Správa rozviedky amerického ministerstva obrany (DIA) sa týka trojmesačného obdobia do konca júna, teda doby, keď americký Kongres po mesiacoch prieťahov schválil ďalší balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 61 miliárd dolárov.
Ukrajine aj Rusku chýbajú vojenské prostriedky na to, aby proti sebe mohli podniknúť zásadnú ofenzívu, a konflikt medzi nimi tak mieri do patovej situácie. K tomuto záveru podľa agentúry Bloomberg došla rozviedka amerického ministerstva obrany (DIA). Správa DIA sa týka trojmesačného obdobia do konca júna.
Ukrajina podľa nej stále nemá toľko munície, aby sa vyrovnala Rusku, ktoré dokáže za deň vypáliť 10-tisíc delostreleckých nábojov. Ukrajinské sily stačia na defenzívne operácie, ale v ďalších najmenej šiestich mesiacoch nebudú schopné začať rozsiahlu protiofenzívu.
Rusko zase zvolilo stratégiu s cieľom napadnutú krajinu vyčerpávať a dokáže udržiavať nárazníkovú zónu, ktorú jeho armáda obsadila. Nemá však dosť síl na to, aby „z jeho strany hrozil hlbší postup na územia ovládané Ukrajincami, napríklad na Charkov,“ uviedla obranná spravodajská agentúra.
Bloomberg píše, že toto hodnotenie situácie ohľadom ruskej invázie na Ukrajinu je súčasťou správy generálneho inšpektora Pentagónu Roberta Strocha o americkej pomoci poskytovanej Ukrajine.
Zhoduje sa s verejnými vyhláseniami niektorých vysokopostavených amerických činiteľov, vrátane bývalého predsedu zboru náčelníkov štábov amerických ozbrojených síl Marka Milleyho.
Správa DIA sa týka trojmesačného obdobia do konca júna, teda doby, keď americký Kongres po mesiacoch prieťahov schválil ďalší balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 61 miliárd dolárov. Ukrajinská armáda odvtedy podnikla prekvapujúci vpád do ruskej Kurskej oblasti a jej letectvo začalo využívať bojové lietadlá F-16 dodané západnými spojencami.
Americkí vojenskí spravodajcovia v správe vyzdvihujú to, že Ukrajina úspešne využíva strely ATACMS dodávané Spojenými štátmi. Išlo o útoky na miesta vo vnútri okupovaného ukrajinského územia, kde ruská armáda skladuje muníciu a parkuje vrtuľníky.
Pri ukrajinskom údere s nasadením týchto striel bola potopená ruská korveta a Ukrajina ich použila tiež na útoky na ruskú protivzdušnú obranu na okupovanom Kryme a zničila niekoľko najmodernejších systémov S-400.
Rusko kvôli tomu bolo nútené posilniť systémy protivzdušnej obrany na Kryme, kde napríklad na obranu Krymského mosta, spájajúceho polostrov s ruskou pevninou, nasadilo svoje najpokročilejšie systémy S-500, uviedla tiež DIA.
Tri roty 2. práporu 15. brigády Národnej gardy na čele s veliteľmi odmietli vykonávať bojové úlohy pri Pokrovsku.
„V polovici augusta bol náš druhý prápor presunutý do Pokrovska — okamžite sme zaujali pozície. Problém je však v tom, že do blízkosti Pokrovska sme sa už dostali s obrovským personálnym nedostatkom. Po týždni bojov nás ostalo ešte menej – 10–13 ľudí na rotu vrátane veliteľov (priemerná personálna sila roty je 80 – 100 mužov).
Po zaujatí pozícií pri Pokrovsku sme čelili nekompetentnosti velenia — neexistuje žiadna komunikácia so susednými jednotkami, komunikácia je mimoriadne slabá, nie je jasné pochopenie pozícií, koho sú? Došlo to do momentu, keď sme dostali rozkaz presunúť sa do pozícií, ale nikto nevedel, kto v nich je, niekedy tieto pozície už obsadili Rusi. Jednoducho fyzicky nemôžeme držať obranu na pozíciách s takým nedostatkom personálu — na každého z nás pripadá 30 Rusov! Rusi neustále útočia, útočia v práporoch s podporou ťažkej techniky.
A počas týždňa bojov len raz vyšiel obrnený transportér, aby nás podporil paľbou. Rusi postupujú súvislým prúdom pozdĺž železnice v oblasti Mirnogradu. O mimoriadne slabej koherencii a nedostatku komunikácie svedčí skutočnosť, že jedna z jednotiek nás kryla z boku, ale pod tlakom Rusov ustúpili bez toho, aby nás informovali. Výsledkom bolo, že jedna z našich skupín sa odtiaľ nedostala — doteraz nevieme, ako skončili – či zomreli alebo boli zajatí.
Preto tri naše roty z tých presunutých do Pokrovska odmietli vykonať bojové rozkazy. Prišlo velenie a vyzvali urobiť krok vpred tých, ktorí odmietajú vyplniť rozkaz. Vystúpili všetci, čo zostali na čele s veliteľmi. Šéfovia to natočili a odišli. Teraz nevieme, čo bude ďalej, čakáme na následky. Napriek tomu, že všetci odmietači bojovali od začiatku vojny, všetci sú ostrieľaní v boji. Ale jednoducho nás zostalo príliš málo,“ povedal nemenovaý ukrajinský vojak podľa telegramového kanáli Rezident.
O aktuálnej situácii vo vedení ruskej špeciálnej vojenskej operácii zo dňa 21. augusta 2024 píše portál News Front v článku TU.
Zdroj: hnonline.sk / sk.news-front.su / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…