Tí strieľajú na izraelské lode a ďalšie plavidlá mieriace do prístavov okupovanej Palestíny, s ktorou solidarizujú. Rusko žiada mimoriadne Bezpečnostnej rady OSN. Čína vyzvala všetky strany konfliktu upokojiť situáciu.
Globálny zločinecký Syndikát dlhodobo ovládajúci politický establišment v USA a politiku v štátoch kolektívneho Západu zúri a snaží sa spôsobiť čo najviac chaosu vo svete v čase, keď sa okolo neho sťahuje slučka. Po covide, vyprovokovaní vojny na Ukrajine a v Pásme Gaza, útočí prostredníctvom USA a jeho vazalov na štát s 27 miliónmi občanov ležiaci na Arabskom polostrove v juhozápadnej Ázii a snaží sa spôsobiť čo najviac deštrukcie.
Spojené štáty a Británia začali vo štvrtok vykonávať masívne údery proti desiatkam cieľom v Jemene, ktoré sú spojené s tamojšími Iránom podporovanými húsíjskými povstalcami. Pre agentúru Reuters to potvrdili štyria americkí predstavitelia, informuje TASR.
Ide o prvé odvetné údery proti jemenským povstalcom húsíom, ktorí od novembra útočia raketami a dronmi na lodnú dopravu v Červenom mori. Húsíovia, ktorí majú pod kontrolou väčšinu územia Jemenu, tvrdia, že tak konajú zo solidarity s Palestínčanmi v Pásme Gazy, kde Izrael bojuje proti militantnému hnutiu Hamas.
Do operácie americkej a britskej armády v Jemene sú zapojené stíhačky, ponorka aj vojnové lode, z ktorých boli vypálené strely Tomahawk, uviedli pre Reuters nemenované zdroje s tým, že oficiálne vyhlásenie by malo byť zverejnené čoskoro.
Medzi vojenské ciele patrili logistické uzly, systémy protivzdušnej obrany a miesta skladovania a odpaľovania zbraní, píše agentúra AP s odvolaním sa na niekoľko nemenovaných predstaviteľov USA.
Americký prezident Joe Biden v piatok vyhlásil, že údery proti húsíom v Jemene podporili aj Austrália, Kanada, Bahrajn a Holandsko.
Spravodajcovia AP v piatok skoro ráno informovali o štyroch výbuchoch v Saná, hlavnom meste Jemenu. Svedkovia hlásili päť explózií aj v prístavnom meste Hudajdá. Údery USA a Británie medzičasom podľa Reuters potvrdil aj húsíjský predstaviteľ.
Popredný predstaviteľ jemenských húsíjských povstalcov Muhammad Alí al-Húsí vo štvrtok varoval, že akýkoľvek útok zo strany USA na ich pozície v Jemene vyvolá tvrdú vojenskú reakciu.
Washington predtým tvrdil, že húsíovia vypálili balistickú strelu na medzinárodné námorné trasy v Adenskom zálive. Podľa Reuters išlo o 27. útok týchto povstalcov od 19. novembra.
Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) prijala v stredu rezolúciu, v ktorej odsúdila útoky jemenských húsíjských povstalcov na obchodné lode v Červenom mori a vyzvala na ich okamžité zastavenie. Rezolúciu podporilo 11 krajín, hlasovania sa zdržali Rusko, Čína, Alžírsko a Mozambik.
Americký prezident Joe Biden v piatok vyhlásil, že letecké údery USA a Británie na pozície húsíjských povstalcov v Jemene boli vykonané v obrane a varoval pred ďalšími krokmi v prípade, že húsíovia budú pokračovať v útokoch na lode v Červenom mori. Saudská Arábia vyzvala na zdržanlivosť, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.
Americká a britská armáda podnikli v noci na piatok masívne nálety naprieč Jemenom. Agentúra Reuters s odvolaním sa na tvrdenia svedkov uviedla, že nálety zasiahli vojenské základne pri hlavnom meste Saná i Taíz aj námornú základňu húsíov v prístave Hudajdá.
Biden vo vyhlásení uviedol, že údery proti húsíom boli vykonané s podporou Austrálie, Bahrajnu, Kanady a Holandska. Ako dodal, USA v prípade potreby nebudú váhať podniknúť ďalšie vojenské operácie.
„Na môj príkaz americké vojenské sily…úspešne vykonali údery na niekoľko cieľov v Jemene, ktoré využívajú húsíjskí povstalci na ohrozenie slobody plavby na jednej z najdôležitejších vodných ciest na svete,“ povedal Biden s odkazom na útoky húsíov na námornú dopravu v Červenom mori.
Podľa nemenovaného predstaviteľa USA sa údery zamerali na ciele húsíov vrátane radarových základní, skladísk zbraní a odpaľovacích zariadení pre drony a strely. Podľa neho bolo ich cieľom zabrániť ďalším útokom húsíov.
Britský premiér Rishi Sunak uviedol, že americké a britské letecké údery boli „nevyhnutné a primerané“. Podotkol, že aj napriek opakovaným varovaniam zo strany medzinárodného spoločenstva jemenskí povstalci pokračovali v útokoch na plavidlá v Červenom mori.
