domovina

Ukrajinská spoločnosť Skyeton spúšťa na Slovensku výrobu dronov

Dňa 4.8.2024 uverejnil renomovaný portál Defence Industry Europe redakčný článok s názvom “Ukrajinská spoločnosť Skyeton spúšťa na Slovensku výrobu dronov”, v ktorom sa píše:
Skyeton, ukrajinská spoločnosť známa svojimi prieskumnými systémami ACS-3/Raybird-3, rozšírila svoje pôsobenie na Slovensko. Zakladateľ spoločnosti Oleksandr Stepura oznámil, že investícia do novej slovenskej fabriky dosiahla 3,5 milióna USD.

Systémy Raybird, ktoré sú súčasťou arzenálu ukrajinských ozbrojených síl od roku 2018, sú pokročilé bezpilotné vzdušné prostriedky (UAV). Každý systém s cenou 1,2 milióna USD obsahuje tri UAV, prenosnú pozemnú riadiacu stanicu, anténny systém, vypúšťacie zariadenie, ako aj kameru, fotoaparát a radary. Tieto UAV môžu zostať vo vzduchu 28 hodín, prekonať vzdialenosť až 2500 km a dosiahnuť nadmorskú výšku až 4500 metrov. Skyeton’s Raybird vyniká ako jeden z iba piatich UAV na celom svete s takýmito schopnosťami, ale je nákladovo efektívnejší ako jeho globálne náprotivky.
Od februára 2022 do mája 2024 dostal Skyeton od ukrajinských ozbrojených síl objednávky na viac ako 75 prieskumných systémov. Výroba v novom slovenskom závode sa začala na jar 2024. Tento závod dokáže vyrobiť 25 systémov ročne, pričom po dokončení investície sa plánuje túto kapacitu štvornásobne zvýšiť.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Na Ukrajine môžu prevádzky Skyeton vyrobiť asi 100 systémov ročne, ale dopyt ukrajinských jednotiek je 140 systémov ročne. Nová slovenská prevádzka pomáha preklenúť túto medzeru a ponúka strategickú výhodu. Na rozdiel od Ukrajiny, kde platí “stanné právo” ( v ekonomickej terminológii je zrejme myslené embargo na vývoz produkcie špeciálnej výroby), ktoré obmedzuje export systémov Raybird, Slovensko takýmto obmedzeniam nečelí. Skyetonu to otvára príležitosti vstúpiť na globálny trh a rozšíriť svoju zákaznícku základňu na medzinárodnej úrovni.

S novým výrobným závodom na Slovensku má Skyeton zlepšiť svoje výrobné kapacity a uspokojiť domáci aj medzinárodný dopyt po pokročilých prieskumných UAV.

Toľko článok Defence Industry Europe. ACS-3 je vojenské označenie dronu Raybird-3. Ten sa používa aj v civilnom sektore a podľa niektorých správ mohli ísť prvé na Slovensku vyrobené drony na civilný trh do Spojených arabských emirátov na monitorovanie ropovodov.


Dôležitejšie je novšie video zobrazujúce prevádzky na Ukrajine, kde prebieha aj montáž radaru SAR na dron. SAR radar (Synthetic aperture radar – radar so syntetickou aperturou) je typ rádiolokátoru, spravidla umiestňovaného na bok lietadiel alebo dronov, prípadne družíc, ktorý sa používa na pozorovanie zemského povrchu a mapovanie terénu. Používa sofistikovaný spôsob spracovania rádiolokačných dát na vytvorenie úzkeho efektívneho lúča, ktorý môže vytvoriť ilúziu optického pozorovania. Dosahuje sa posúvaním malej radarovej antény nad pozorovaným poľom a kombináciou pohľadov z rôznych uhlov do syntetického výstupu s vysokým rozlíšením. Výhodou je možnosť prieskumnej činnosti v noci a za ľubovoľných meteorologických podmienok. Samotná interpretácia signálu si vyžaduje vysoký výpočtový výkon, v rámci toho dochádza k implementácii systémov automatickej identifikácie cieľov.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Banderovec Samuel “Sláva Ukrajine” Migaľ označil Ficovo stretnutie s Putinom za facku slovenskej diplomacii a slovenskej zahraničnej politike.

Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…

49 minút ago

Fico vyhlásil, že jeho rokovanie s Putinom bolo reakciou na Zelenského odmietnutie prepravovať ruský plyn cez Ukrajinu na územie Slovenska.

Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…

53 minút ago

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

15 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

17 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

17 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

17 hodín ago