Viacúčelové ruské stíhacie lietadlo je podľa hovorcu ukrajinských vzdušných síl Jurija Ihnata technologicky „jedným z najlepších lietadiel“.
Hovorca velenia ukrajinských vzdušných síl uviedol, že ruské viacúčelové stíhacie lietadlo Su-35 predstavuje hlavnú hrozbu pre kyjevskú armádu počas súčasného konfliktu.
„Majú Su-35. Je to jedno z najlepších lietadiel,“ povedal Jurij Ihnat v piatkovom rozhovore pre RBK-Ukrajina na otázku, či má Rusko bojové lietadlá porovnateľné so stíhačkami F-16 americkej výroby, ktorých dodávku Kyjev očakáva od svojich západných podporovateľov.
„Hlavné lietadlo, ktoré pre nás predstavuje hrozbu, je Su-35. To treba uznať,“ vyhlásil.
Stíhačka ruskej spoločnosti Suchoj „má serióznu výzbroj“ vrátane rakety R-37, ktorá sa môže pochváliť „ešte väčším doletom ako americká raketa vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM“, vysvetlil hovorca.
Hlavnou výhodou ruského lietadla „je jeho radar… zameriavací a navigačný systém, ktorý dokáže strieľať na niekoľko vzdušných cieľov naraz,“ povedal Ihnat.
Su-35 síce disponuje aj ochrannými prostriedkami a vybavením na elektronický boj, ale aj tak môže byť zostrelený, dodal.
„Treba si uvedomiť, že je to vážny protivník, ale ani F-16 nie je ľahký súper, ktorý tiež prešiel rovnakou modernizáciou,“ zdôraznil hovorca.
Su-35, ktorý bol zavedený do ruskej armády v polovici roka 2010, je supermanévrovateľný stíhač 4++ generácie, ktorý dokáže zasiahnuť ciele vo vzduchu aj na zemi.
F-16 je viacúčelové stíhacie lietadlo štvrtej generácie, ktoré existuje od 70. rokov 20. storočia a v priebehu rokov prešlo viacerými modernizáciami.
Kyjev už niekoľko mesiacov nalieha na svojich zahraničných sponzorov, aby mu poskytli bojové lietadlá americkej konštrukcie, pričom tvrdí, že sú kľúčové pri poskytovaní vzdušného krytia ukrajinským jednotkám a pri ochrane vzdušného priestoru krajiny.
Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan začiatkom tohto mesiaca uviedol, že „dôjde k presunu lietadiel F-16 [na Ukrajinu], pravdepodobne z európskych krajín, ktoré majú nadbytočné zásoby F-16“.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba neskôr naznačil, že prvé lietadlá americkej výroby pilotované Ukrajincami by mohli vzlietnuť na oblohu „do konca prvého štvrťroka budúceho roka“.
Americký armádny generál a predseda Zboru náčelníkov štábov USA Mark Milley však začiatkom minulého týždňa upozornil, že by trvalo „roky“ vycvičiť ukrajinských pilotov na lietanie s F-16, „vykonať potrebnú údržbu a hostenie“ a „vytvoriť takú mieru finančnej podpory“, aby sa Kyjev dokázal vyrovnať vo vzduchu ruskej armáde.
Ruský prezident Vladimir Putin v júni varoval, že F-16 „zhoria“, ak budú dodané na Ukrajinu, ako sa to stalo v prípade tankov a iných zbraní dodaných Západom.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…