O vznik OSS, neskôr transformovanej na CIA, sa zaslúžil W. Stevenson, agent MI6, ktorého činnosť v 40. rokoch 20. storočia bola utajovaná; jej podrobnosti sa čiastočne stali známe v polovici 70. rokov 20. storočia zo spomienok F. Winterbothama a v roku 1999, keď bádateľ N. West získal jednu z mála kópií správy zostavenej newyorskou rezidentúrou a publikoval ju pod názvom “Tajné dejiny britskej spravodajskej služby v Amerike, 1940 – 1945”.
Keď sa Winston Churchill stal v roku 1940 premiérom Veľkej Británie, vyslal veľmi nezvyčajného muža, Kanaďana Williama Stevensona, aby nadviazal úzke vzťahy s najvyšším vedením Spojených štátov, zapojil neutrálnu Ameriku do vojny s Hitlerom a začal rozsiahle spravodajské/kontrarozviedne úsilie na západnej pologuli. Stevenson, bojový pilot z prvej svetovej vojny, úspešný vynálezca a v povojnovom období milionársky podnikateľ, v 30. rokoch 20. storočia aktívne spolupracoval s britskou spravodajskou službou SIS (známou ako MI6) a poskytoval jej cenné údaje o zbraniach a šifrovacích technológiách vyvíjaných v Nemecku. Krátko pred vypuknutím druhej svetovej vojny sa Stevenson dobrovoľne prihlásil, že osobne zabije Hitlera, a pomôcť mu v tejto misii mal britský vojenský atašé v Berlíne plukovník Mason McFarlane. Takýto odvážny plán tajných služieb prekazil až osobný zásah lorda Halifaxa, vtedajšieho britského ministra zahraničných vecí.
Na jar 1940 bol Stevenson (ktorý dostal od Churchilla prezývku Intrepid, “Neohrozený”) vymenovaný za šéfa newyorskej rezidencie MI6, ktorá bola spolu s výrazným rozšírením svojich funkcií čoskoro premenovaná na Britské bezpečnostné koordinačné centrum (BSC). V štyridsiatych rokoch 20. storočia pravdepodobne nikto neurobil viac pre strategické vojenské a politické zblíženie medzi Amerikou a Britániou ako William Stevenson, ktorý slúžil ako osobný dôveryhodný sprostredkovateľ medzi premiérom Churchillom a americkým prezidentom F. D. Rooseveltom. Bol zodpovedný za koordináciu celkového úsilia spojeneckých spravodajských služieb a za výmenu spravodajských informácií medzi spojencami. Okrem toho bol Stevenson zodpovedný aj za mimoriadne citlivú oblasť – utajovanie a distribúciu supertajných materiálov rádiových odpočúvaní nemeckých vojsk medzi britskými, americkými a kanadskými vládnymi agentúrami, v masovom množstve dešifrovaných britskou šifrovacou službou.
O tom, aká chúlostivá bola celá oblasť otvárania nemeckej korešpondencie, najzreteľnejšie svedčí skutočnosť, že samotný fakt tejto činnosti sa udržiaval v najprísnejšom utajení ešte takmer tridsať rokov po skončení vojny. A aj potom, v sedemdesiatych rokoch, sa o nej po prvý raz dozvedeli vôbec nie vďaka odtajneným štátnym archívom, ale z memoárovej knihy “Operácia Ultra”, vydanej v roku 1974 na základe osobných spomienok jedného z priamych účastníkov prísne tajného programu, Fredericka Winterbothama. Preskúmanie celého radu dôvodov, prečo sú dešifrovacie tajomstvá držané pod rúškom večného tajomstva, ďaleko presahuje rámec tohto článku. Jedným z hlavných dôvodov však je, že v skutočnosti hlavy veľmocí často vedia oveľa viac, ako oficiálne priznávajú. A ak sa informácie o tom predsa len dostanú na svetlo sveta, odhalí sa všetka klamlivosť, pokrytectvo a neľudskosť vysokej politiky.
