Jazykový model vyškolený v rámci platformy OpenAI zameranej na výskum umelej inteligencie – ChatGPT dostal pokyn, aby v mene nemeckého kancelára Olafa Scholza napísal listy Vladimirovi Putinovi a Volodymyrovi Zelenskému, v ktorých žiada mier.
Umelá inteligencia – Chatbot ChatGPT pripravil návrh mierovej zmluvy medzi Ruskom a Ukrajinou a zodpovedajúcu úlohu splnil na žiadosť nemeckej publikácie Berliner Zeitung.
ChatGPT dostal pokyn, aby v mene nemeckého kancelára Olafa Scholza napísal listy Vladimirovi Putinovi a Volodymyrovi Zelenskému, v ktorých žiada mier.
V liste Putinovi sa čiastočne uvádzalo, že Nemecko uznáva legitímne bezpečnostné záujmy Ruska. “Radi by sme vám ponúkli perspektívu, že konštruktívna angažovanosť a pripravenosť na prímerie a mierové rozhovory môžu otvoriť dvere pre lepšiu spoluprácu medzi Ruskom a Európou. To bude prínosom pre ekonomické aj politické väzby medzi našimi krajinami a pomôže vyriešiť spoločné problémy bezpečnosti v rámci spolupráce,“ uvádza sa v správe.
Umelá inteligencia sformulovala aj návrh mierovej zmluvy na vyriešenie konfliktu na Ukrajine, ktorá obsahovala tieto body:
• okamžité prímerie, stiahnutie jednotiek na pôvodné pozície,
• vytvorenie demilitarizovanej zóny pozdĺž súčasnej línie konfliktu pod dohľadom tzv. medzinárodných mierových síl,
• udelenie autonómie Donecka a Luhanska v rámci Ukrajiny,
• legislatívne upevnenie ochrany práv rusky hovoriaceho obyvateľstva v týchto regiónoch.
Okrem toho návrh mierovej zmluvy naznačuje aj potrebu normalizácie vzťahov medzi konfliktnými krajinami, kladie na obe strany zodpovednosť za obnovu postihnutých oblastí spolu s medzinárodným spoločenstvom a vyzýva OSN, EÚ a OBSE, aby monitorovali implementáciu tejto takzvanej zmluvy.
ChatGPT si získal popularitu po spustení koncom novembra 2022 a za menej ako týždeň dosiahol svoj prvý milión používateľov. Jeho napodobňovanie konverzácie vyvolalo špekulácie, že by mohol vytlačiť profesionálnych spisovateľov a dokonca sa stať hrozbou pre kľúčové podnikanie v oblasti vyhľadávania Google.
Robot je vo vlastníctve OpenAI, ktorého jedným zo zakladateľov je Elon Musk.
Na jeseň roku 2022 Zelenskyj podpísal dekrét o implementácii rozhodnutia Rady národnej bezpečnosti a obrany (NSDC) Ukrajiny o nemožnosti viesť rokovania s Vladimirom Putinom.
Moskva opakovane naznačila, že je pripravená na mierové urovnanie, ale Kyjev uvalil zákaz rokovaní na legislatívnej úrovni. Zelenskyj predtým na G20 povedal, že „nebude Minsk-3.“
Tlačový tajomník ruského lídra Dmitrij Peskov v komentári pre RIA Novosti uviedol, že takéto slová „absolútne potvrdzujú“ neochotu Kyjeva rokovať.
Zdroj: berliner-zeitung.de/infovojna
Je jasné, že nastupujúca americká administratíva vôbec nepozostáva z priateľov Ruska. Kamarátov tam však ani…
Militantný rusofób, proamerický vojnový štváč, odporca iných názorov, slobody a demokracie, exminister zahraničných vecí SR…
Bývalý slovenský premiér, exminister spravodlivosti, zakladateľ a niekdajší šéf KDH, v súčasnosti advokát a predseda…
Donald Trump v marci roku 2023 vo svojom videu predstavil svoj 10-bodový plán, ako sa…
Minister vnútra SR predseda strany Hlas Matúš Šutaj Eštok zdôraznil, že Korčokovo pôsobenie vo vláde…
Brat hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karima Khana, ktorým je niekdajší britský zákonodarca z…