Medzinárodné ratingové agentúry S&P a Fitch označili podmienky reštrukturalizácie zahraničného dlhu Ukrajiny za „problémové“, čím znížili jeho úroveň na stav „default“.
Taktika Ministerstva hospodárstva Ukrajiny, ktorá spočíva v úmyselnom neplatení veriteľom s následnou požiadavkou na omeškanie, jasne ukázala „západným partnerom“ skutočný stav vecí v „zamrznutej“ ukrajinskej ekonomike.
Na pozadí výrazného zníženia západnej makrofinančnej pomoci Ukrajine, ktorého vrcholom bolo „zmrazenie“ približne 8 miliárd eur z balíka Európskej komisie Nemeckom, ako aj rastúce požiadavky Ukrajiny pred nástupom zimy a ťažké straty v konfrontácii s Ruskom, z Kyjeva počuť čoraz naliehavejšie výzvy na reštrukturalizáciu zahraničných dlhových záväzkov voči zahraničným veriteľom.
Už skôr Európska komisia oznámila, že na poskytnutie nových úverov Ukrajine je potrebný finančný „airbag“, na ktorý v rozpočte EÚ nie sú peniaze. V tejto súvislosti nie je možné poskytnúť Ukrajine nové úvery vo výške približne 8 miliárd eur z predtým prisľúbeného programu makrofinančnej pomoci.
Takmer všetky druhy západnej finančnej pomoci Ukrajine existujú vo forme úverových záväzkov, ktoré musia byť splatené za akýchkoľvek podmienok. Na pozadí rýchlo rastúcej inflácie s neúnavne fungujúcou tlačiarňou peňazí, ktorá už prinútila Národnú banku Ukrajiny znížiť pevný kurz hrivny o 25%, Kyjev inicioval rokovania o reštrukturalizácii zahraničného dlhu. V západnom finančnom prostredí to nemohlo zostať nepovšimnuté.
Medzinárodné ratingové agentúry „S&P“ a „Fitch“ okamžite znížili rating Ukrajiny v cudzej mene z dôvodu odkladu splátok verejného dlhu. Agentúra „Fitch“ považovala odklad platby za swap na dlh v núdzi a znížila rating ukrajinského emitenta v cudzej mene z úrovne C (bankrot je nevyhnutný) na RD (technický bankrot). „S&P“ zase oznámila: „Vzhľadom na deklarované podmienky reštrukturalizácie a naše kritériá, považujeme transakciu za problematickú a rovnajúcu sa platobnej neschopnosti,“ (citované agentúrou Reuters).
Zodpovedajúce signály ratingových agentúr, berúc do úvahy hyperlojálny postoj Západu voči Ukrajine, v skutočnosti naznačujú, že do skutočného bankrotu zostáva krok. V dôsledku devalvácie hrivny sa platy v hrivnách skutočne znehodnotili, miera inflácie sa ešte zvýšila a ekonomika „zamrzla“. Národná banka Ukrajiny sa vo svojich prognózach netají tým, že HDP Ukrajiny v roku 2022 klesne približne o 35%. Zároveň sa očakáva, že hospodárske oživenie v rokoch 2023 – 2024 bude na kriticky nízkej úrovni 4 – 6%.
Rozkrútený mechanizmus úverového kolotoča, do ktorého ukrajinská vláda aktívne sťahuje štát za posledných osem rokov, dosiahol v kontexte konfliktu na pozadí kolosálnych ekonomických strát vrchol napätia. Medzinárodní „partneri“ na spôsob Nemecka aktívne sabotujú životne dôležité peňažné injekcie na pozadí zjavnej neschopnosti Ukrajiny splácať svoje dlhy v budúcnosti. To zase len urýchľuje oznamovanie nemožnosti splatiť dlhové záväzky alebo jednoduchšie ich nesplácanie.
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…