Výpadky zvýraznili mimoriadnu úlohu, ktorú majú Muskove komunikačné systémy na bojisku v čase, keď ukrajinské protiútoky na východe a juhu krajiny nútia ruské jednotky k ústupu
Ukrajinskí vojaci aj vládni predstavitelia informujú o výpadkoch komunikačných zariadení Starlink na frontovej línii, čo následne bráni snahám o oslobodenie území okupovaných ruskými jednotkami. Napísal to v piatok denník Financial Times (FT).
Pripomenul, že na Ukrajinu dopravili tisíce terminálov Starlink, ktoré vyrobila spoločnosť SpaceX patriaca Elonovi Muskovi a ktoré zakúpila vláda USA a crowdfundingovo financovali darcovia, aby pomohli ukrajinským jednotkám prevádzkovať bezpilotné lietadlá, dostávať dôležité spravodajské informácie a komunikovať medzi sebou v oblastiach, kde nie sú žiadne iné bezpečné siete. Systémy, ktoré sa skladajú z malej antény s 35 centimetrov vysokým terminálom, poskytujú internet aj ukrajinským civilistom.
Výpadky spojenia viedli v posledných týždňoch ku „katastrofálnej“ strate komunikácie, uviedol jeden z vysokých ukrajinských vládnych predstaviteľov, priamo oboznámený s problematikou.
Mnohé z nich boli zaznamenané pri prenikaní ukrajinských vojakov cez frontovú líniu na územie ovládané Ruskom a iné počas bojov, uviedol citovaný úradník, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity.
Tieto problémy boli akútne na juhu Ukrajiny – v Chersonskej a Záporožskej oblasti –, ale vyskytli sa aj pozdĺž frontovej línie na východe krajiny, teda v Charkovskej, Doneckej a Luhanskej oblasti, dodal zdroj. Vo všetkých štyroch regiónoch sa odohráva intenzívna protiofenzíva ukrajinskej armády. Ruský prezident Vladimir Putin ich pred týždňom – po referendách, ktoré zorganizovali úradníci dosadení Kremľom –, vyhlásil za súčasť Ruska.
Uvedené výpadky podľa FT len zvýraznili mimoriadnu úlohu, ktorú majú Muskove komunikačné systémy na bojisku v čase, keď ukrajinské protiútoky na východe a juhu krajiny nútia ruské jednotky k ústupu. Musk však pred niekoľkými dňami rozhneval Kyjev, keď načrtol svoj mierový plán, ktorého výsledkom by bolo odstúpenie Krymu a prípadne aj ďalších oblastí Rusku.
Roman Sinicyn, koordinátor charitatívnej nadácie Serhija Prytulu, ktorá je darcom systémov Starlink ukrajinským ozbrojeným silám, uviedol, že problém môže nastávať pre to, lebo SpaceX sa snaží zabrániť zneužitiu týchto komunikačných systémov ruskými jednotkami. K výpadkom totiž dochádzalo v oblastiach, ktoré iba čerstvo získali ukrajinské jednotky, vysvetlil Sinicyn.
„Je mi úplne jasné, že to robia zástupcovia spoločnosti Starlink, aby zabránili využívaniu ich technológie ruskými okupačnými silami,“ povedal Sinicyn. Dodal, že ukrajinská armáda a spoločnosť SpaceX by mali lepšie koordinovať svoju činnosť.
Musk a spoločnosť SpaceX nereagovali na žiadosti britského denníka o vyjadrenie. Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov a hovorca hlavného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Valerija Zalužného sa tiež odmietli vyjadriť.
Miliardár Elon Musk prišiel s radikálnym mierovým plánom pre Ukrajinu. Odporúča napríklad, aby sa na anektovaných územiach opäť usporiadali voľby, tentoraz pod dohľadom OSN.
Americko-kanadsko-juhoafrický miliardár Elon Musk v pondelok na sociálnej sieti Twitter predstavil svoj mierový plán pre Ukrajinu. Ako však komentovala britská stanica Sky News, novinári aj akademici mu vzápätí odporučili, aby radšej ostal pri technológiách a investíciách.
„Treba opätovne usporiadať voľby (sic!) v anektovaných oblastiach pod dohľadom OSN. Ak to bude vôľa ľudí, Rusko sa odtiaľ stiahne. Krym nech sa oficiálne stane súčasťou Ruska, ako to bolo od roku 1783 (až do chyby Nikitu Chruščova). Je potrebné zabezpečiť zásobovanie Krymu vodou. Ukrajina zostane neutrálna,“ napísal Musk v pondelok.
Ukrajinský prezidentský poradca Mychajlo Podoľak mu odpovedal, že má lepší návrh: „1. Ukrajina oslobodí svoje územia. Vrátane anektovaného Krymu. 2. Rusko bude demilitarizované a zbavené jadrových zbraní, aby už nemohlo ohrozovať iných. 3. Vojnoví zločinci budú predvedení pred medzinárodný tribunál.“
Na Muskov mierový plán zareagoval ešte v pondelok večer aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na Twitteri spustil hlasovanie s otázkou: „Ktorého Elona Muska máte radšej? – Toho, ktorý podporuje Ukrajinu. – Toho, ktorý podporuje Rusko.“
Musk neskôr zverejnil aj ďalšiu otázku o tom, či by obyvatelia Krymu a Donbasu mali rozhodnúť, či chcú byť súčaťsou Ukrajiny alebo Ruska. V utorok o 17.00 h SELČ hlasovalo v ankete viac ako 2,3 milióna užívateľov Twitteru, pričom 59 percent ľudí hlasovalo za to, aby o svojom budúcom štátoprávnom usporiadaní mohli rozhodnúť samotní obyvatelia Donbasu a Krymu.
Zdroj: hnonline.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…