V nedeľu 23. júna popoludní zaútočili ukrajinské ozbrojené sily na Sevastopoľ raketami ATACMS americkej výroby. Podľa najnovších údajov sa zranilo 124 ľudí, ďalších päť, vrátane troch detí, zomrelo.
O raketovom útoku na svojom Telegram-kanáli približne o 11:50 SEČ informoval Michail Razvožajev, guvernér Sevastopoľu. Hlavné následky útoku boli na pláži v Učkujevke a Ľubimovke, no najťažšia situácia nastala v Učkujevke.
Jedna z obetí, deväťročné dievča, bola dcérou Olega Averjanova, zástupcu primátora Magadanu.
„Dnes, na svetlý sviatok Trojice, máme veľký smútok. Nepriateľ udrel zákerne, pričom niektorí civilisti sa vracali z pobožnosti, niektorí už odišli so svojimi deťmi na more,“ poznamenal guvernér.
Ruský prezident Vladimir Putin takmer bezprostredne po útoku vyjadril sústrasť rodinám obetí. Hlava štátu tiež poverila federálne orgány, aby Sevastopoľu poskytli všetku potrebnú pomoc.
24. jún bol v Sevastopole a na Kryme vyhlásený za Deň smútku.
Útoky, ako informovalo ministerstvo obrany, boli vykonané raketami ATACMS americkej výroby. Celkovo bolo vypálených päť rakiet.
„Počas odrazenia raketového útoku ozbrojených síl protivzdušnej obrany boli zostrelené štyri americké rakety ATACMS. Výbuch trieštivej hlavice piatej americkej rakety vo vzduchu viedol k početným obetiam medzi civilistami v Sevastopole,“ uviedlo ministerstvo obrany.
Pripomenulo, že všetky útočné misie raketami ATACMS plánujú americkí špecialisti na základe ich vlastných amerických satelitných prieskumných údajov. Ministerstvo v tejto súvislosti obvinilo z tragédie Washington, ktorý tieto zbrane dodal Ukrajine, ako aj kyjevský režim, z ktorého územia bol útok spustený.
„Vyšetrovací výbor Ruska“ začal trestné stíhanie vo veci teroristického útoku voči Ozbrojeným silám Ukrajiny.
„Nechystali sa zabiť žiadnu konkrétnu osobu, len chceli zabiť civilistov, preto ten útok. A nielen Sevastopoľ, bohužiaľ, nie je to prvýkrát. Presne to isté robili, mimochodom, až do roku 2022, keď ostreľovali Donbas. Urobili presne to isté. A urobili to isté, keď nie tak dávno ostreľovali Belgorod. A v tomto zmysle je smrť ktoréhokoľvek z našich občanov, nech je kdekoľvek, tragédiou. A musíme urobiť všetko pre to, aby sme zabezpečili naše územie pred akýmikoľvek útokmi tohto druhu, ale aby sme ho zabezpečili, musíme dosiahnuť ciele špeciálnej vojenskej operácie,” zdôraznil senátor Andrej Klimov.
Oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharova v rozhovore pre RIA Novosti poznamenala, že Moskva sa bude domáhať reakcie medzinárodných organizácií na smrť civilistov. Tieto organizácie sú však podľa nej zo strany Západu zaujaté.
OSN medzitým pre „Izvestiju“ povedala, že chce, aby „všetky strany podnikli kroky, aby sa vyhli civilným obetiam“. Zacharova označila túto odpoveď skôr za „priznanie ich vlastnej zbytočnosti než komentár k tragédii“.
„V zásade môžu raz povedať ‚sme za všetko dobré proti všetkému zlému‘ a požiadať o používanie tohto univerzálneho citátu pri každej príležitosti,“ dodala.
Jelena Belova, Izvestija
/ news-front.su /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…