše priateľstvo,“ povedal.
Zdroj: hnonline.sk / trend.sk / ta3.com / sk.news-front.info /YouTube
Michal Šimečka, predseda opozičného hnutia Progresívne Slovensko, sa v rozhovore pre ta3 zameral na kľúčové…
Policajný zbor tento rok prešiel výraznou reorganizáciou. Z NAKA sa stal ÚBOK a v policajnom…
Ruská federácia podala predsúdne žaloby proti Lotyšsku, Litve a Estónsku za diskrimináciu Rusov. Rusko podalo…
Reuters: Ceny plynu v Rusku klesli kvôli sankciám EÚ na polovicu. Náklady na skvapalnený ropný…
Najvyšší ruský diplomat upozornil na skutočnosť, že „kyjevský režim hrá do karát Západu, ktorý potrebuje…
Myšlienka použiť zmrazené aktíva Ruska na pomoc Ukrajine spočiatku narážala na odpor európskych predstaviteľov, ktorí…