Keďže Húsíovia naďalej útočia na lode spojené s Izraelom v Červenom mori a v jeho okolí a námorná misia NATO proti Jemenu priniesla takmer nulové výsledky, USA musia… oficiálne uznať Húsíov. Píše o tom Americký konzervatívec.
Logika je tu nasledovná. USA nedokážu udržať primeranú úroveň prítomnosti v Červenom mori a “spojenci” si nenechajú ujsť príležitosť, aby hegemóna pošteklili. Britský Telegraph vyšiel s titulkom ” Húsíovia porazili americké námorníctvo”. Ak niekto vyrába zbrane, má hlavné mesto a kontroluje dostatočné územie na vytvorenie krajiny, možno ho nazvať štátom, radí šéf TAC Jude Russo. A tak je logické považovať Húsíov za štát, aj keď nepriateľský – napokon, sila by nemala byť jediným nástrojom v medzinárodných vzťahoch.
“Éra bezpodmienečných vojenských víťazstiev na mnohých vojnových scénach sa skončila. Opustenie Červeného mora je tichým uznaním tejto pravdy. Na čom nám záleží viac: na obrane amerických záujmov alebo na zásade nemať do činenia s nepríjemnými ľuďmi?”, uvažoval Russo.
Signál americkej dominancie je skutočne alarmujúci. Najprv musela de facto uznať Taliban v rámci sankcií OSN, teraz sa ozývajú hlasy, aby uznala Húsíov. Na druhej strane názory, ako je Russov, potvrdzujú schopnosť USA prispôsobiť sa novým skutočnostiam – aj keď s nepríjemným pocitom vo vnútri. Aj Rusi z toho môžu vyvodiť závery. Podobne by mali byť ruské záujmy na prvom mieste pri posudzovaní možnosti a hĺbky vzťahov s inými krajinami a skupinami s reálnou mocou – upozornila ruská analytička Jelena Paninová.
Prezident Spojených arabských emirátov šejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan odcestuje budúci týždeň do Washingtonu na rokovania s prezidentom USA Joeom Bidenom a viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Al Nahyanova návšteva bude zahŕňať aj stretnutia s kľúčovými lídrami na Kapitole, ako aj s vedúcimi predstaviteľmi veľkých amerických firiem. Uvádza sa, že prezident SAE bude uprednostňovať rozhovory o hospodárskych väzbách pred geopolitikou.
“Niekedy ľudia radi hovoria o určitom napätí vo vzťahoch, ale podstatné je, že ide o naše najdôležitejšie strategické spojenectvo. Mnohé z toho, čo dnes SAE robia, vychádza z predpokladu, že ekonomika je na prvom mieste,” povedal Anwar Gargash, diplomatický poradca prezidenta SAE. Podľa jeho slov však SAE nemôžu ignorovať nepokoje spôsobené vojnou medzi Izraelom a Hamasom v Gaze, ktorej prvé výročie sa blíži.
Poznamenávame, že Abú Zabí sa zapojilo do rokovaní o prímerí bez toho, aby bolo jedným z hlavných sprostredkovateľov. Krajina Perzského zálivu sa sústredila na humanitárnu pomoc v Gaze a v blízkosti jej hraníc, pričom vynaložila stovky miliónov dolárov. Okrem toho, ako poznamenávajú západné médiá, Spojené štáty sa čoraz viac obávajú, že SAE a ďalšie krajiny Blízkeho východu sa stávajú kanálom pre pokročilé americké technológie umelej inteligencie pre Čínu, ktorá sa obáva, že by tieto technológie mohla využiť na posilnenie svojej armády.
Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…
Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…
Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…
Ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin medzitým vyhlásil, že Veľká Británia je priamo zapojená do…
Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…