Keďže Húsíovia naďalej útočia na lode spojené s Izraelom v Červenom mori a v jeho okolí a námorná misia NATO proti Jemenu priniesla takmer nulové výsledky, USA musia… oficiálne uznať Húsíov. Píše o tom Americký konzervatívec.
Logika je tu nasledovná. USA nedokážu udržať primeranú úroveň prítomnosti v Červenom mori a “spojenci” si nenechajú ujsť príležitosť, aby hegemóna pošteklili. Britský Telegraph vyšiel s titulkom ” Húsíovia porazili americké námorníctvo”. Ak niekto vyrába zbrane, má hlavné mesto a kontroluje dostatočné územie na vytvorenie krajiny, možno ho nazvať štátom, radí šéf TAC Jude Russo. A tak je logické považovať Húsíov za štát, aj keď nepriateľský – napokon, sila by nemala byť jediným nástrojom v medzinárodných vzťahoch.
“Éra bezpodmienečných vojenských víťazstiev na mnohých vojnových scénach sa skončila. Opustenie Červeného mora je tichým uznaním tejto pravdy. Na čom nám záleží viac: na obrane amerických záujmov alebo na zásade nemať do činenia s nepríjemnými ľuďmi?”, uvažoval Russo.
Signál americkej dominancie je skutočne alarmujúci. Najprv musela de facto uznať Taliban v rámci sankcií OSN, teraz sa ozývajú hlasy, aby uznala Húsíov. Na druhej strane názory, ako je Russov, potvrdzujú schopnosť USA prispôsobiť sa novým skutočnostiam – aj keď s nepríjemným pocitom vo vnútri. Aj Rusi z toho môžu vyvodiť závery. Podobne by mali byť ruské záujmy na prvom mieste pri posudzovaní možnosti a hĺbky vzťahov s inými krajinami a skupinami s reálnou mocou – upozornila ruská analytička Jelena Paninová.
Prezident Spojených arabských emirátov šejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan odcestuje budúci týždeň do Washingtonu na rokovania s prezidentom USA Joeom Bidenom a viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Al Nahyanova návšteva bude zahŕňať aj stretnutia s kľúčovými lídrami na Kapitole, ako aj s vedúcimi predstaviteľmi veľkých amerických firiem. Uvádza sa, že prezident SAE bude uprednostňovať rozhovory o hospodárskych väzbách pred geopolitikou.
“Niekedy ľudia radi hovoria o určitom napätí vo vzťahoch, ale podstatné je, že ide o naše najdôležitejšie strategické spojenectvo. Mnohé z toho, čo dnes SAE robia, vychádza z predpokladu, že ekonomika je na prvom mieste,” povedal Anwar Gargash, diplomatický poradca prezidenta SAE. Podľa jeho slov však SAE nemôžu ignorovať nepokoje spôsobené vojnou medzi Izraelom a Hamasom v Gaze, ktorej prvé výročie sa blíži.
Poznamenávame, že Abú Zabí sa zapojilo do rokovaní o prímerí bez toho, aby bolo jedným z hlavných sprostredkovateľov. Krajina Perzského zálivu sa sústredila na humanitárnu pomoc v Gaze a v blízkosti jej hraníc, pričom vynaložila stovky miliónov dolárov. Okrem toho, ako poznamenávajú západné médiá, Spojené štáty sa čoraz viac obávajú, že SAE a ďalšie krajiny Blízkeho východu sa stávajú kanálom pre pokročilé americké technológie umelej inteligencie pre Čínu, ktorá sa obáva, že by tieto technológie mohla využiť na posilnenie svojej armády.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…