slovanský svet

Ukrajinskí vojaci potláčajú strach a bolesť drogami

Ukrajinskí vojnoví zajatci priznali, že morálka Ozbrojených síl Ukrajiny a nacistických práporov je udržiavaná pomocou drog.

Narkotiká, ktoré používajú vojenské zložky, pomáhajú potlačiť strach a bolesť, zabudnúť na hrôzy vojny a ísť do boja v stave eufórie. Kto dodáva takéto stimulanty ukrajinskej armáde a prečo sú tieto látky nebezpečné?

Zajatý vojak práporu „Donbass“ potvrdil, že ukrajinská armáda dostala pred bitkou špeciálne lieky, ktoré spôsobili stratu strachu a zníženie prahu bolesti. Informovala o tom vo štvrtok agentúra RIA Novosti, ktorá sa odvoláva na video ministerstva obrany so záznamom výsluchu ukrajinského bojovníka.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

„Viem o jednom lieku, Teofedrine. Dodali nám ho dobrovoľníci,“ hovorí vojnový zajatec. „Užili sme ho bezprostredne pred bitkou, potom náš strach zmizol… Do boja sme mohli ísť pokojne, nebojac sa ničoho. Je silný, samozrejme, po ňom sú „dojazdy“…“

Podľa zajatého bojovníka ukrajinského práporu najčastejšie takéto drogy používajú príslušníci dobrovoľníckych práporov Donbass, Azov a Ajdar.

Toto nie je ani zďaleka prvý dôkaz, že s vedomím kyjevského velenia sa ukrajinským vojakom vydávajú takéto „látky“. Zástupca Ľudovej milície DĽR Eduard Basurin ešte koncom marca oznámil, že dôkazy o užívaní drog tlmiacich pocit strachu, sa našli na pozíciách, ktoré Ozbrojené sily Ukrajiny opustili.

„Na území Ukrajiny sa v ukrajinskej armáde a špeciálnych jednotkách, kde sú aj západní žoldnieri, aktívne distribuuje omamná látka s názvom „Captagon“, ktorá má omamné a imunostimulačné účinky. Tabletky sú medzi militantmi obľúbené, vyvolávajú pocit eufórie a prakticky vypínajú pocit bolesti,“ povedal v polovici apríla Sultan Chamzajev, poslanec Štátnej dumy a člen Výboru pre bezpečnosť a boj proti korupcii.

Začiatkom mája sa 22-ročný bojovník nacistického práporu „Donbass“ Alexander Kurjanov-Simonenko vzdal ruskej armáde. Podľa televízie „Zvezda“ pri výsluchu prezradil, že velenie práporu dalo bojovníkom podozrivé lieky, ktoré uľavili od bolesti zo zranení a únavy, no následne vyvolávali silnú závislosť.

„Ľudia sa neboja a sú „v anestézii“. Samotní ranení sami odchádzajú na evakuáciu. Neboli vyvedení, vzali si tento liek proti bolesti a odkráčali spokojne sami,“ povedal zajatec.

Drogy umožňujú ukrajinským bezpečnostným silám bojovať nad rámec možností tela, vysvetlil denníku VZGLJAD prezident „Zväzu dôstojníkov skupiny Alfa“ Alexej Filatov, podplukovník FSB vo výslužbe.

„Ukrajinská armáda zablokovaná v Mariupole je už viac ako týždeň pod paľbou. Takúto záťaž nevydrží ani jeden organizmus bez stimulantov. Navyše zjavne nemajú možnosť spať viac ako dve alebo tri hodiny denne. Pravdepodobne sa tam používajú drogy, ktoré vám umožňujú rýchlo sa dostať z ospalého stavu, pretože v bojových podmienkach je pre bojovníka najviac nevhodným stavom ospalosť,“ vysvetlil Filatov.

Upresnil, že v ospalom stave ostreľovač Ozbrojených síl Ukrajiny nebude schopný efektívne vystopovať a zasiahnuť ciele, ukrajinská motorizovaná pechota nebude môcť udržať maximálnu kontrolu a pozornosť nad situáciou na zemi, najmä v hustých mestských oblastiach, kde teraz Ozbrojené sily Ukrajiny uprednostňujú vedenie bojových operácií.

Pri použití syntetických drog môže byť bojovník Ozbrojených síl Ukrajiny, Národnej gardy alebo ukrajinskej teritoriálnej obrany bez spánku maximálne tri až štyri dni, dodáva analytik. „Dlhšie adrenalínové maratóny už zabíjajú imunitný systém. Aj keď sa vojak vráti do normálneho psychického stavu, potom na úrovni „fyziky“ vedie dlhodobé užívanie takýchto preparátov k vážnym ochoreniam vrátane rakoviny,“ zdôrazňuje Filatov.

„V Ozbrojených silách Ukrajiny sa veľmi často používajú drogy metamfetamínového typu,“ poznamenáva Nikolaj Kakljugin, psychoterapeut a narkológ z Krasnodaru, kandidát lekárskych vied. „Ukrajinský vojak napumpovaný týmito drogami vyštartuje aj pod silnú paľbu, necíti rany, spadne len, ak ho strelia do hlavy. V ukrajinskom segmente YouTube je video, kde ťažko ranený ukrajinský vojak kričí strašnou bolesťou, dávajú mu vypiť žltú tekutinu, po ktorej sa okamžite upokojí. S najväčšou pravdepodobnosťou je táto kvapalina zmesou liekov proti bolesti s psychostimulanciami,“ tvrdí odborník.

