Slogan „Make America Great Again“ (MAGA) politicky vyzbrojil úpadok amerického impéria, a to vždy opatrne vágnym a všeobecným vyjadrením.
Keď Napoleon zapojil Rusko do európskej pozemnej vojny, Rusi sa postavili odhodlane na obranu a Francúzi prehrali.
Keď sa o to isté pokúsil Hitler, Sovietsky zväz zareagoval podobne a Nemci prehrali.
V 1. svetovej vojne a jej porevolučnej občianskej vojne (1914-1922) sa najprv Rusko a potom ZSSR bránili proti dvom inváziám oveľa účinnejšie, ako útočníci počítali. Táto história mala varovať amerických a európskych lídrov, aby minimalizovali riziká konfrontácie s Ruskom, najmä keď sa Rusko cítilo ohrozené a odhodlané brániť sa.
Namiesto opatrnosti viedli bludy k neuváženým úsudkom kolektívneho Západu (približne krajín G7: USA a ich hlavných spojencov).
Tieto ilúzie čiastočne vyplynuli z hromadného popierania svojho relatívneho ekonomického úpadku v 21. storočí zo strany kolektívneho Západu.
Toto popretie tiež umožnilo pozoruhodnú slepotu voči limitom, ktoré úpadok uvalil na globálne činy kolektívneho Západu. Bludy pramenili aj zo základného podhodnotenia obranyschopnosti Ruska az toho vyplývajúcich záväzkov. Vojna na Ukrajine jasne ilustruje úpadok aj nákladné bludy, ktoré podporuje.
Spojené štáty a Európa vážne podcenili, čo Rusko môže a urobí, aby na Ukrajine vojensky zvíťazilo. Ruské víťazstvo – aspoň zatiaľ po dvoch rokoch vojny – sa ukázalo ako rozhodujúce .
Ich podceňovanie pramenilo zo spoločnej neschopnosti pochopiť alebo absorbovať meniacu sa svetovú ekonomiku a jej dôsledky.
Tým, že Spojené štáty a Európa väčšinou minimalizovali, marginalizovali alebo jednoducho popierali úpadok impéria USA v porovnaní s vzostupom Číny a jej spojencov BRICS, premeškali dôsledky tohto úpadku.
Podpora ruských spojencov v kombinácii s jeho národným odhodlaním brániť sa doteraz porazili Ukrajinu, ktorá je silne financovaná a vyzbrojená kolektívnym Západom.
Historicky upadajúce impériá často vyvolávajú popieranie a klamné predstavy, ktoré učia svojich ľudí „tvrdé lekcie“ a ukladajú im „ťažké rozhodnutia“. To je miesto, kde sa teraz nachádzame.
Ekonomika úpadku impéria USA predstavuje pokračujúci globálny kontext.
Spoločný HDP, bohatstvo, príjem, podiel na svetovom obchode a prítomnosť nových technológií na najvyšších úrovniach krajín BRICS čoraz viac prevyšujú úroveň G7.
Tento neúprosný ekonomický rozvoj rámuje aj úpadok politických a kultúrnych vplyvov G7. Masívny program amerických a európskych sankcií proti Rusku po februári 2022 zlyhal. Rusko sa obrátilo najmä na svojich spojencov z BRICS, aby rýchlo a komplexne uniklo väčšine zamýšľaných účinkov týchto sankcií.
Hlasovania OSN o otázke prímeria v Gaze odrážajú a posilňujú narastajúce ťažkosti, ktorým čelí americká pozícia na Blízkom východe a vo svete. Rovnako tak aj zásah Húsíov do námornej dopravy v Červenom mori a rovnako tak aj ďalšie budúce arabské a islamské iniciatívy podporujúce Palestínu proti Izraelu. Spomedzi dôsledkov plynúcich z meniacej sa svetovej ekonomiky mnohí pracujú na podkopaní a oslabení impéria USA.
Trumpova neúcta k NATO je čiastočne vyjadrením sklamania z inštitúcie, ktorá môže za to, že nedokázala zastaviť úpadok impéria.
Trump a jeho priaznivci vo všeobecnosti znižujú hodnotenie mnohých inštitúcií, ktoré boli kedysi považované za kľúčové pre riadenie USA, impéria na celom svete.
Trumpov aj Bidenov režim zaútočili na čínsku korporáciu Huawei, zdieľali záväzky voči obchodným a colným vojnám a výrazne dotovali konkurenčne napadnuté americké korporácie.
Neprebieha nič menšie ako historický posun od neoliberálnej globalizácie k ekonomickému nacionalizmu. Americké impérium, ktoré sa kedysi zameriavalo na celý svet, sa zmenšuje na iba regionálny blok, ktorý čelí jednému alebo viacerým vznikajúcim regionálnym blokom. Veľká časť zvyšku svetových národov – možná „svetová väčšina“ obyvateľov planéty – sa sťahuje z impéria USA .
Agresívna ekonomická nacionalistická politika amerických lídrov odvádza pozornosť od úpadku impéria, a tým uľahčuje jeho popieranie. Spôsobujú však aj nové problémy.
Spojenci sa obávajú, že ekonomický nacionalizmus v Spojených štátoch už má alebo čoskoro nepriaznivo ovplyvní ich ekonomické vzťahy so Spojenými štátmi; „Amerika na prvom mieste“ necieli len na Číňanov. Mnohé krajiny prehodnocujú a rekonštruujú svoje hospodárske vzťahy so Spojenými štátmi a svoje očakávania týkajúce sa budúcnosti týchto vzťahov. Rovnako veľké skupiny amerických zamestnávateľov prehodnocujú svoje investičné stratégie.
