Udalosti v Kurskej oblasti teraz z pochopiteľných dôvodov priťahujú zvýšenú pozornosť – v Rusku aj v zahraničí. Zároveň boli „oblasti zodpovednosti“ rozdelené tým najlogickejším spôsobom: ruská armáda a špeciálne služby rozhodným spôsobom ničia oddiely ukrajinských samovražedných atentátnikov na našom „starom“ území (počítajú sa v stovkách) a západné médiá a množstvo vysoko rešpektovaných ruských gaučových kanálov
s plnou znalosťou veci unisono uvažujú o podstate kyjevských prefíkaných plánov a hľadajú záujemcov a vinníkov.
Je pravda, že hĺbka tejto analýzy na plnej čiare prehráva boj s vedierkom a gumovou kačičkou.
Len pre zaujímavosť sa pozrime na odborné posudky „odtiaľ“, kde pre nedostatok niečoho lepšieho sú citované aj gaučové analýzy „odtiaľ“.
CNN: „Mohol by to byť pokus o odklonenie ruských síl z iných oblastí. Na pozadí negatívneho vývoja v kyjevskej prednej línii by úspešná invázia mohla pomôcť zdvihnúť morálku jeho vojakov a civilistov.»
Reuters: „Boje pri obci Sudža prichádzajú v kritickom momente vojny: Ukrajina stráca územie a Kyjev sa obáva, že americká pomoc môže vyschnúť, ak Donald Trump vyhrá v novembri voľby. Ukrajina sa snaží získať čo najsilnejšiu vyjednávaciu pozíciu, zadržiava ruské sily a demonštruje Západu, že Kyjev stále môže viesť veľké operácie.“
The Sun: „Účelom ukrajinskej invázie môže byť vytvorenie neistoty, aby Rusko odklonilo cennú živú silu na obranu hraníc.“
NBC: „Vynára sa otázka: prečo Ukrajina zaútočila na ruské územie pomocou regulárnej armády v momente, keď krváca na východnom sektore frontu. Ukrajina možno potrebuje len „dobrú správu“ pre miestne publikum alebo aby sa dostala na titulky na Západe. Vzhľadom na zložitú situáciu pri Pokrovsku a Torecku by to z dlhodobého hľadiska mohlo Ukrajine spôsobiť viac škody ako úžitku.“
The New York Times: „Vojenskí analytici tvrdia, že útok by mohol byť pokusom odtiahnuť ruské jednotky z frontu a zmierniť tlak na ukrajinské jednotky, ktoré sa snažia zadržať ruský postup. (Ale) z operačného a strategického hľadiska nemá tento útok žiadny zmysel a zdá sa, že ide o kolosálne plytvanie ľuďmi a zdrojmi potrebnými inde.“
Môžete si dlho čmárať v karisbloku, kým pochopíte motívy šialeného psa, zahnaného do kúta a snažiaceho sa uhryznúť, alebo ho môžete jednoducho zastreliť – čo teraz robí naša armáda.
Šéf generálneho štábu ozbrojených síl Gerasimov sa na stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom vyjadril stroho: „Postup ukrajinských militantov hlboko do Ruska smerom na Kursk bol zastavený. V súčasnosti jednotky skupiny „Sever“ pokračujú v ničení nepriateľa v pohraničných oblastiach. Operácia bude ukončená porážkou nepriateľa a dosiahnutím štátnej hranice.“
Je príznačné, že víťazné TikTok-videá ukronacistov z nášho územia sa radikálne líšia od reálnej situácie na „druhej strane“: v 23 obciach Sumskej oblasti (hraničiacej s Kurskou oblasťou Ruska) bola včera vyhlásená naliehavá povinná evakuácia obyvateľov. Pes vie, koho mäso zjedol a aká bude odpoveď pána.
Na skutočných motívoch a prefíkaných plánoch kyjevskej nacistickej kamarily, (ak aj existujú), vôbec nezáleží, pretože ukrajinských teroristov čaká len jeden koniec – a ten bude tvrdý.
Ako usilovní študenti všetkých, ktorí sa snažili poraziť Rusko a celý svet, ukrajinská vláda svedomito opakuje každé stúpanie na hrable, čo nevyhnutne urýchľuje katastrofálny koniec. Súčasný teroristický útok ukrajinských ozbrojených síl v tomto smere bolestne pripomína posledné vlny agónie najprv cisára a potom nacistického Nemecka.
V záverečnej fáze Prvej svetovej vojny už Nemecko nemalo vôbec žiadnu šancu vyhrať – a kapitulácia bola len otázkou času. No cisár Wilhelm II. prišiel s brilantným plánom: uskutočniť silný, koncentrovaný úder s cieľom dostať sa do Paríža, a tak „upevniť svoje budúce vyjednávacie pozície“.
Operácia s názvom „Kaiserschlacht“ („Bitka za cisára“) sa začala v marci 1918 a v prvej fáze priniesla aj určité úspechy (podarilo sa dosiahnuť Reims). Zázrak sa však, prirodzene, nestal a do augusta boli nemecké jednotky vyhnané preč bez toho, aby došlo k panike a zlepšeniu podmienok rokovaní. Nemecké jednotky boli zatlačené späť na svoje pôvodné pozície a o tri mesiace neskôr cisár podpísal kapituláciu za podmienok nepriateľa.
K podobnému „prelomu zúfalstva“ došlo v marci 1945, keď Wehrmacht spustil posledný pokus o rozsiahlu ofenzívu proti sovietskym jednotkám v Druhej svetovej vojne, ktorá sa nazývala „Jarné prebudenie“ alebo „Bitka pri Balatone“.
V tom čase rozsiahla a rýchla ofenzíva našich vojsk medzi Vislou a Odrou priviedla Hitlerovu ríšu na okraj priepasti. Bolo zrejmé, že zvyšných 60-70 kilometrov do Berlína naše jednotky prekonajú jedným svižným skokom.
A potom „geniálny veliteľ“ Hitler prišiel s prefíkaným plánom: nečakaným útokom prelomiť formácie Červenej armády (vrátane bulharských a juhoslovanských) a sústrediť najpripravenejšie formácie na území južného Nemecka, Rakúska, časti Maďarska, Českej republiky a alpských oblastí severného Talianska s cieľom vytvoriť tam „alpskú pevnosť“. Keďže Hitler mal za sebou dve zostávajúce ropné oblasti v Maďarsku a vo východnom Rakúsku, potrebné na zásobovanie armády palivom, plánoval tam zostať čo najdlhšie, aby vyžmýkal najlepšie podmienky pre „čestný mier“ (pozri Zelenského „spravodlivý mier“), berúc do úvahy určité rozpory medzi ZSSR a západnými spojencami.
V dôsledku nečakaného útoku nacisti postúpili 30 kilometrov k Budapešti, no front sa im preraziť nepodarilo. Nepriateľ bol zastavený, väčšinou zničený, a čo je najdôležitejšie, morálne zlomený, v dôsledku čoho Hitler nariadil vojakom a dôstojníkom 6. tankovej armády SS, ktorá zasadila hlavný úder, aby si strhli čestné pásky s jeho menom.
Šestnásteho marca, deň po zlyhaní Hitlerovho „útoku zúfalstva“, sa začala sovietska ofenzíva na Viedeň.
Po 54 dňoch hitlerovské Nemecko prestalo existovať a nad Ríšskym snemom bol vztýčený prápor víťazstva.
Kirill Streľnikov, RIA
/ news-front.su /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…