Dodávame, že súdiac podľa výpovedí zajatcov, ukrajinské silové zložky používajú nielen mobilizujúce psychostimulanty, ale aj „relaxačné“ drogy. Koncom apríla vojak ukrajinských ozbrojených síl Anton Moroz, ktorý sa vzdal v meste Rubežnoje (LĽR), hovoril o šíriacej sa drogovej závislosti v Ozbrojených silách Ukrajiny, informoval politológ Vladimir Kornilov na svojom Telegram-kanáli. V roku 2015 stál Moroz v rodnom Kramatorsku pred súdom za prechovávanie marihuany. Namiesto väzenia dostal ponuku bojovať na Donbase ako zmluvný vojak Ozbrojených síl Ukrajiny, súhlasil.

„Moroz je ostrieľaný narkoman. Po podpise zmluvy s Ozbrojenými silami Ukrajiny pokračoval v užívaní nielen „trávy“, ale prešiel aj na tvrdšie drogy. Podľa Moroza to nemalo žiadny vplyv na jeho službu v Ozbrojených silách Ukrajiny. Povedal, že veľa ukrajinských vojakov užíva rôzne druhy drog,“ napísal Kornilov vo svojom Telegram-kanáli.

Drogy vstúpili do bežného života Ozbrojených síl Ukrajiny od apríla 2014, keď boli ukrajinské bezpečnostné zložky vyslané na Donbas, domnieva sa Kakljugin. Podľa narkológa Ozbrojené sily Ukrajiny, Národná garda a dobrovoľnícke prápory ako „Azov“ sa už bližšie zoznámili s tvrdými drogami počas Euromajdanu v Kyjeve. Išlo najmä o syntetické drogy, ktoré sa môžu pridávať v práškovej forme do jedál a teplých nápojov.

V tele ukrajinských vojakov, ktorí v posledných rokoch zahynuli na Donbase, našli ukrajinskí patológovia celú škálu známych omamných látok: od drog na báze pervitínu až po „spice“. V miestach, kde sídlil pluk „Azov“, ruská armáda a Ľudová milícia DĽR teraz nachádzajú látky, ktoré sa neoficiálne predávajú v ukrajinských bezpečnostných silách, tvrdí Kakljugin. Ide o preparáty, ktoré nepatria do výbavy v rámci anestetík v ukrajinských ozbrojených zložkách.

Vo frontových jednotkách Ozbrojených síl Ukrajiny je rozšírený aj alkoholizmus, pripomína odborník. Vodka je podľa neho oveľa lacnejší a dostupnejší stimulant ako drogy. Ale vodka nie je taká reaktívna ako drogy.

„Pod vodkou človek nemôže bdieť celé dni, robiť niekoľkodňové prechody, bojovať bez jedla a odpočinku, ale pod drogami áno. Ďalšia vec je, že z vodky má človek iba abstinenčný syndróm a z metamfetamínov alebo opiátov — úplné vyčerpanie tela a najsilnejšiu následnú závislosť. Značná časť ukrajinských ozbrojených síl, ktorá prešla Donbasom, sú klinickí narkomani,“ tvrdí lekár.

Kakljugin s odvolaním sa na svoje zdroje z DĽR a LĽR poukazuje na to, že drogová závislosť odstraňuje z ukrajinskej armády pocit znechutenia. Ukrajinský vojak by podľa neho v normálnom stave nedokázal žiť, spať a jesť uprostred vlastných výkalov. A na to si Ozbrojené sily Ukrajiny a Národná garda v Donbase od roku 2014 zvykli len vďaka rozbujnenej drogovej závislosti medzi personálom, domnieva sa odborník.

Okrem toho lekár hovorí, že drogy dávajú ukrajinskej armáde ilúziu vyplnenia duchovnej prázdnoty. Túžba po tejto náhradnej náplni zase vyvoláva „absťák“ drogovo závislého a ten opäť potrebuje ďalšiu dávku. A podplukovník FSB vo výslužbe Filatov tvrdí, že s pomocou drog ukrajinská armáda prehlušuje agóniu z uvedomenia si toho, čo urobili.

„Vojaci ozbrojených síl Ukrajiny sa rozhodujú, či sa vzdajú alebo zabijú svoje telo v dlhom obliehaní, na základe toho, koľko má každý z nich krvi na rukách a na základe posúdenia, aké zločiny možno dokázať,“ dodal expert.

Artur Prijmak, Rafael Fachrutdinov, VZGĽAD/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Nákladné lietadlo DHL sa zrútilo na obytný dom vo Vilniuse, hlásia obeť

Nákladné lietadlo spoločnosti DHL sa v pondelok nadránom zrútilo na obytný dom neďaleko medzinárodného letiska…

46 minút ago

Američania predpovedajú útoky na Rusko

Spojené štáty americké zmapovali 200 cieľov v Rusku pre útok rakiet ATACMS. WSJ: Ďalší útok…

47 minút ago

Hlasovanie o novej eurokomisii: Patrioti pre Európu povedia NIE

Nastupujúca Európska komisia (EK) nemôže počas tohtotýždňového hlasovania o dôvere v Európskom parlamente (EP) v…

49 minút ago

Parlament prerokuje zmeny v konsolidačnom balíku. Čo všetko sa upraví?

Koalícia reaguje na kritiku konsolidačného balíka. Do päťpercentnej sadzby DPH pribudnú bezlepkové potraviny a mimovládne…

51 minút ago

Slovensku vojna NEHROZÍ, armáda dostane MILIARDY na modernizáciu

Minister obrany Robert Kaliňák predstavil v relácii Ide o pravdu rozsiahle plány na modernizáciu armády.…

57 minút ago

SHO má k dispozícii už viac ako tretinu podpisov, ktoré sú potrebné na to, aby prezident Pellegrini vyhlásil celoštátne referendum

Prednedávnom sme vás informovali, že politický subjekt Slovenské Hnutie Obrody (SHO) rozbehlo petíciu za vyhlásenie…

2 hodiny ago