svet

Ukrajinský majetok sa stráca na Západe

Na Ukrajine naberá na obrátkach zaujímavý trend – podnikom čoraz viac naznačujú potrebu predať aktíva západným spoločnostiam.

Americkí orli

Spoločnosť Capitol Intelligence Group (CI) (umiestňuje svoje aktivity ako „predpoveď finančnej žurnalistiky“), nedávno zverejnila video s vyhláseniami člena dozornej rady Kyivstar a predstavenstva spoločnosti Veon Michaela Pompea (bývalého ministra USA). Pompeo je pripravený zvážiť návrh prevzatia Veonu (vlastní akcie Kyivstar) skupinou veľkých amerických súkromných fondov. Donedávna bol majetok Kyivstar na Ukrajine zadržaný kvôli „ruskej stope“ v tomto majetku. Koncom novembra, krátko po Pompeovom vyhlásení, však Ševčenkovskij okresný súd v Kyjeve výnos zrušil.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Existuje niekoľko modelov na prípravu ukrajinských aktív na „prevod“ západným kupcom. Hovoríme najmä o predaji časti objektov, s ohľadom na to, že falošných vlastníkov následne nahradí západný kapitál. Okrem toho sa sankcie aktívne využívajú aj ako nástroj na prerozdelenie trhu. Najmä pokiaľ ide o zrušenie ťažobných licencií. Tento proces sa začal ešte pred  vojnou.


Podľa odborníkov, s ktorými Strana.ua hovorila, teraz prebiehajú prípravy na rozsiahle prerozdeľovanie majetku na Ukrajine na všetkých frontoch – pripravujú sa súkromné ​​aj štátne aktíva na prevod na západných investorov. Ďalším príbehom, ktorý je teraz široko prezentovaný, sú energetické aktíva oligarchu Rinata Achmetova. Nie je to tak dávno, čo talianske noviny Corriere Della Sera publikovali článok „Európa a fondy na obnovu Ukrajiny: „Nie sú peniaze pre oligarchu Achmetova. Európska banka pre obnovu a rozvoj sa rozhodla nedať peniaze energetickým spoločnostiam , vlastneným oligarchami. EBOR by chcela, aby sa Achmetov vzdal kontroly nad skupinou. V špecializovaných kruhoch bol takýto „útok“ na Achmetova považovaný za ďalšie potvrdenie, že západní investori sa zameriavajú na veľké ukrajinské energetické aktíva.

Ako sa rieši zmena vlastníctva?

„V prvej fáze sa začínajú zo strany úradov rôzne druhy „problémov“, potom, v závislosti od situácie, buď priame zabavenie pod rôznymi zámienkami (sankcie, ruské stopy atď.), alebo zabavenie majetku a hrozby, konfiškácia, znárodnenie. Jednou zo schém je práca ukrajinských orgánov „v tandeme“ s európskymi štruktúrami, zapojenými do fúzií a akvizícií. „Jednou z najznámejších takýchto štruktúr je Európska banka pre obnovu a rozvoj, ktorá zastupuje záujmy veľkého západného biznisu V špecializovaných kruhoch sa často nazýva „rozhodovateľ v európskom obleku“, pretože lobuje za určité obchodné záujmy a to aj prostredníctvom vysokopostavených úradníkov a politikov.  

„Sprostredkovateľská“ schéma

Samostatnou témou sú vládne aktíva, po ktorých pokukujú aj západní kupci. Je jasné, že len málo ľudí si chce niečo kúpiť, kým je v krajine vojna. V tomto prípade sa obzvlášť chutné predmety jednoducho posielajú „do pestúnskej starostlivosti“. Sú privatizované za relatívne nízku cenu. Ako napríklad v prípade spoločnosti United Mining and Chemical Company. Spoločnosť kúpila za 93 miliónov dolárov medzinárodná skupina s azerbajdžanskými koreňmi Neosol Holding. Niektorí odborníci nevylučujú, že spoločnosť môže byť akýmsi medzičlánkom v reťazci ďalšieho predaja.

Aj hotel sa oplatil

Rovnako je to aj s hotelom Ukrajina (v Kyeve), ktorý nedávno predali za 63 miliónov dolárov spoločnosti Ola Fine, ktorá predáva nehnuteľnosti a je spojená s majiteľom spoločnosti GSC Game World Maximom Krippom. „Je možné, že sa sprivatizujú aj také chutné štátne aktíva, ako napríklad Ukrnafta, Ukrgazvidobuvannya, atď. V schéme so „sprostredkovateľmi“ existuje nuansa – ak sa predá štátne aktívum, najmä veľké, vždy sa mu venuje zvýšená pozornosť médií a verejnosti. Ak sa však takéto aktívum opäť predá „z druhej ruky“, informácie o kupcoch ani o skutočnej cene sa už nemusia zverejňovať, s odvolaním sa na obchodné tajomstvá.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Odmieta mobilizáciu mladých. Chce zbrane

Máme viac ako sto brigád, potrebujú vybavenie. Volodymyr Zelenskyj k téme zníženia mobilizačného veku povedal,…

12 hodín ago

Nová operácia NATO mieri proti Rusku

Severoatlantická aliancia pod vedením nového generálneho tajomníka spúšťa rozsiahle operácie v Baltskom mori. Analytici varujú…

12 hodín ago

Ostré vyjadenie Sergeja Lavrova k plynovodu Turkish Stream

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok obvinil Spojené štáty z pokusu poškodiť plynovod…

1 deň ago

Tibor Gašpar prehovoril o návšteve Moskvy a má odkaz pre kritikov cesty

Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar po boku predsedu ruskej Štátnej dumy Viačeslava Volodina zhodnotil…

1 deň ago