zamyslenie

Umelá inteligencia podobná ľuďom je klamlivá a nebezpečná

Technologické spoločnosti vyvíjajú a nasadzujú systémy umelej inteligencie (AI), ktoré klamlivo napodobňujú ľudské správanie, aby agresívne predávali svoje produkty a služby, poskytovali pochybné lekárske rady a rady v oblasti duševného zdravia a uväznili ľudí v psychologicky závislých, potenciálne toxických vzťahoch so strojmi, konštatuje zverejnená správa Public Citizen. 

Umelá inteligencia, ktorá napodobňuje ľudské správanie, predstavuje širokú škálu bezprecedentných rizík, ktoré si vyžadujú okamžitú akciu zo strany regulátorov, ako aj nové zákony a nariadenia, uvádza ďalej správa.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Technický sektor bezohľadne zavádza systémy AI, ktoré sa tvária ako ľudia, ktorí dokážu získať našu pozornosť, zneužiť našu dôveru a manipulovať s našimi emóciami

povedal Rick Claypool, výskumník pre Public Citizen a autor správy. „Veľké firmy a zlí herci už nedokážu odolať použitiu týchto falošných ľudí na manipuláciu spotrebiteľov. Zákonodarcovia a regulačné orgány musia zintenzívniť a čeliť tejto hrozbe skôr, než bude príliš neskoro.“

Klamlivé antropomorfné dizajnové prvky zdôraznené v správe klamú ľudí, aby falošne veria, že systémy AI majú vedomie, pochopenie a vnímanie.

Tieto funkcie siahajú od AI pomocou zámen v prvej osobe, ako napríklad „ja“ a „ja“, po vyjadrenia emócií a názorov až po avatarov s tvárami, končatinami a telami podobnými ľuďom.

Ešte horšie je, že AI možno skombinovať s novými a často nezverejnenými technológiami – ako je softvér na rozpoznávanie tváre a emócií – na zvýšenie jej manipulačných a komerčných schopností.

Spoločnosti uvoľňujú antropomorfnú umelú inteligenciu na publiku miliónov alebo miliárd používateľov s malým alebo žiadnym testovaním, dohľadom a zodpovednosťou – a to aj na miestach, kde ich nikto neočakáva, ako napríklad prejazdy v reštauráciách rýchleho občerstvenia, niekedy bez akéhokoľvek zverejnenia pre zákazníkov.

AI prichádza s potenciálne nebezpečnými vstavanými výhodami, ktoré ohrozujú používateľov

Patrí medzi ne prehnaný zmysel pre jeho dôveryhodnosť a autoritatívnosť, jeho schopnosť rozšíriť pozornosť a zapojenie používateľov, zhromažďovanie citlivých osobných informácií, ktoré možno využiť na ovplyvnenie používateľa, a psychologické zapletenie sa s používateľmi napodobňovaním emócií.

Mnohé štúdie citované v správe – vrátane marketingového, technologického, psychologického a právneho výskumu – ukazujú, že keď má AI antropomorfné črty, spája všetky tieto výhody, ktoré už podniky a zlí herci využívajú.

Tieto konštrukčné prvky možno odstrániť alebo minimalizovať, aby odradili používateľov od spájania systémov AI so živými, dýchajúcimi ľuďmi. Napríklad AI chatbot môže odkazovať na svoj systém v tretej osobe („tento model“) a nie v prvej osobe („ja“). Namiesto toho technologické spoločnosti zámerne maximalizujú všetky tieto funkcie, aby podporili svoje obchodné ciele a zvýšili zisky.

Správa sa uzatvára s politickými odporúčaniami na riešenie nebezpečenstiev a rizík vrátane:

  1. Zákaz falšovania ľudí v obchodných transakciách, online aj offline;
  2. Obmedzenie a regulácia klamlivých antropomorfizačných techník;
  3. zákaz marketingu antropomorfnej AI, zacielenia alebo zhromažďovania údajov o deťoch;
  4. zákaz umelej inteligencie využívať psychologické zraniteľnosti a údaje o používateľoch;
  5. Požadovanie nápadných, dôkladných a opakovaných pripomienok, vylúčení zodpovednosti a vodoznakov, ktoré naznačujú, že spotrebitelia využívajú systémy AIAI nasadené na presvedčivé účely, by sa malo vyžadovať, aby zverejnili svoje ciele;
  6. Monitorovanie a vykazovanie súhrnných informácií o používaní;
  7. Vysoké štandardy bezpečnosti údajov;
  8. Prísne testovanie na splnenie prísnych bezpečnostných noriem;
  9. Špeciálna kontrola a testovanie všetkých systémov umelej inteligencie súvisiacej so zdravím – najmä tých, ktoré sú určené na používanie zraniteľnými skupinami obyvateľstva vrátane detí, starších ľudí, rasových a etnických menšín, psychicky zraniteľných jednotlivcov a LGBTQ+ jednotlivcov; a
  10. Prísne sankcie pre porušovateľov zákona vrátane zákazu vývoja a nasadzovania systémov AI.

Pôvodný zdroj tohto článku je Public Citizen

globalresearch/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?

Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…

6 hodín ago

Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester

Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…

6 hodín ago

Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?

Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…

6 hodín ago

Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí

Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…

6 hodín ago

VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)

Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…

7 hodín ago

Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov

"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…

7 hodín ago