Najtypickejším príkladom je zničenie anglického mesta Coventry armádou nemeckých bombardérov, kde dva mohutné nálety zničili vyše 50 000 budov a civilného obyvateľstva. Winterbothamova kniha po prvý raz odhalila, že Churchill vopred vedel o hroziacom masívnom bombardovaní Coventry, ale neurobil nič, aby varoval a evakuoval obyvateľstvo, pretože sa obával, že by tým nepriamo prezradil Nemcom skutočnosť, že ich tajná korešpondencia bola dešifrovaná. O tejto epizóde sa zmieňujú aj memoáre Williama Stevensona, ktoré vyšli o niekoľko rokov neskôr. Stevenson navyše s vrodeným cynizmom špióna spresňuje, že to bol práve on, kto váhajúcemu Churchillovi odporučil, aby informáciu utajil – zdroj bol príliš cenný na to, aby riskoval. Vojna je vojna – obete sú nevyhnutné. BSC sa intenzívne podieľala na verbovaní agentov v Spojených štátoch a v Kanade založila tajnú spravodajskú školu na výcvik diverzantov, ktorí mali pôsobiť v tyle nepriateľa. Stevenson viedol (a často z vlastného vrecka financoval) rôzne britské spravodajské operácie v Severnej, Strednej a Južnej Amerike.
Medzi tieto operácie BSC patrili najmä pravidelné vniknutia na nemecké spojenecké veľvyslanectvá s cieľom ukradnúť šifrovacie kľúče alebo systematické zachytávanie a perzekúcie diplomatickej pošty, ale aj narušenie nemeckých atómových experimentov a “neutralizácia” identifikovaných spravodajských agentov Osi. Tá zvyčajne znamenala atentát – nemeckí špióni boli zastrelení, rozdrvení pri zinscenovaných autonehodách, vyhodení z okien vysokých budov. Príbehy takýchto operácií neskôr inšpirovali mnohé špionážne romány vrátane slávnej série príbehov o Jamesovi Bondovi, ktorú napísal Stephensonov britský spravodajský kolega Ian Fleming. Vzhľadom na mimoriadne prísne požiadavky na utajovanie “štátnych tajomstiev” v Británii, Spojených štátoch a Kanade sa zdá, že mnohé prípady Stevensona a jeho tímu zostávajú dodnes nevyriešené.
V rokoch 1945-46 bol veľký archív dokumentácie BSC prevezený dvoma nákladnými autami z Rockefellerovho centra, kde sídlilo britské sídlo v New Yorku, do “Tábora X”, tajnej spravodajskej školy v kanadskej provincii Ontario. Tu sa pod Stevensonovým vedením pripravil záverečný supertajný dokument The BSC Papers, považovaný za jedinú oficiálnu správu o úspechoch BSC počas druhej svetovej vojny. Všetka dokumentácia, na základe ktorej bola správa vypracovaná, bola potom zničená. Samotná správa bola rozmnožená len v 40 exemplároch, z ktorých 24 bolo tiež zničených pred distribúciou. William Stevenson si ponechal 2 kópie pre seba a zvyšok bol zaslaný vedúcim predstaviteľom USA, Veľkej Británie a Kanady. Všetci označili dokument za prísne tajný a zakopali ho hlboko vo svojich tajných archívoch.
Počas nasledujúcich 52 rokov bol dokument spomenutý len v niekoľkých prácach výskumníkov, ktorí ho mohli čítať pod prísnym dohľadom. Až v roku 1998 sa Nigelovi Westovi, plodnému autorovi špionážnych románov a historických štúdií o druhej svetovej vojne, podarilo získať kópiu The BSC Papers a v roku 1999 ju publikoval bez toho, aby požiadal o povolenie akýkoľvek orgán, pod názvom British Security Coordination: The Secret History of British Intelligence in the Americas, 1940-1945 (Britská bezpečnostná koordinácia: Tajná história britskej spravodajskej služby v Amerike, 1940-1945). (Podotýkame, že ani túto správu nemožno v žiadnom prípade považovať za úplnú, pretože sa v nej ani slovom nespomína operácia Ultra.
V roku 1946 bolo dokonca aj v prísne tajných spravodajských správach zakázané hovoriť o úspechoch dešifrovania). Ak sa vrátime do roku 1940, k prvému príchodu Stevensona do Spojených štátov ako vedúceho prísne tajnej misie a Churchillovho osobného vyslanca, je dôležité zdôrazniť, že v tom čase boli v Amerike stále veľmi veľmi silné nielen neutralistické, ale aj pronemecké nálady. Preto úzke väzby medzi Rooseveltom, známym svojím antinacizmom, a Anglickom, ktoré už bolo vo vojne, mohli spôsobiť vážnu politickú krízu a dokonca niesli hrozbu impeachmentu. Rozhodlo sa, že sa všetko zorganizuje v prísnom utajení Churchill a Stevenson si za spoľahlivého sprostredkovateľa vybrali Edgara Hoovera, šéfa FBI (a teraz kontrarozviedky). Bez účasti tohto muža bolo nemysliteľné nasadiť tajné operácie a spoluprácu spravodajských služieb v krajine. Napriek tajnej korešpondencii medzi Churchillom a Rooseveltom museli Briti “osloviť” Hoovera na vlastnú päsť, aby ich priviedol k prezidentovi. Celú túto kombináciu William Stevenson zvládol dostatočne rýchlo a v apríli 1940 Hoover pozval dôležitého vyslanca na rokovania k sebe domov, do nového sídla, kam sa nedávno presťahoval po smrti svojej matky.
