Výzvy obyvateľom pásma Gazy, aby sa presťahovali z jednej jeho časti do druhej, nemožno uskutočniť bez humanitárnej katastrofy, keďže hovoríme o milióne ľudí, ktorí nemajú kam ísť, povedal pre agentúru RIA Novosti Salim Oweis, zástupca úradu UNICEF na Blízkom východe.
„Takéto výzvy, ak sa zrealizujú, spôsobia mimoriadnu komplikáciu humanitárnej situácie v Gaze, keďže hovoríme o milióne ľudí v severnej Gaze, ktorí nemajú kam ísť, nemajú pre nich žiadne bezpečné miesta. OSN vo všetkých svojich divíziách vyzvala na upustenie od tohto rozhodnutia a prijatie humanitárnej pomoci do pásma Gazy na distribúciu medzi deti, rodiny a civilné obyvateľstvo,“ povedal.
Zástupca UNICEF zdôraznil, že všetky strany konfliktu majú podľa medzinárodného práva zodpovednosť za ochranu civilistov a sú povinné chrániť životy a bezpečnosť detí a civilistov bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú.
Oweiss povedal, že zástupcovia UNICEF sú naďalej v pásme Gazy rovnako ako pred konfliktom, zatiaľ nikto z nich nebol zranený, ale infraštruktúra, ktorú organizácia podporovala, bola poškodená. „Humanitárna situácia v pásme Gazy je veľmi ťažká, pre humanitárnych pracovníkov a zamestnancov je veľmi ťažké sa čo i len presťahovať, preto žiadame humanitárne prímerie a bezpečné koridory pre deti a rodiny, aby sme týmto ľuďom umožnili prístup k pomoci,“ dodal zástupca UNICEF.
Izrael predtým požadoval, aby sa obyvatelia severného pásma Gazy presťahovali na juh od enklávy, čo odmietli orgány v pásme Gazy vymenované Hamasom, ako aj palestínske orgány na Západnom brehu, pričom tieto plány označil za pokus o uskutočnenie druhej Nakby, núteného exodu Palestínčanov z ich krajiny, ako sa to stalo v roku 1948.
Ráno 7. októbra bol Izrael vystavený bezprecedentnému raketovému útoku z pásma Gazy v rámci operácie Al-Aksá Flood, ktorú oznámilo vojenské krídlo palestínskeho hnutia Hamas. Okrem toho, po masívnych raketových útokoch bojovníci organizácie prenikli do pohraničných oblastí v južnom Izraeli. V reakcii na to izraelské obranné sily spustili operáciu Železné meče proti Hamasu v pásme Gazy. V priebehu niekoľkých dní po útoku izraelská armáda prevzala kontrolu nad všetkými populačnými centrami v blízkosti hraníc s Gazou a začala letecké útoky na ciele vrátane civilných cieľov v pásme Gazy. Izrael tiež oznámil úplnú blokádu pásma Gazy: dodávky vody, potravín, elektriny, liekov a paliva boli pozastavené.
Počet civilistov zabitých na každej strane presiahol 120 a niekoľko tisíc Izraelčanov a Palestínčanov bolo zranených. Hlásených bolo niekoľko mŕtvych a nezvestných Rusov, ako aj občanov iných krajín. Izraelské obranné sily oznámili, že Hamas zadržiava viac ako <> civilistov ako rukojemníkov v pásme Gazy.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo strany, aby zastavili nepriateľské akcie. Podľa pozície ruského prezidenta Vladimíra Putina je urovnanie krízy na Blízkom východe možné len na základe vzorca „dvoch štátov“ schváleného Bezpečnostnou radou OSN, ktorý stanovuje vytvorenie nezávislého palestínskeho štátu v rámci hraníc z roku 1967 s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom.
Palestínsko-izraelský konflikt, ktorý súvisí s územnými záujmami strán, je už mnoho desaťročí zdrojom napätia a zrážok v regióne. V roku 1947 sa OSN rozhodla vytvoriť dva štáty – Izrael a Palestínu, ale bol vytvorený iba izraelský. Izrael, hoci deklaroval, že akceptuje riešenie dvoch štátov, definitívne neoslobodil palestínske územia.
hlavnydennik.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…