Návrh programu pre vládu sľubuje „plné pristúpenie“ Talianska k integrácii do EÚ, pričom sa usiluje o zmeny v dohode o fonde na obnovu, píše portál POLITICO.
Talianske pravicové strany sú pripravené opustiť protieurópsku politiku, podľa uniknutého plánu moci, ktorý má upokojiť medzinárodné trhy a spojencov.
V návrhu spoločného vládneho programu pravičiarov, na ktorom sa v stredu dohodli zástupcovia strán a ktorý videla POLITICO, sa uvádza, že Taliansko je „plnoprávnou súčasťou Európy“ a zaviazalo sa k „plnej priľnavosti“ k európskej integrácii.
V dokumente sa tiež uvádza, že ak bude budúca talianska vláda zvolená, bude hľadať zmeny v podmienkach dohody o fonde na obnovu pandémie s EÚ, keďže vojna na Ukrajine a inflácia výrazne zmenili kontext.
Proeurópsku deklaráciu pravdepodobne vo všeobecnosti uvítajú investori a európski politici, ako aj úradníci v Bruseli, pričom prieskumy verejnej mienky ukazujú, že aliancia pravičiarov vedená Giorgiou Meloniovou je na ceste k získaniu moci vo voľbách 25. septembra.
Obchodníci s dlhopismi a európske vlády sa obávali, že pád koalície premiéra Maria Draghiho by vyvolal obdobie otrasov, keď by vládu prevzala nová, nevyskúšaná pravicová koalícia.
Historicky krajne pravicová strana Liga zastávala pozície nepriateľské voči Európe, čo naznačuje, že Taliansko by malo opustiť euro, zatiaľ čo jej spojenec, Meloniovej Bratia Talianska, bol nejednoznačnejší. Ďalší hlavný partner v koalícii, stredopravá Forza Italia Silvia Berlusconiho, bola tradične proeurópska.
Ešte minulý rok Liga a Baatia podpísali s ostatnými populistickými stranami v Európe deklaráciu, v ktorej EÚ nazvali „nástrojom radikálnych síl, ktoré by chceli uskutočniť kultúrnu, náboženskú transformáciu a v konečnom dôsledku beznárodnú výstavbu Európy“ a vyzvali na reformu EÚ so „súborom nedotknuteľných kompetencií“, ktoré si ponechajú členské štáty.
Ale keďže voľby 25. septembra vyzerajú takmer s istotou, že prinesú k moci pravicovú koalíciu, lídri sa snažia uistiť finančné trhy a medzinárodných spojencov tým, že dajú explicitne najavo, že akékoľvek predtým protieurópske sklony sú už minulosťou.
Návrh volebného programu odsúhlasili predstavitelia strany pred očakávaným zverejnením tento víkend. Stredopravý insider povedal, že je veľmi nepravdepodobné, že by sa to zmenilo.
V manifeste sa zaviazal „rešpektovať medzinárodné spojenectvá a posilniť diplomatickú úlohu Talianska v geopolitickom kontexte. Rešpektovanie záväzkov NATO vrátane výdavkov na obranu. Podpora pre Ukrajinu tvárou v tvár invázii ruskej [federácie].“
Prisľúbila tiež, že plne využije zdroje z plánu EÚ na hospodársku obnovu po pandémii, z ktorého je Taliansko najväčším príjemcom.
Manifest však tiež signalizoval, že nová pravicová vláda, aj keď zostane oddaná eurozóne a EÚ, môže presadiť reformy.
Zaviazala sa k plnému pristúpeniu k procesu európskej integrácie „s perspektívou politickejšej a menej byrokratickej EÚ“, ako aj k ochrane národných záujmov a reforme daňových pravidiel Paktu stability a rastu s cieľom väčšej flexibility vo výdavkoch.
Volebný program sa tiež zaviazal zrevidovať plán obnovy Talianska po dohode s Európskou komisiou vzhľadom na „potreby a priority zmenených podmienok“.
Lorenzo Castellani, profesor politických dejín na Univerzite Luiss v Ríme, uviedol, že výslovná podpora Európy v manifeste predstavuje „veľkú zmenu“ v populistickej nacionalistickej rétorike, cituje portál POLITICO.
Meloniová, líderka Bratov Talianska, si „uvedomila, že ak chcete vládnuť v Taliansku, nemôžete zastávať euroskeptické pozície,“ povedal a dodal, že najmä na to, aby mohla vládnuť s Ligou, „musí pôsobiť umiernene“.
Pravica sa podľa neho musí javiť ako dôveryhodná a pripravená vládnuť vo vnútri aj na medzinárodnej úrovni. „Prezident Sergio Mattarella, ktorý udelí mandát budúcemu premiérovi, nie je pohyblivý v medzinárodných alianciách Talianska.“
Viera v Taliansku
Nacionalistický, euroskeptický postoj „je vo vláde problémom, pretože zvyšuje [náklady] na obsluhu verejného dlhu, keďže trhy menej dôverujú Taliansku“. To môže spôsobiť politické problémy, pretože to ponecháva malý priestor na míňanie, čo vedie k strate podpory, ako sa to stalo Berlusconimu počas dlhovej krízy v roku 2011, keď bol nútený odísť z vlády, povedal.
„Lídri sa snažia dostať pred tento problém a dať jasne najavo, že pozícia Talianska v Európe nie je spochybnená.“
Aj keď stále existuje nacionalistická časť voličov, pandémia a obnovenie vzťahov s EÚ za Draghiho vlády boli podľa neho „prelomové“ momenty.
Pandémia pomohla voličom uvedomiť si, že veľké problémy si vyžadujú medzinárodné odpovede. Pomohla aj reakcia európskeho establishmentu prideleným Taliansku takmer 200 miliárd eur na jeho plán hospodárskej obnovy po pandémii a program ECB na nákup štátnych dlhopisov. „Verejná mienka teraz väčšinou považuje európsku integráciu za nevyhnutnú a pozitívnu,“ dodal.
Hannah Roberts
Premiér poukazuje aj na potrebu mať v čase napätej geopolitickej situácii predvídateľných politikov usilujúcich o…
Podľa zistení denníku Financieel Dagblad je výroba batérií v Európe extrémne chybová, kontrolou neprejde viac…
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…