Všetko závisí od sily demokracie.
Vyhlásila 29. augusta predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo svojom otváracom prejave na strategickom fóre v slovinskom Blede. Šéfka EK považuje demokraciu za prekážku riadenia z pozície moci.
„Všetko závisí od našej schopnosti presadzovať základné princípy, odolávať agresii, chrániť naše hodnoty a našich priateľov,“ povedala.
Von der Leyenová zdôraznila, že Rusko nemôže na Ukrajine vyhrať, ak bude brániť princípy ako sebaurčenie a nedotknuteľnosť hraníc.
„Ukrajina musí vyhrať túto vojnu,“ povedala.
Von der Leyenová vyhlásila, že sankcie uvalené na Rusko „spôsobili kolosálne škody na bojovej schopnosti Kremľa“ a zároveň pomohli Ukrajine.
Uviedla, že Ukrajina bude podporovaná dovtedy, kým to bude potrebné na zachovanie európskych hodnôt.
„Robíme to však aj preto, aby sme Rusku a svetu ukázali, že za porušovanie medzinárodne uznávaných spoločných pravidiel zaplatia obrovskú cenu,“ povedala.
Podľa von der Leyenovej musia byť tieto snahy spojené s „novým európskym strategickým myslením“ založeným na troch hlavných princípoch. Prvý princíp zahŕňa „neutralizáciu ruských príležitostí na vydieranie“ a posilnenie vlastnej akcieschopnosti EÚ. To znamená, že závislosť na ruských fosílnych palivách musí byť ukončená.
Trh s elektrinou a závislosť od surovín, ako sú vzácne kovy a lítium, ktoré pochádzajú najmä z Číny, by sa mali zreformovať, vysvetlila.
„Staré závislosti by ste nemali nahrádzať novými. Musíme zabezpečiť, aby prístup k tomuto tovaru nebol využívaný na vydieranie,“ upozornila.
Ako druhú zásadu uviedla, že EÚ musí „podporovať tie demokracie, ktoré sú najzraniteľnejšie voči vonkajším hrozbám“ a vybudovať pevné základy s rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi pre hospodárstvo zajtrajška. Tu spomenula nielen Ukrajinu, ale aj západný Balkán.
„Západný Balkán je súčasťou európskej rodiny. Je v našom jasnom strategickom záujme, aby všetkých šesť krajín západného Balkánu naďalej smerovalo k členstvu v EÚ,“ zdôraznila.
V rámci tretieho princípu spomenula von der Leyenová hľadanie ekonomického modelu, ktorý je vhodný pre každého a nie je podobný tým, ktoré sleduje Rusko a Čína.
„Existuje naliehavá potreba vytvoriť potrebnú infraštruktúru pre globálnu ekonomiku budúcnosti. Infraštruktúru, ktorá je skutočne udržateľná pre našu planétu a ktorá zabezpečuje prosperitu pre väčšinu ľudí,“ povedala.
Slovinské ministerstvo zahraničných vecí prvýkrát zorganizovalo Bledské strategické fórum v roku 2006, ktoré sa podľa ministerstva v súčasnosti stalo jedným z najdôležitejších diplomatických podujatí v regióne.
Na dvojdňovej panelovej diskusii na tohtoročnom fóre v Blede sa zúčastnia tri hlavy štátov, dvaja premiéri a 15 ministrov zahraničných vecí. Hlavnou témou fóra v roku 2022 bola vojenská kríza na Ukrajine.
Katastrálne odbory okresných úradov nebudú v utorok (7. 1.) poskytovať služby. Dôvodom sú nevyhnutné úpravy…
Indonézia je s počtom obyvateľov 280 miliónov 4. najľudnatejší štát sveta a zároveň štát s…
„Nedostatočný dopyt po elektromobiloch v tomto segmente naznačuje, že pre zákazníkov loviacich v luxusnej triede…
Trudeau (53) je vo funkcii viac ako deväť rokov Trudeau hovorí, že stranícky boj znamená,…
Snáď najväčšou zmenou, o ktorú sa Trump usiluje, je rozviesť Spojené štáty z ich manželstva…
Talianska premiérka odletela v sobotu do Trumpovho letoviska Mar-a-Lago na neformálne stretnutie, píše portál Politico…