Prezident USA dodal, že „bezprecedentná“ séria 27 útokov húsíov od novembra na lode zahŕňala aj použitie „protilodnej balistickej strely prvýkrát v histórií“. Tieto útoky podľa Bidena ohrozujú americký personál, civilných námorníkov a partnerov a poškodzujú voľný tok medzinárodného obchodu.
Saudská Arábia vo vyhlásení uviedla, že „s veľkým znepokojením sleduje vojenské operácie v oblasti Červeného mora a letecké útoky na viaceré miesta v Jemene“. Zároveň vyzvala na zdržanlivosť a vyhýbanie sa eskalácii.
Od vypuknutia vojny v Pásme Gazy medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas začali jemenskí povstalci podnikať útoky na kľúčovú námornú trasu. Odôvodňujú to solidaritou s Palestínčanmi v Gaze.
Washington a jeho spojenci vydali dosiaľ viacero čoraz prísnejších varovaní adresovaných húsíom, aby zastavili útoky na lode v Červenom mori. V decembri bola na podnet USA vytvorená medzinárodná koalícia s názvom Strážca prosperity (Operation Prosperity Guardian) na ochranu tejto námornej oblasti, cez ktorú prúdi 12 percent svetového obchodu.
Iránske ministerstvo zahraničných vecí v piatok odsúdilo útoky Spojených štátov a Británie voči húsíjským povstalcom v Jemene. Teherán upozornil, že tento krok podnieti „neistotu a nestabilitu“ v regióne. TASR prevzala správu z agentúry Reuters.
„Dôrazne odsudzujeme vojenské útoky, ktoré dnes ráno uskutočnili Spojené štáty a Spojené kráľovstvo na niekoľko miest v Jemene… Tieto útoky sú jasným porušením suverenity a územnej celistvosti Jemenu,“ uviedol hovorca iránskej diplomacie Násir Kanání.
Húsíjskí povstalci v Jemene budú aj napriek nočným náletom Spojených štátov a Spojeného kráľovstva naďalej pokračovať v útokoch na lode mieriace do Izraela. V piatok to uviedol hovorca povstalcov Muhammad Abdulsalám.
„Potvrdzujeme, že neexistuje absolútne žiadne opodstatnenie tejto agresie voči Jemenu, pretože nič neohrozovalo medzinárodnú plavbu v Červenom a Arabskom mori. Útoky boli a naďalej aj budú zamerané na izraelské lode alebo na lode mieriace do prístavov okupovanej Palestíny,“ vyhlásil prostredníctvom sociálnej siete X hovorca povstalcov Muhammad Abdulsalám.
„Naša krajina sa stala cieľom masívneho agresívneho útoku amerických a britských lodí, ponoriek a vojenských lietadiel. Amerika a Británia sa musia pripraviť na to, že za túto nehanebnú agresiu zaplatia vysokú cenu a budú znášať jej strašné následky,“ vyhlásil podľa televízie al-Masirah húsíjský námestník ministra zahraničných vecí Hussein al-Ezzi.
Rusko oznámilo, že na piatok požiadalo o zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) kvôli útokom USA a Veľkej Británie v Jemene. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
„Rusko požiadalo na 12. januára o mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN v súvislosti s útokmi Spojených štátov a Británie v Jemene,“ oznámila Stála misia Ruska pri OSN.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v piatok na sociálnej sieti Telegram odsúdila útoky USA a Británie v Jemene. Uviedla, že ide „o ďalší príklad prekrúcania rezolúcií BR OSN a úplného ignorovania medzinárodného práva“ s cieľom eskalovať situáciu v regióne a dosiahnuť tak vlastné „deštruktívne ciele“.
Čína v piatok vyzvala všetky strany konfliktu v Jemene na zdržanlivosť, aby nedošlo k jeho rozšíreniu. Urobila tak po náletoch USA a Veľkej Británie proti húsíjským cieľom v Jemene.
„Čína je znepokojená eskaláciou napätia v Červenom mori,“ vyhlásila hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning. „Vyzývame všetky strany zapojené do konfliktu na zachovanie pokoja a zdržanlivosti, aby nedošlo k jeho rozšíreniu,“ dodala.
úsíjovia pokračujú v útokoch na nákladné lode v Červenom mori, čím paralyzujú globálny obchod, píše portál Business Insider. To však nemalo žiadny vplyv na dodávky ruskej ropy do Indie.
Ruský minister energetiky Alexander Novak poznamenal, že od začiatku bojov na Ukrajine sa podiel Naí Dillí na národnom vývoze ropy zvýšil z takmer nuly na veľmi významné čísla, čo umožňuje čiastočne kompenzovať stratu európskeho trhu. Od pondelka bolo do Indie vyexpedovaných najmenej 33 miliónov barelov ropy bez zmien trás.
Spotrebitelia v EÚ sa naopak snažia vyhnúť vstupu do Červeného mora a uprednostňujú dodávky zo Spojených štátov alebo Blízkeho východu. Nie je však celkom jasné, prečo to ruské a indické lode ignorujú.
Zdroj: cas.sk / tvnoviny.sk (1), (2) / hnonline.sk / spravy.rtvs.sk / sk.news-front.su / InfoVojna
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…