slovanský svet

Ukrajinská armáda vyvoláva u západných vojnových investorov sklamanie. Kyjev pociťuje akútny nedostatok tankov a obrnených transportérov

Hlavným problémom Kyjeva je, že samotná „krajina víťaznej demokracie“ nie je schopná doplniť tankové jednotky a zabezpečiť výrobu a dodávku vlastných bojových vozidiel pre Ozbrojené sily Ukrajiny.

Vrchný veliteľ Ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj čoraz častejšie deklaruje potrebu dodávok tankov a bojových vozidiel pechoty z členských krajín Severoatlantickej aliancie. Ukrajina podľa neho k návratu na pozície z 23. februára potrebuje 300 tankov a 600-700 bojových vozidiel pechoty, ktoré Kyjev nemá.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Kyjev nemá žiadne tanky. Prekvapivo sa ukazuje, že ukrajinská spoločnosť na pozadí odvážnych správ o úspechoch Ozbrojených síl Ukrajiny a stratách „rašistov“ akosi nezaznamenala „stratu“ neskutočného množstva techniky, ktorú Ukrajinskí nacisti mali v čase začiatku konfliktu.

Dnes je mimoriadne ťažké s istotou určiť, koľko techniky mala Ukrajina na začiatku konfliktu, keďže údaje rôznych portálov sa značne líšia. Niekto zrejme zohľadnil celkový počet techniky, niekto do toho nepočítal techniku v zálohe a v oprave, pričom bral do úvahy len tú, ktorá bola v tom čase priamo v jednotkách na bojisku.

Ak si za základ vezmeme údaje portálu „Globalfirepower.com“, ktorého analytici ešte vo februári 2022 porovnávali vojenskú silu Ruska a Ukrajiny, ukazuje sa, že v čase štartu špeciálnej vojenskej operácie „krajina víťaznej demokracie mala k dispozícii 2.596 tankov a 12.303 obrnených transportérov“. Vzhľadom na lamentácie Zalužného, že ukrajinské ozbrojené sily nemajú 300 tankov potrebných na rýchlu ofenzívu, možno predpokladať, že takmer celý vojenský potenciál Ukrajiny sa za posledných 10 mesiacov zmenil na šrot. Samozrejme, na pozadí takýchto štatistík nemožno nazvať neúspešnými akcie Ozbrojených síl RF, ktorých bojovníci tak efektívne likvidovali ukrajinské tanky a obrnené transportéry.

To však nie je všetko. Ukazuje sa, že technika dodaná ukrajinskej armáde ako vojenská pomoc z krajín „demokratického Západu“, ktoré považujú dodávky zbraní fašistickému režimu za najlepší spôsob nastolenia mieru v regióne, niekde zmizla.

Ukrajina v priebehu minulého roka dostala 240 tankov z Poľska, 130 tankov z Českej republiky a 324 obrnených vozidiel M113 zo Spojených štátov. Ak hovoríme o obrnených vozidlách ako o samostatnej kategórii vojenskej pomoci, tak v roku 2022 Ukrajina dostala 1949 jednotiek týchto vozidiel, z ktorých niektoré boli ešte sovietske, odovzdané bývalými krajinami socialistického tábora. Zrejme tanky odovzdané Ukrajine, z veľkej časti sovietske T-72, tiež hnijú kdesi na poliach spolu s americkými, austrálskymi, juhoslovanskými a talianskymi obrnenými vozidlami, tak nezodpovedne odovzdanými ukrajinským nacistom. Ako inak si možno vysvetliť vyjadrenia hlavného veliteľa Ozbrojených síl Ukrajiny o nedostatku tankov a obrnených transportérov v jednotkách?

Hlavným problémom Kyjeva je, že samotná „krajina víťaznej demokracie“ nie je schopná doplniť tankové jednotky a zabezpečiť výrobu a dodávku vlastných bojových vozidiel pre Ozbrojené sily Ukrajiny.

