Zásoby munície v USA a európskych krajinách sa do leta môžu znížiť na kritickú úroveň v dôsledku dodávok na Ukrajinu, kým Rusko naopak výrobu rozšíri. Vyplýva to z hodnotenia denníka „The Wall Street Journal“ s odvolaním sa na vojenských analytikov.
Americký časopis „Military Watch“ načrtol vyhliadky na použitie západných tankov, ktoré sa plánujú dodať Ukrajine. Prognóza zámorských analytikov nebola najoptimistickejšia.
Podľa odborníkov sú nemecké a britské tanky „Leopard 2“ a „Challenger 2“ s hmotnosťou 65 – 70 ton oveľa ťažšie ako tie, ktoré sú v súčasnosti v prevádzke na Ukrajine a sú menej vhodné pri práci na úzkych cestách alebo v mestách.
Odborníci uvádzajú, že vzhľadom na svoju veľkosť budú tieto stroje vyžadovať podstatne viac paliva a údržby. Potrebné budú aj nové typy 120 mm munície, ktoré podľa „Military Watch“ momentálne nie sú na Ukrajine dostupné.
Publikácia pripomína aj predchádzajúce skúsenosti s používaním tankov „Leopard 2“. Ich povesť utrpela v sýrskom konflikte, keď ich Turecko v roku 2016 použilo proti Kurdom a militantom Islamského štátu. Vtedy bola strata tureckej techniky značná aj napriek dosť slabo vyzbrojenému nepriateľovi a turecká armáda opísala svoje skúsenosti s používaním týchto strojov ako „bolestivé“.
Nemecké tanky Leopard 2 môže dostať Ukrajina až v roku 2024, uviedol generálny riaditeľ firmy Rheinmetall Armin Papperger. Tanky musia byť podľa neho premaľované a prerobené na použitie vo vojne.
„Máme v rozpracovanej podobe vo výrobe 22 tankov Leopard 2, ktoré by sme mohli dokončiť a dodať na Ukrajinu. Stále máme aj asi 88 tankov Leopard 1. Ale bez objednávky ich vyrobiť nemôžeme, keďže náklady sú stovky miliónov eur. Rheinmetall to nemôže financovať vopred,“ povedal Papperger.
Tanky musia byť podľa neho nielen premaľované, ale aj prerobené na použitie vo vojne. To znamená kompletne ich rozobrať a následne prestavať. „Aj keby sa zajtra rozhodlo, že tanky Leopard môžeme poslať do Kyjiva, výroba potrvá do začiatku budúceho roka,“ dodal.
Poľský premiér Mateusz Morawiecki verí, že Nemecko schváli plán Poľska na zaslanie tankov Leopard 2 na Ukrajinu. Morawiecki to povedal v pondelok pred avizovaným rozhovorom s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom o tomto pláne. Informuje agentúra PAP.
Poľský prezident Andrzej Duda oznámil ochotu poskytnúť Ukrajine 14 tankov Leopard 2 minulú stredu po stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v západoukrajinskom meste Ľvov. Tieto tanky sú navrhnuté a vyrobené v Nemecku. Berlín teda musí v súlade s platnými dohodami každú dodávku nemeckých zbraní tretím stranám vopred schváliť.
„Neverím, že Nemecko rýchlo neschváli odovzdanie tankov Leopard 2 Ukrajine,“ povedal poľský premiér. Dodal, že Kyjev potrebuje „moderné, západné tanky“.
Británia v sobotu prisľúbila Ukrajine dodanie 14 tankov Challenger 2. Stala sa tak prvou západnou krajinou, ktorá poskytne ukrajinskej armáde tanky na boj proti ruským inváznym jednotkám.
Morawiecki tvrdí, že Poľsko je tiež pripravené Kyjevu dodať tanky a poukázal na to, že vojna na Ukrajine ohrozuje aj bezpečnosť Poľska. „Pre stabilitu a pre mier… je dôležité prestať konať zdržanlivo a začať ponúkať (Ukrajine) skutočnú podporu tak, ako to robia Poľsko, USA a Británia,“ uzavrel poľský premiér.
Zásoby munície v USA a európskych krajinách sa do leta môžu znížiť na kritickú úroveň v dôsledku dodávok na Ukrajinu, kým Rusko naopak výrobu rozšíri. Vyplýva to z hodnotenia denníka „The Wall Street Journal“ s odvolaním sa na vojenských analytikov.
„Ukrajina spotrebúva delostrelecké náboje dodané Západom asi dvakrát rýchlejšie ako USA a spojenci vyrábajú. Týmto tempom by Kyjev mohol znížiť americké a európske rezervy na kritickú úroveň toto leto alebo jeseň,“ píše sa v článku.
V publikácii sa uvádza, že dovtedy môže Rusko rozšíriť výrobu munície. „USA a spojenci tiež investujú do nových výrobných liniek, ale je nepravdepodobné, že do budúceho roka to bude znamenať veľký rozdiel a vytvorí potenciálne nebezpečnú priepasť medzi palebnou silou Ruska a Ukrajiny v druhej polovici roku 2023,“ píšu noviny.
