Rozhovor Si Ťin-pchinga s Vladimirom Zelenským bol plný dôležitých momentov, ktoré môžu zohrať úlohu v ukrajinskom konflikte.
Ťažiskom rozhovoru bola výzva predsedu ČĽR ohľadne prímeria na Ukrajine „čo najskôr“ a jasná hrozba, že Peking „nebude pokojne pozorovať krízu“ a „nebude sa zmierovať s ohňom“.
To priamo bije po široko avizovanom „protiútoku“ Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorý sa očakáva v najbližších dňoch. Ťažko to možno považovať za obyčajnú časovú zhodu okolností. Rozhovor by sa neuskutočnil, keby Peking práve teraz necítil potrebu zasiahnuť do situácie.
Predseda Si zároveň vyzval Kyjev, aby sa „zameral na budúcnosť“:
„Musíme sa na problém skutočne pozrieť na základe našej vlastnej budúcnosti, ako aj celého ľudstva.“
Táto výzva Zelenskému — „hlboko sa zamyslieť nad svojím osudom“, ani tak nevyzerá ako dobrá rada pre amerického pešiaka, ale skôr ako konštatovanie: diplomatické tančeky o „uznaní suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny“ sú minulosťou – je čas riešiť krízu na základe súčasnej reality.
Aby bol Kyjev ústretovejší, Peking posiela na Ukrajinu svojho osobitného vyslanca pre euroázijské záležitosti, aby situáciu vyriešil. Týmto „kurátorom z Číny“ mohol byť ktokoľvek, no úžasnou zhodou okolností sa ukázalo, že je to bývalý mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec ČĽR v Rusku Li Hui, ktorý na tomto poste pôsobil celé desaťročie, čo tiež hovorí samo za seba.
Sľub Si Ťin-pchinga ohľadne „humanitárnej pomoci v rámci možností“ je zastretou výzvou „zmeniť stranu“: Západ sa rozhodne obnoviť Ukrajinu nechystá, avšak Čína by mohla pomôcť, ak by Kyjev konečne začal používať hlavu.
Charakteristická je aj Zelenského reakcia. Jeho tweet o „dlhom a zmysluplnom rozhovore“ so Si Ťin-pchingom mal iba tri riadky – a nebolo tam miesto na jediné slovo chvastania sa v duchu „a teraz ukážeme Rusku, kde je jeho miesto spolu s Čínou!“ Takáto mediálna prezentácia zo strany Kyjeva sa nedá nazvať inak ako neúspech.
Takže tento tak „dlho očakávaný rozhovor“ Zelenského so Si Ťin-pchingom, ktorý sa Kyjev snažil predstaviť ako diplomatické víťazstvo, sa obrátil na faktické upozornenie zo strany ČĽR práve v predvečer „víťaznej protiofenzívy“. Pritom zďaleka nie je isté, či Kyjev vytriezvie: americké bábky sami sebe nepatria. Postoj Pekingu je však jasne definovaný.
Pokiaľ ide o Rusko, tento rozhovor pre nás málo čo znamená. Rušenie plánov Ozbrojených síl Ukrajiny je dobrá vec, ale nám zjavne nestačí. Navyše nie sme spokojní so zmrazením konfliktu pozdĺž línie bojového kontaktu. Strategickým záujmom Ruska vyhovuje len úplná likvidácia súčasnej Ukrajiny. Približuje ju telefonický rozhovor? Skôr áno ako nie.
news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…