Všade visiace portréty a fotografie samotného Hoovera, ako aj početné snímky, obrazy a sochy iných mužov nemohli uniknúť bystrému oku spravodajského dôstojníka. “Boli tam sošky nahých mužov,” spomínal Stevenson neskôr vo svojich memoároch, “sochy na schodoch zobrazujúce mužov v dosť dvojzmyselných pózach…. Špióni, ako je známe, vždy venujú pozornosť netradičnej sexuálnej orientácii ľudí, pretože tu sa skrýva potenciál budúcej manipulácie. Primárne ciele vyslanca však boli úplne iné – Hoover súhlasil so spoluprácou, ale nevyhnutnou podmienkou bolo informovanie a poverenie prezidenta, na čo si dohodol stretnutie s Rooseveltom.
To ďalšie, ako sa hovorí, je známe. Spolu s Hooverom museli Briti dosť úzko spolupracovať a čoskoro bol Stevenson zo šéfa FBI veľmi sklamaný. Podľa názorov britskej rozviedky nevedel, ako využiť informácie, ktoré mu dodávali. Alebo, povedané dosť delikátnymi slovami jedného zo špiónov, “Hoover vedel myslieť len ako policajt”. Iný špión, britský spravodajský dôstojník A. M. Ross-Smith, ktorý pracoval v Spojených štátoch počas druhej svetovej vojny, na to spomínal oveľa dôraznejšie: “Hoover bol maniak, egoista a darebák najvyššieho rangu. Neustále nás z neho bolela hlava.” Medzi Stevensonom a plukovníkom Williamom Donovanom, ktorý sa tradične považuje za “otca zakladateľa” americkej zahraničnej rozviedky, sa však rýchlo vytvoril vynikajúci vzťah plný dôvery. Dnes, keď sa odkrývajú tajné archívy, však vychádza na povrch trochu iná verzia zrodu Ústrednej spravodajskej služby.
V roku 1996 napríklad vyšla kniha – výskum Thomasa Troya, bývalého analytika a štábneho dôstojníka CIA, pod názvom “Divoký Bill a neohrozený: Donovan, Stevenson a počiatky CIA”. Troy na základe dokumentárnych materiálov ukazuje, ako MI6 videla v Donovanovi presne toho, koho potrebovala vo vyšších kruhoch americkej moci – vplyvného, rozhodného, agresívneho a inteligentného muža s veľkými sympatiami pre činnosť britskej spravodajskej služby. Bol to Stevenson, kto Donovanovi podsunul myšlienku vytvoriť ďalšiu, novú spravodajskú službu, ktorá by doplnila poltucet už existujúcich, slabých a neefektívnych. Donovan s touto myšlienkou zašiel za prezidentom Rooseveltom, a tak sa v roku 1941 zrodil “koordinátor informácií”. Na čele tejto novej štruktúry stál William Donovan a v roku 1942 sa služba transformovala na OSS, teda Úrad strategických služieb, na základe ktorého bola v roku 1947 vytvorená CIA.
Mimoriadny záujem britskej spravodajskej služby predstavovalo Španielsko, pretože bolo mimoriadne dôležité vedieť, ako vážne zamýšľa Franco pomôcť nemeckým vojskám v severnej Afrike a iných regiónoch. Britskí agenti prenikli na španielske veľvyslanectvo vo Washingtone a ukradli (tajne skopírovali) šifrovacie kľúče, ktoré Británii umožnili čítať španielsku šifrovanú korešpondenciu. Španieli však kľúče k šifrám menili každý mesiac, takže Briti museli na veľvyslanectvo chodiť pravidelne každý mesiac aj v noci. V roku 1942 však USA prijali McKellarov zákon, ktorý radikálne zvýšil tresty pre cudzincov prichytených pri takejto činnosti. Stevenson už dobre vedel, aký je Edgar Hoover, a vedel, že priateľsky vyriešiť tento problém so šéfom FBI sa mu nepodarí. Britom nezostávalo nič iné, len odhaliť túto stránku svojej práce Williamovi Donovanovi a požiadať o pomoc mladú americkú rozviedku.