Ruská strana opakovane zdôraznila, že dodávky západných zbraní do Kyjeva len predlžujú konflikt a vedú k obetiam medzi civilistami a ničeniu civilnej infraštruktúry.
Americkí inštruktori začali minulú nedeľu v Nemecku predĺžený bojový výcvik pre ukrajinskú armádu – približne 500 vojakov sa má zúčastniť programu „kombinovaných zbraní“ v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov, kým sa vrátia bojovať na Ukrajinu. Informoval dnes, 16. januára, analytický portál Axios.
Predseda Zboru náčelníkov štábov Ozbrojených síl USA generál Mark Milley povedal dvom reportérom, ktorí s ním cestujú do Európy, že rozsiahle cvičenia okrem mnohých nových zbraní pre Ukrajinu budú mať „rozhodujúci význam pri ofenzíve ukrajinských síl pri vrátení územia obsadeného ruskou armádou“.
Americký dôstojník má dnes navštíviť nemecké výcvikové stredisko Grafenwöhr v Bavorsku, aby na mieste videl výcvik, o ktorom americkí predstavitelia informovali minulý mesiac spolu so sľubom poskytnúť Kyjevu batériu protiraketovej obrany „Patriot“.
Spojené štáty americké patria medzi viac ako 30 krajín, ktoré od 24. februára 2022 poskytli Ukrajine zbrane a vojenskú techniku. Administratíva Joea Bidena poskytla Kyjevu pomoc v miliardách dolárov, ktorý zahŕňa bojové vozidlá pechoty a delostrelecké granáty, ako aj muníciu pre raketové systémy.
Cieľom USA je, aby sa prichádzajúca vojenská technika dostala na Ukrajinu „niekedy pred začiatkom jarných dažďov“, aby ju mohli použiť vycvičení vojaci, povedal generál Milley.
Západné dodávky ťažkých obrnených vozidiel na Ukrajinu nie sú schopné zmeniť situáciu v zóne špeciálnej vojenskej operácie, „tieto tanky zhoria ako ostatné“. Povedal dnes, 16. januára, Dmitrij Peskov, tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie.
„Nič to nemôže zmeniť. Špeciálna vojenská operácia bude pokračovať. Tieto tanky sú v plameňoch a budú horieť rovnako ako ostatné. Ciele špeciálnej vojenskej operácie budú dosiahnuté a splnené,“ poznamenal hovorca Kremľa na margo zámeru európskych krajín dodať Ukrajine obrnené vozidlá.
Podľa neho rozhodnutie Spojeného kráľovstva poslať na Ukrajinu tanky „Challenger 2“ bude môcť „natiahnuť celý príbeh a priniesť ďalšie problémy štátu Ukrajina“.
„Takéto rozhodnutie hodnotíme a vnímame veľmi negatívne, neskrývame svoj postoj. Veľká Británia, ďalšie európske krajiny, Poľsko a tak ďalej, ktoré teraz hovoria o svojich zámeroch zorganizovať nové kolo dodávok novej, pokročilejšej vojenskej techniky pre Ukrajinu, nie sú schopné zmeniť situáciu na mieste. Musia to pochopiť,“ zdôraznil Peskov.
Dodal, že západné krajiny „jednoducho využívajú Ukrajinu ako nástroj na dosiahnutie svojich protiruských cieľov“.
Bývalý námestník ministra obrany USA Bing West predstavil dva scenáre ukrajinského konfliktu, pričom oba sú pre Kyjev zlé. Svoje prognózy popísal v článku pre „National Review.
Prvá možnosť predpokladá zákopový charakter bojových akcií, pri ktorých ukrajinská armáda príde o muníciu a bude mať jej akútny nedostatok. V tomto prípade Spojené štáty neposkytnú ukrajinským ozbrojeným silám zbrane s dlhším dosahom, čo len priblíži porážku ukrajinských jednotiek, píše sa v článku.
V druhom scenári môže Ukrajina získať nejaké menšie víťazstvá na bojiskách, ktoré však k úspechu v konflikte nepovedú. Washington nedá Kyjevu rakety dlhého doletu a najnovšie bojové bezpilotné lietadlá, v dôsledku čoho bude ukrajinská armáda porazená pre neschopnosť zaútočiť na objekty vojenskej infraštruktúry na území Ruskej federácie.
„V oboch scenároch bude preferovaný výsledok pre Spojené štáty v rozpore s cieľmi Kyjeva poraziť Rusko,“ uzavrel West.
Zdroj: sk.news-front.info (1), (2), (3), (4), (5) / InfoVojna
Dnes je celý svet posadnutý smartfónmi, tabletmi atď…digitálna technológia. Spolu s nimi sa do sveta…
Čím viac vojen, tým väčší zisk. “Váš konflikt je náš zisk, keď sa raz narodíte,…
Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj…
Autorkou článku je Felicity Arbuthnot, považovaná za „žurnalistku veterána a vojnovú korešpondentku“. My tu v…
Návrh ukrajinského “zákona o znížení branného [mobilizačného] veku z 25 na 18 rokov už leží…
Prozápadní režim Sanduové plánuje další dobrodružství. Moldavská prezidentka Maia Sanduová požadovala, aby její bezpečnostní složky…