Strach majú najmä tí, ktorí v zámorí v rámci neoliberálneho globalizačného šialenstva v poslednom polstoročí veľa investovali. Predvídajú náklady a straty z politických posunov smerom k ekonomickému nacionalizmu. Ich odtlačenie tieto posuny spomaľuje. Keďže sa kapitalisti všade prakticky prispôsobujú meniacej sa svetovej ekonomike, hádajú sa a sporia sa o smer a tempo zmien. To vnáša viac neistoty a volatility do tým ďalej destabilizovaného svetového hospodárstva. Ako sa americké impérium rozpadá, svetový ekonomický poriadok, ktorému kedysi dominoval a presadzoval sa, sa tiež mení.
Slogan „Make America Great Again“ (MAGA) politicky vyzbrojil úpadok amerického impéria, a to vždy opatrne vágnym a všeobecným vyjadrením.
Zjednodušujú a nepochopia to v rámci inej množiny bludov. Trump, ako opakovane sľubuje, odčiní tento pokles a zvráti ho. Potrestá tých, ktorých za to obviňuje: Čínu, ale aj demokratov, liberálov, globalistov, socialistov a marxistov, ktorých spája v rámci stratégie budovania bloku.
Ekonomike úpadku G7 sa málokedy venuje nejaká seriózna pozornosť, pretože by to kriticky ovplyvnilo rozhodnutia kapitalistov založené na zisku ako kľúčové príčiny úpadku. To si netrúfajú ani republikáni, ani demokrati. Biden hovorí a koná tak, ako keby sa bohatstvo a mocenské postavenie USA v rámci svetovej ekonomiky nezmenšilo v porovnaní s tým, čo bolo v druhej polovici 20. storočia (väčšinu Bidenovho politického života).
Pokračovanie vo financovaní a vyzbrojovaní Ukrajiny vo vojne s Ruskom, ako je schvaľovanie a podpora izraelského zaobchádzania s Palestínčanmi, sú politiky založené na popieraní zmeneného sveta. Rovnako sú na tom aj následné vlny ekonomických sankcií napriek tomu, že každá vlna nedosahuje svoje ciele. Používanie ciel na udržanie lepších a lacnejších čínskych elektrických vozidiel mimo amerického trhu bude len znevýhodňovať jednotlivcov v USA (prostredníctvom vyšších cien takýchto čínskych elektrických vozidiel) a podniky (cez globálnu konkurenciu podnikov nakupujúcich lacnejšie čínske autá a nákladné autá).
Snáď najväčšie a najdrahšie bludy, ktoré vyplývajú z popierania rokov úpadku, hrozia blížiace sa prezidentské voľby. Dve hlavné strany a ich kandidáti neponúkajú žiadny seriózny plán, ako sa vysporiadať s upadajúcou ríšou, ktorú chcú viesť. Obe strany sa striedali v predsedníctve úpadku, no popieranie a obviňovanie tej druhej je všetko, čo jedna strana ponúkne v roku 2024.
Biden ponúka voličom partnerstvo, čím popiera, že impérium upadá. Trump vágne sľubuje, že odčiní pokles spôsobený zlým demokratickým vedením, ktoré jeho zvolenie odstráni. Nič, čo žiadna z hlavných strán nerobí, neznamená triezve priznanie a hodnotenie zmenenej svetovej ekonomiky a toho, ako sa s tým každá plánuje vyrovnať.
Posledných 40 až 50 rokov ekonomickej histórie G7 bolo svedkom extrémneho prerozdeľovania bohatstva a príjmov smerom nahor. Tieto redistribúcie fungovali ako príčiny aj dôsledky neoliberálnej globalizácie. Domáce reakcie (ekonomické a sociálne rozdiely sú čoraz nepriateľskejšie a nestálejšie) a zahraničné reakcie (vznik dnešnej Číny a BRICS) však neoliberálnu globalizáciu podkopávajú a začínajú spochybňovať jej sprievodné nerovnosti. Americký kapitalizmus a jeho impérium ešte nemôžu čeliť svojmu úpadku v meniacom sa svete.
Bludy o udržaní alebo opätovnom získaní moci na vrchole spoločnosti sa množia popri bludných konšpiračných teóriách a politických obetných baránkoch (imigranti, Čína, Rusko) .
Medzitým rastú ekonomické, politické a kultúrne náklady. A na určitej úrovni, podľa slávnej piesne Leonarda Cohena „Everybody Knows“.
Richard D. Wolff
O autorovi: Richard D. Wolff je emeritným profesorom ekonómie na Massachusettskej univerzite v Amherste a hosťujúcim profesorom na postgraduálnom programe medzinárodných vzťahov na New School University v New Yorku. Wolffov týždenný program „Economic Update“ je distribuovaný viac ako 100 rozhlasovými stanicami a prostredníctvom Free Speech TV sa dostáva do 55 miliónov televíznych prijímačov. Jeho tri nedávne knihy s názvom Democracy at Work sú The Sickness Is the System: When Capitalism Fails to Save Us From Pandemics or Itself, Understanding Socialism a Understanding Marxism, pričom posledná z nich je teraz k dispozícii v novo vydanom vydaní v pevnej väzbe z roku 2021 s novým úvod od autora.
skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…