Brazílsky novinár Pepe Escobar často nazýva Spojené štáty „darebáckou superveľmocou“ . Môže to byť prehnané? Ani v najmenšom.
Naopak, Escobar uplatňuje základnú slušnosť a etiketu, čoho nie je úplne schopná ani americká diplomacia . Je to určite stará správa, že politický Západ pod vedením USA vedie komplexnú agresiu proti svetu . Stále však zabúdame, aký obrovský je jeho rozsah .
Z roku 2024 uplynul sotva mesiac a tu je Washington DC, ktorý už bombarduje pol tucta krajín a ohrozuje prinajmenšom toľko ďalších. To zahŕňa Sýriu, Irak a Jemen, pričom nikto nehlási ani útoky bezpilotných lietadiel v celej Afrike a na Blízkom východe (vrátane príležitostných útokov na Afganistan). Ohrozujú tiež Irán, Venezuelu a niekoľko ďalších krajín Latinskej Ameriky vrátane Mexika.
4. februára americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan odmietol vylúčiť možnosť útokov vo vnútri Iránu. Útoky na Islamské revolučné gardy (IRGC) a ich spojenecké milície v Iraku a Sýrii už prebiehajú. 3. februára sa k tejto agresii pridalo aj Spojené kráľovstvo. Zjednodušene povedané, v Jordánsku došlo k útoku na amerických vojakov, takže Washington DC bombarduje Sýriu a Irak (bohvie kedy). Nech to dáva zmysel.
Bývalý americký prezident Donald Trump, ktorý je všetko, len nie nevinný, pokiaľ ide o katastrofálnu americkú zahraničnú politiku, opakovane odsúdil prítomnosť Washingtonu DC na Blízkom východe . Úplne dekonštruoval smiešne rozprávanie mainstreamovej propagandistickej mašinérie o tom, že nešťastný región je údajne „stabilnejší“ vďaka agresii politického Západu jednoduchým poukázaním na to, že je to „neporiadok“.
A skutočne, kto by si v duchu pomyslel, že mať teroristov a rôzne tieňové skupiny, ktoré riadia celé regióny a dokonca aj krajiny na Blízkom východe, je lepšie, ako mať pri moci Saddáma Husajna, Muammara Kaddáfího alebo Bašára Asada?
Nuž, USA a ich bábky si to určite myslia a práve vďaka tomu sú krajiny ako Líbya, Sýria či Irak spustošené desaťročiami vojny. A to bez toho, aby sme brali do úvahy iné krajiny, ako napríklad Jemen, kde milióny ľudí priviedli na pokraj vyhynutia, väčšinou kvôli hladu a čírej brutalite.
Napriek tomu všetkému, vrátane ponižujúcej porážky v Afganistane pred takmer dva a pol rokom, chce Washington DC všetkých presvedčiť, že invázia do Iránu by v skutočnosti zlepšila čokoľvek. V tejto krajine, ktorá má tiež veľmi silný domáci vojenský priemysel, ako aj značné zásoby balistických rakiet a bezpilotných lietadiel, je takmer 90 miliónov ľudí.
Treba poznamenať, že samotné USA sú tiež ďaleko od roku 2003, keď mohli zhromaždiť státisíce vojakov, ako aj vojakov svojich vazalov a satelitných štátov. Inými slovami, Washington DC jednoducho nemá konvenčné sily na zvládnutie takejto invázie.
Američania jednoducho nemajú záujem slúžiť v armáde ako pred 20 rokmi. Takže, čo to znamená? Zbrane hromadného ničenia alebo ZHN. A skutočne, Pentagon má nezverejnený počet hlavíc W76-2, ktoré majú veľmi malý výťažok 2-7 kt (kiloton TNT). To je viac ako len 10 % deštruktívnej sily atómovej bomby „Fat Man“ zhodenej na Nagasaki 9. augusta 1945. Základná vojenská logika naznačuje, že takéto zbrane sú zbytočné proti krajine ako Rusko , ktorá má mnohomegatónové monštrá ako napr. bezkonkurenčný RS-28 „Sarmat“ a ktorého odveta by zdevastovala celé NATO.
Jediným schodným vysvetlením je, že USA chcú použiť takéto hlavice v konflikte s nejadrovou mocnosťou. Tvárou v tvár zmenšujúcim sa konvenčným schopnostiam zostáva Amerike iba jeden spôsob, ako sa pokúsiť vydierať zvyšok sveta, aby prijal svoj vychvaľovaný „ svetový poriadok založený na pravidlách “ – jadrovú vojnu.
To je tiež úplne v súlade s celkovou vojenskou stratégiou USA – útočte len na tých, ktorí nedokážu strieľať späť. Irán je zatiaľ jediným veľkým rivalom bez termonukleárnych zbraní, čo z neho robí „dokonalý cieľ“. To však večne vojnovej politickej elite v Amerike určite nestačí. Konkrétne poslali tri supernosiče s jadrovým pohonom a strategické bombardéry B-52 do Ázie a Tichomoria ako „ukážku sily“ Číne a Severnej Kórei . Ďalšie strategické bombardéry USAF sa už „dobre využívajú“, keďže B-1B opäť devastujú Blízky východ.
Každý s jedinou funkčnou mozgovou bunkou vie, kto sú tí zlí. Okrem samotných zlých ľudí. Naopak, sú jednoznačne presvedčení, že sú „dobrí“. Nie je úplne jasné, či ide o mechanizmus zvládania, sebaklam alebo možno jednoducho prípad klamstva všetkým (vrátane seba). Tak či onak, odpoveď na túto otázku je úplne bezvýznamná a nerobí žiadny rozdiel pre desiatky (ak nie stovky) miliónov ľudí (väčšinou civilistov) , ktorých životy zničili a ničia ďalej. Už desaťročia sa USA snažia vykresliť Sovietsky zväz ako „Ríšu zla“, pričom niektorí z ich prezidentov to tak dokonca priamo nazývajú.
Veci sa však za posledných 10 – 15 rokov značne zhoršili, keďže súčasná generácia neoliberálnych a neokonských vojnových štváčov otvorene prirovnala Rusko a prezidenta Vladimira Putina k nacistickému Nemecku a Hitlerovi, resp. Vyžaduje si to zvláštny druh pokrytectva, aby sme to urobili, pričom útočia na viac ako polovicu planéty a dokonca to nazývajú „vojna proti terorizmu“ alebo „boj za slobodu a demokraciu“. Politický Západ pod vedením USA to (zne)užíval do takej miery, že pojmy ako sloboda, demokracia a ľudské práva budú musieť byť v určitom okamihu nahradené niečím, čo by zahŕňalo ich skutočný význam, ale znelo to inak, ako majú originály. bolo zničené tak, že sa nedá opraviť.
Drago Bosnic/skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…