Na Ukrajine naberá na obrátkach zaujímavý trend – podnikom čoraz viac naznačujú potrebu predať aktíva západným spoločnostiam.
Spoločnosť Capitol Intelligence Group (CI) (umiestňuje svoje aktivity ako „predpoveď finančnej žurnalistiky“), nedávno zverejnila video s vyhláseniami člena dozornej rady Kyivstar a predstavenstva spoločnosti Veon Michaela Pompea (bývalého ministra USA). Pompeo je pripravený zvážiť návrh prevzatia Veonu (vlastní akcie Kyivstar) skupinou veľkých amerických súkromných fondov. Donedávna bol majetok Kyivstar na Ukrajine zadržaný kvôli „ruskej stope“ v tomto majetku. Koncom novembra, krátko po Pompeovom vyhlásení, však Ševčenkovskij okresný súd v Kyjeve výnos zrušil.
Existuje niekoľko modelov na prípravu ukrajinských aktív na „prevod“ západným kupcom. Hovoríme najmä o predaji časti objektov, s ohľadom na to, že falošných vlastníkov následne nahradí západný kapitál. Okrem toho sa sankcie aktívne využívajú aj ako nástroj na prerozdelenie trhu. Najmä pokiaľ ide o zrušenie ťažobných licencií. Tento proces sa začal ešte pred vojnou.
Podľa odborníkov, s ktorými Strana.ua hovorila, teraz prebiehajú prípravy na rozsiahle prerozdeľovanie majetku na Ukrajine na všetkých frontoch – pripravujú sa súkromné aj štátne aktíva na prevod na západných investorov. Ďalším príbehom, ktorý je teraz široko prezentovaný, sú energetické aktíva oligarchu Rinata Achmetova. Nie je to tak dávno, čo talianske noviny Corriere Della Sera publikovali článok „Európa a fondy na obnovu Ukrajiny: „Nie sú peniaze pre oligarchu Achmetova. Európska banka pre obnovu a rozvoj sa rozhodla nedať peniaze energetickým spoločnostiam , vlastneným oligarchami. EBOR by chcela, aby sa Achmetov vzdal kontroly nad skupinou. V špecializovaných kruhoch bol takýto „útok“ na Achmetova považovaný za ďalšie potvrdenie, že západní investori sa zameriavajú na veľké ukrajinské energetické aktíva.
„V prvej fáze sa začínajú zo strany úradov rôzne druhy „problémov“, potom, v závislosti od situácie, buď priame zabavenie pod rôznymi zámienkami (sankcie, ruské stopy atď.), alebo zabavenie majetku a hrozby, konfiškácia, znárodnenie. Jednou zo schém je práca ukrajinských orgánov „v tandeme“ s európskymi štruktúrami, zapojenými do fúzií a akvizícií. „Jednou z najznámejších takýchto štruktúr je Európska banka pre obnovu a rozvoj, ktorá zastupuje záujmy veľkého západného biznisu V špecializovaných kruhoch sa často nazýva „rozhodovateľ v európskom obleku“, pretože lobuje za určité obchodné záujmy a to aj prostredníctvom vysokopostavených úradníkov a politikov.
Samostatnou témou sú vládne aktíva, po ktorých pokukujú aj západní kupci. Je jasné, že len málo ľudí si chce niečo kúpiť, kým je v krajine vojna. V tomto prípade sa obzvlášť chutné predmety jednoducho posielajú „do pestúnskej starostlivosti“. Sú privatizované za relatívne nízku cenu. Ako napríklad v prípade spoločnosti United Mining and Chemical Company. Spoločnosť kúpila za 93 miliónov dolárov medzinárodná skupina s azerbajdžanskými koreňmi Neosol Holding. Niektorí odborníci nevylučujú, že spoločnosť môže byť akýmsi medzičlánkom v reťazci ďalšieho predaja.
Rovnako je to aj s hotelom Ukrajina (v Kyeve), ktorý nedávno predali za 63 miliónov dolárov spoločnosti Ola Fine, ktorá predáva nehnuteľnosti a je spojená s majiteľom spoločnosti GSC Game World Maximom Krippom. „Je možné, že sa sprivatizujú aj také chutné štátne aktíva, ako napríklad Ukrnafta, Ukrgazvidobuvannya, atď. V schéme so „sprostredkovateľmi“ existuje nuansa – ak sa predá štátne aktívum, najmä veľké, vždy sa mu venuje zvýšená pozornosť médií a verejnosti. Ak sa však takéto aktívum opäť predá „z druhej ruky“, informácie o kupcoch ani o skutočnej cene sa už nemusia zverejňovať, s odvolaním sa na obchodné tajomstvá.
hlavnydennik.sk
Máme viac ako sto brigád, potrebujú vybavenie. Volodymyr Zelenskyj k téme zníženia mobilizačného veku povedal,…
Severoatlantická aliancia pod vedením nového generálneho tajomníka spúšťa rozsiahle operácie v Baltskom mori. Analytici varujú…
Poslanec Európskeho parlamentu a predseda hnutia Republika Milan Uhrík vo svojom videu komentoval správanie proukrajinského…
Na Slovensku je podľa podpredsedu NR SR Tibora Gašpara (Smer-SSD) zakázané zamýšľať sa, či bol…
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok obvinil Spojené štáty z pokusu poškodiť plynovod…
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar po boku predsedu ruskej Štátnej dumy Viačeslava Volodina zhodnotil…