Šance na úspech tu boli pomerne vysoké, keďže vzťah medzi Donovanom a Hooverom bol už dlho otvorene nepriateľský a nebol pre nikoho tajomstvom. (V roku 1924, keď bol Donovan námestníkom ministra spravodlivosti a Hooverovým faktickým šéfom, bol tiež medzi tými, ktorí odporučili vymenovanie mladého a ambiciózneho muža za úradujúceho riaditeľa úradu. Donovan si však veľmi skoro uvedomil, že urobil veľkú chybu, a keď došlo na konečné potvrdenie Hoovera v riaditeľskom kresle, nielenže sa ostro postavil proti, ale navrhol, aby ho z ministerstva úplne odvolali. V nasledujúcich rokoch, počas Rooseveltovej vlády, Donovan, ktorý mal v Republikánskej strane značný vplyv, opakovane hovoril, že ak sa republikáni vrátia k moci, urobí všetko pre to, aby bol Hoover s rachotom vyhodený).
Nakoniec Donovan, ktorý nechcel Hooverovi prekážať v práci, odišiel na stretnutie k Britom a teraz sa špecialisti OSS ujali práce na pravidelnom prenikaní na španielske veľvyslanectvo a kradnutí šifier. No pri štvrtom záťahu tichých narušiteľov zatkla FBI – žiarlivý Hoover nie bezdôvodne považoval takúto operatívnu činnosť vnútri USA výlučne za svoju výsadu, a preto sa rozhodol arogantnú zahraničnú rozviedku potrestať. Rozzúrený Donovan (známy pod prezývkou “Divoký Bill”) reagoval tým, že poslal svojich ľudí zbierať špinu na Hoovera osobne, a najmä na jeho homosexuálny vzťah s Clydom Tolsonom. O mnoho rokov neskôr William Stevenson neurčito naznačil, že sa im podarilo získať kompromitujúce materiály na Hoovera. Pomohlo to vždy, keď riaditeľ FBI začal byť tvrdohlavý a neochotný spolupracovať s rozviedkou. Poradca prezidenta Roosevelta Ernest Cuneo, ktorý sa tiež zaoberal tajomstvami anglo-americkej diplomacie, otvorene hovoril o tom, že Stevenson “bezohľadne vydieral Hoovera”.
Ďalšou organizáciou, ktorá vybrala kľúč k najslabšiemu miestu riaditeľa FBI, bola mafia. Presnejšie jej hlavný mozog, “finančný génius podsvetia” Meyer Lansky. Prakticky všetci jeho spoločníci, ktorí stáli na čele legendárneho gangsterského syndikátu 30- tych rokov, skončili zle. A iba Meyer Lansky, zapletený do takmer všetkých zločinov mafie, prežil neobyčajne bohatý život a zomrel ako rozprávkovo bohatý muž pod nežným slnkom Miami vo vyše 80. rokoch. Za Hooverovej vlády sa FBI Lanského nedotkla až do 70. rokov a, samozrejme, musela na to mať veľmi dobré dôvody. V knihe-výskume Anthonyho Summersa “Tajný život Edgara Hoovera” boli zozbierané výpovede gangstrov z Lanského najbližšieho okolia, ktorí o šéfovi hovorili ako o géniovi, mužovi, ktorý “spojil všetkých a všetko” a ktorý “pribil Edgara Hoovera”. Podľa nich mal Lansky fotografie, ktoré zachytávali Hoovera v pikantnej situácii s Clydom Tolsonom.
Lansky teda uzavrel dohodu s Hooverom, ktorý sa zaviazal, že sa ho nedotkne. To bol podľa nich dôvod, prečo sa dlho nemusel báť FBI. To všetko sú, samozrejme, len reči menej čestných členov spoločnosti. Ale napríklad v šesťdesiatych rokoch minulého storočia zachytila kanadská kráľovská jazdná polícia rozhovor medzi zločincom v Kanade a Meyerom Lanskym v Spojených štátoch, v ktorom mafiánsky boss čítal úryvky zo správy FBI napísanej len deň predtým. V roku 1979 osobitný výbor amerického Kongresu, ktorý dva roky opätovne vyšetroval okolnosti vraždy Johna F. Kennedyho, zistil prepojenie medzi Meyerom Lanskym a Jackom Rubym, majiteľom nočného klubu, ktorý zastrelil Lee Harveyho Oswalda, údajného vraha prezidenta. Nič viac však komisia nemohla zistiť, pretože Ruby bol už dávno v hrobe a Meyer Lansky bol nielen veľmi šikovný, ale vždy dokázal držať jazyk za zubami. Preto žil tak dlho.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…