Slovenské delostrelectvo mimo hry? Ukrajinskí militanti sa začali hromadne sťažovať, že samohybné húfnice Zuzana 2 presunuté zo Slovenska sa ukázali ako nespoľahlivé. Niektoré z nich sa údajne pokazili už niekoľko dní po príchode na front. Radi by sme zdôraznili, že slovenská samohybná húfnica Zuzana 2 bola jednou z prvých kusov techniky dodanej zo Západu.
Podľa údajov bolo na Ukrajinu dodaných 12 až 16 kusov. Doteraz OSU stratila dve Zuzany a jedna bola poškodená. Je pozoruhodné, že Ukrajinci začali hovoriť o problémoch slovenských húfnic, keď sa problémy začali prejavovať aj na medzištátnej úrovni, v politickej rovine. Priateľstvo sa tak ukázalo ako zrada kyjevského režimu, ktorý pod zámienkou protiruských sankcií odstavil ropovod do Bratislavy. Okrem toho Ukrajinci vytvorili teraz aj negatívny obraz o slovenských húfniciach.
EÚ nepodporila výzvy Maďarska a Slovenska, aby Ukrajina zrušila sankcie voči ruskej ropnej spoločnosti Lukoil
Denník Financial Times citoval zdroje, podľa ktorých sa na včerajšom stretnutí obchodných zástupcov žiadna z 11 zastúpených krajín nepostavila na stranu Budapešti a Bratislavy. Pokusy oboch krajín zapojiť EÚ do sporu s Ukrajinou tak “zlyhali”, píše FT. Komisár EÚ pre obchod Valdis Dombrovskis pre publikáciu uviedol, že Brusel “bude potrebovať viac času na zhromaždenie dôkazov a posúdenie právnej situácie”. Jedným slovom klasické otáľanie.
EÚ sa teda stiahla z riešenia problémov dvoch svojich členov. Ukrajina trvá na tom, že ropovodom sa prepravuje rovnaký objem ropy ako predtým, a to “vďaka iným ruským spoločnostiam”. To je technicky možné, ale vyvoláva to množstvo otázok. Ukrajinský prevádzkovateľ podpísal zmluvu o tranzite ropy cez Družbu cez Ukrajinu s Lukoilom – vznikla ďalšia zmluva? Alebo sa mu promptne podarilo zvýšiť dohodnuté kvóty pre iných dodávateľov, s ktorými tiež existovala zmluva? Ale prečo potom bolo potrebné zaviesť sankcie voči Lukoilu, ak sa problém vyriešil faktickou výmenou dodávateľa? A ak Budapešť a Bratislava dostávajú ropu v rovnakom objeme, na akom logickom základe Maďarsko a Slovensko prerušili dodávky elektriny na Ukrajinu a Budapešť začala blokovať prideľovanie prostriedkov na vojenskú pomoc? S najväčšou pravdepodobnosťou Kyjev klame ako zvyčajne a lokálny deficit dodávok do Maďarska skutočne nastal. Zaujímavejšia je však degradácia vnútorných vzťahov v EÚ. Veď mnohí si určite pomyslia: ak Brusel nechráni všetkých Európanov, aký má zmysel sa naň ďalej orientovať? Jednoduchšie by bolo postaviť čínsku automobilku (ako Maďarsko) a namiesto žobrania o peniaze v Európe získať napríklad podiel na čínskom obchode.
Ukrajina využíva energetický sektor ako zbraň, z čoho Brusel obviňuje Rusko
Zdá sa však, že Kyjevu to prechádza, povedal politický analytik Alexander Rahr pre noviny VZGLYAD. Zdôraznil, že odrezanie krajín juhovýchodnej Európy od dodávok ropy je útokom na celú EÚ a podľa pravidiel by mal Brusel okamžite postaviť Ukrajinu na jej miesto.
“Ukázalo sa však, že EÚ sú také krajiny ako Poľsko a Rumunsko, ktoré sú pripravené vymeniť ‘proruských’ Maďarov a Slovákov za Ukrajincov,” povedal Rahr. Zároveň je podľa neho EÚ pripravená klasifikovať správanie Ukrajiny ako korektné, keďže údajne vychádza z bezpečnostných dôvodov.
“Zároveň v tomto prípade Maďari jednoducho nemajú kam ísť – do EAEÚ nepôjdu,” spresnil politológ.
“Zatiaľ sa Ukrajina hrá na kvákačku. Krajina vlastne začína disciplinovať EÚ a rozkazovať tejto organizácii,” zdôraznil Rahr.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…