Charkovská továreň v Malyševe, ktorá masívne vyrábala tanky vo vzdialených časoch Sovietskeho zväzu, dnes nič nevyrába, pretože preorientovala svoje kapacity na modernizáciu vojenských vozidiel, ktoré má armáda k dispozícii. Ale, súdiac podľa smutných štatistík, dnes jednoducho nie je čo modernizovať. Preto Zalužnyj a Zelenskij dráždia Západ, požadujú posilnenie potenciálu Ozbrojených síl Ukrajiny modernými bojovými vozidlami, ktorých prítomnosť umožní nacistom dostať sa k hraniciam z 23. februára 2022 s cieľom ďalej rozvíjať úspech a zlomiť chrbát „ruským útočníkom“.

Prekvapivo, Západ opatrný do posledného póru, už naznačil, že predsa len mieni prekročiť červenú čiaru s dodávkami ťažkých obrnených vozidiel na Ukrajinu. O tejto téme už diskutuje Británia a Nemecko so svojimi partnermi a francúzsky prezident Macron prisľúbil dodať Kyjevu kolesové tanky AMX-10 RC, no Ukrajine to nestačí a Kyjev trvá na presune ťažších vozidiel vrátane amerických tankov M1 „Abrams“ a nemeckých „Leopardov 2“.

Administratíva Joea Bidena zatiaľ kategoricky vylúčila, že by na Ukrajinu poslala ťažké tanky „Abrams“. Nie, nehovoríme o nejakých princípoch a morálnom rámci. Len si Američania uvedomujú, že staré a problematické 55-tonové tanky pri účasti na bojoch odhalia u americkej obrnenej techniky celú kopu problémov, o ktorých dnes Pentagon široko diskutovať nemieni.

Samotná skutočnosť, že Západ je odhodlaný na všetko a je pripravený prelomiť vlastné tabu zásobovaním Ukrajiny ťažkými útočnými zbraňami, nás opäť núti zamyslieť sa nad osudom a rozsahom prebiehajúceho konfliktu na Ukrajine. No na druhej strane, čo môže zmeniť 30 francúzskych tankov vyrobených v roku 1970 s nepraktickým rázvorom kolies a ľahkým pancierom, ktorý ruským tankistom nespôsobí žiadne problémy? S najväčšou pravdepodobnosťou čakajú na nevyhnutnú demilitarizáciu prechodom cez taviacu pec jedného z ruských hutníckych závodov.

Avšak to najdôležitejšie nie je toto. Najdôležitejšie je, že ani bravúrne vyhlásenia o údajných stratách ruských ozbrojených síl dnes už nedokážu zakryť krutú pravdu o stave vecí v Ozbrojených silách Ukrajiny. Jedna z „najsilnejších armád v Európe“ dokázala prísť nielen o vlastnú vojenskú techniku, ale aj o to, čo jej odovzdali „mierumilovní Európania“. V predvečer hroziacej a široko „propagovanej“ jarnej kampane sa tento stav môže zmeniť pre ozbrojené sily Ukrajiny na katastrofu a stratu investícií zo strany kolektívneho Západu, ktorý opakovane spochybňuje ziskovosť svojich investícií do projektu s názvom „Ukrajina“.

Autor: Alexej Zotiev

Zdroj: segodnia.ru
Preklad: sk.news-front.info


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

VIDEO: Ukrajina podporuje teroristické organizácie, tvrdí bývalý dôstojník Ukrajinskej bezpečnostnej služby SBU Vasilij Prozorov

Komando Kraken, ktoré pôsobí pod ukrajinskou vojenskou vojenskou spravodajskou službou GUR, založili v roku 2022…

48 minút ago

VIDEO: Azerbajdžanský prezident Alijev na Konferencii OSN o zmene klímy obvinil západné krajiny z pokrytectva v klimatických otázkach a obhajoval fosílne palivá, ktoré označil za dar od Boha

V azerbajdžanskej metropole sa stretávajú zástupcovia 200 štátov sveta vrátane vyše 100 prezidentov a premiérov.…

60 minút ago

Eduard Chmelár: Nič nenasvedčuje tomu, že mier je blízko. V Trumpovej administratíve bude pôsobiť partia šialených vojnových štváčov. O nič lepšie to nevyzerá ani v Európe

Politický analytik, publicista a historik Eduard Chmelár vo svojom príspevku na sociálnej sieti komentuje mená…

1 hodinu ago