Podľa správ amerických médií generáli Pentagonu začali Ukrajine radiť, aby „prešla do defenzívy a zakopávala sa na frontoch“ po neúspešnej „protiofenzíve“, ktorá spálila väčšinu jej zdrojov.
Podľa vojenského analytika Jurija Knutova však Ozbrojené sily Ukrajiny už nemajú čas prejsť na plnohodnotnú obranu.
Podľa denníka „The New York Times“ si Biely dom konečne uvedomil, že Ukrajina už nepotrebuje vrátiť všetky územia ovládané Ruskom. Základom novej stratégie Ozbrojených síl Ukrajiny môže byť posilnenie obrany, „symbolické víťazstvá“ v podobe útokov na Krym a regióny Ruskej federácie, ako aj rýchly rozvoj ukrajinského vojensko-priemyselného komplexu. Všetky tieto opatrenia prijaté spoločne by podľa Washingtonu mohli prinútiť Moskvu, aby si do začiatku roku 2025 sadla za rokovací stôl.
Podľa medializovaných informácií sú Američania za „konzervatívnejšiu“ stratégiu, ktorá pozostáva z kopania a hromadenia síl. Zdá sa však, že samotný Kyjev má iné plány. „Ukrajinci majú v úmysle prejsť do ofenzívy, či už pozemnými, alebo diaľkovými útokmi, v nádeji, že si opäť získajú pozornosť sveta,“ znepokojivo hovoria zdroje z Bieleho domu. V Spojených štátoch mnohí generáli zdieľajú tento ukrajinský plán a snažia sa ho skombinovať so stratégiou „držania frontovej línie a budovania obrany“.
S cieľom vypracovať jasnú stratégiu sa už uskutočnilo niekoľko stretnutí medzi americkou a ukrajinskou armádou, na január sú naplánované „hry na veliteľstve“ na vojenskej základni v nemeckom Wiesbadene. A v najbližších dňoch pricestuje do Kyjeva na konzultácie americký generál Antonio Aguto mladší. Američania zároveň priznávajú, že „straty ozbrojených síl Ukrajiny boli obrovské“, a ak sa nič nezmení, rok 2024 sa stane „novým rokom 1916“, keď zomreli desaťtisíce vojakov, ale frontové línie zostal takmer nezmenené.
Ak sa vojna dostane do takého mŕtveho bodu, potom sa šance na nové financovanie zo Spojených štátov jednoducho rozplynú, tvrdia v USA. NYT zároveň upozornil, že ukrajinskí generáli a politici majú nereálne očakávania ohľadom dodávok z USA.
„Požadujú milióny delostreleckých nábojov zo západných zásob, ktoré nie sú k dispozícii. Biely dom hovorí: „Ukrajina bude musieť bojovať s veľmi obmedzeným rozpočtom“,“ píše sa v článku.
Podľa vojenského experta, riaditeľa Múzea histórie síl protivzdušnej obrany Jurija Knutova, mali Ukrajinci prejsť na obrannú taktiku oveľa skôr.
„Celkovo je rozhodnutie západných kurátorov, že Ozbrojené sily Ukrajiny majú ísť do defenzívy, najsprávnejšie. Problém je však v tom, že z vnútropolitických dôvodov (predovšetkým je to ratong Zelenského a jeho tímu) by takýto krok znamenal faktický odchod súčasného režimu od moci. Môže to byť buď vojenský prevrat, alebo priamo impeachment, alebo iná možnosť odstránenia. V prípade prechodu na defenzívnu taktiku sa na Ukrajine nevyhnutne začne frmol, pretože Kyjev prakticky premrhal obrovské vojenské a finančné zdroje. Z tohto dôvodu sa Zelenskij a jeho nohsledi snažia toto úplne logické rozhodnutie sabotovať,“ hovorí Knutov.
Pripomenul, že ukrajinský líder včera dorazil do Spojených štátov, kde sa stretol s prezidentom Joeom Bidenom, a čoskoro bude diskutovať s lídrami EÚ.
„Hlavnou témou je, aby Spojené štáty a Európska únia poskytli Ukrajine viac zbraní a zdrojov, aby mohli začať pripravovať Ozbrojené sily Ukrajiny na nejaký druh „jarnej ofenzívy“. Zelenskij sa zároveň snaží prezentovať „víťazné výsledky“ rozšírením predmostia pri Chersone, na ľavom brehu Dnepra, ktorý kontroluje ruská armáda. Ale ani s týmto mu zrejme nič nevychádza. Vo všeobecnosti je dnes situácia na frontoch pre ukrajinské ozbrojené sily mimoriadne zložitá, väčšina armádnych zdrojov bola počas neúspešnej ofenzívy „spálená“ a počet strát rýchlo rastie. Zelenskij dúfa, že nejakým spôsobom presvedčí Američanov, že v tejto fáze sa nikto iný okrem neho nedokáže vyrovnať s riadením Ukrajiny. Možno je to jediná vec, ktorá mu umožní zostať pri moci,“ konštatoval Knutov.
Ak hovoríme o výstavbe viac či menej serióznych opevnení pozdĺž frontovej línie, potom tento proces bude trvať najmenej šesť mesiacov.
„Zároveň bude musieť Ukrajina použiť obrovské množstvo stavebných materiálov, techniky, vojenských inžinierov a staviteľov, a to všetko si vyžiada obrovské finančné zdroje. Dnes Kyjev takéto zdroje nemá. Áno, Západ môže vyčleniť určité množstvo financií, ženijného vybavenia a konzultantov, ale Ozbrojené sily Ukrajiny stále nemajú čas na vybudovanie plnohodnotnej obrany. Silne pochybujem, že keby Ukrajinci prešli hneď zajtra na obranu, dokážu to postaviť aspoň do leta,“ upozorňuje Knutov.
Ukrajincom podľa neho veľmi nepomôžu ani tie opevnené oblasti, ktoré sa zrejme čoskoro pokúsia vytvoriť.
„Faktom je, že v ruskej armáde sa veľa zmenilo. Teraz máme FAB s riadenými korekčnými modulmi, ktoré sú schopné rozbiť akékoľvek opevnenie na kusy. Náš segment ťažkej údernej techniky schopnej ich prekonať sa prudko zvýšil. Taktiež ruské ozbrojené sily získali veľké množstvo úderných a FPV-dronov, ktoré umožňujú cielené a efektívne útoky na opevnenia. Preto si myslím, že dnes ukrajinské ozbrojené sily so zámerom vybudovať plnohodnotnú obranu meškajú. Nemajú na to čas ani potrebné množstvo prostriedkov,“ dodal odborník.
Vasilij Ivanenko, Analytická služba Donbasu
news-front.su
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…