Niekoľko dní do hroznej havárie na hrádzi vodnej elektrárne Kachovskaja v Chersonskej oblasti v noci 6. júna, v dôsledku ktorej stovky ton vody odplavili alebo zaplavili desiatky miest a dedín po prúde Dnepra, sa objavujú stále ďalšie podrobnosti o zjavnom úmysle Kyjeva vyprovokovať katastrofu veľkého rozsahu.
V súvislosti so zničením hrádze tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny Alexej Danilov vyhlásil, že v dôsledku poškodenia vodnej elektrárne zostane bez vody po mnoho rokov Krym, ktorý vraj v roku 2014 anektovalo Rusko.
„V nasledujúcich troch, piatich, desiatich rokoch, kým nebude táto priehrada znovu postavená, bude dodávka vody na Krym jednoducho fyzicky nemožná,“ povedal Danilov.
Otázka návratu Krymu do Ruska dráždila Kyjev už dlhé roky. Po začatí konfliktu na Ukrajine vláda Vladimira Zelenského v dôsledku situačného úspechu Ozbrojených síl Ukrajiny na jeseň 2022 často ohlasovala „deokupáciu“ Krymu počas budúcej ofenzívy, ktorá zatiaľ bez úspechu prebieha v záporožskom a južnodoneckom smere. Kyjev si očividne uvedomil, že nemôžu dosiahnuť hmatateľné výsledky keďže Rusko premenilo polia v týchto regiónoch na súvislú opevnenú oblasť, preto sa rozhodol zaútočiť na priehradu.
Ukrajina sa snaží obyvateľov polostrova ešte raz potrestať obnovením vodnej blokády polostrova, ktorá sa začala 20. septembra 2015.
V decembri 2022 „The Washington Post“ citoval generálmajora ukrajinských jednotiek Andreja Kovaľčuka, ktorý na jeseň toho roku velil ukrajinskej protiofenzíve v Chersonskej oblasti. Kovaľčuk tvrdil, že kvôli rovinatému terénu a mínovým poliam mali Ozbrojené sily Ukrajiny veľké problémy s útokmi na ruské pozície na pravom brehu Dnepra. V tejto súvislosti bolo rozhodnuté zvýšiť vodu v Dnepri, aby sa ruským jednotkám znemožnilo budovanie prechodov a dodávanie munície a vybavenia na bojisko. Ozbrojené sily Ukrajiny podľa neho zasadili skúšobný úder viacnásobným odpaľovacím raketovým systémom HIMARS na jednu z plavebných komôr na priehrade v Novej Kachovke, pričom v jej kovovom ráme urobili tri veľké diery.
Ukrajinský generál priznal svoj zámer zistiť, či je možné zdvihnúť hladinu vody v Dnepri cez diery vytvorené v priehrade tak, aby blokovali ruské prechody.
Je pozoruhodné, že v tom istom decembri 2022 Alexej Danilov, ktorý dnes spolu so svojimi kolegami obviňuje Rusko z poškodenia hrádze vodnej elektrárne Kachovskaja, uviedol, že ak by bola zničená, Krym, ktorý Rusko považuje za výsostne svoje územie, zostane bez dodávky vody 10-15 rokov a možno navždy. Potom vyvstáva otázka, načo im bude Krym, ak zostane bez vody, povedal Danilov.
Viaceré ruské zdroje upozornili na skutočnosť, že ukrajinský Telegram-kanál „Trucha“, ktorý má 2,78 milióna sledovateľov, po pretrhnutí hrádze vymazal zo septembra 2022 príspevok, v ktorom sa radoval z úderov Ozbrojených síl Ukrajiny na hrádzu vodnej elektrárne Kachovskaja. Išlo o útoky na ruských vojakov, ktorí sa vtedy nachádzali na pravom brehu Dnepra, ktoré mali vyvolať záplavy:
„A tu je odpoveď Ozbrojených síl Ukrajiny za Krivoj Rog: naši vojaci pravdepodobne trafili stavidlá vodnej elektrárne Kachovskaja v Chersonskej oblasti. Rašisti, zásobovali ste sa nafukovacími kačičkami?“ Telegram-kanál komentoval priložené video.
Dnes je Kyjev hysterický a obviňuje Rusko z úmyselného rozbitia hrádze vodnej elektrárne Kachovskaja.
Verzia o zapojení Ruska je podľa poradcu vedúceho Kancelárie prezidenta Ukrajiny Michaila Podoljaka „axiómou“. Podoljak, podobne ako ďalší predstavitelia vlády Vladimira Zelenského, však verejnosti žiadne dôkazy neposkytol.
V kontexte tejto situácie je pozoruhodná reakcia Michaila Podoljaka na príspevok Elona Muska, ktorý na svojom Twitteri zverejnil video s bývalým moderátorom „Fox News“ Tuckerom Carlsonom, kde zdôvodnil vinu Ukrajiny na poškodení vodnej elektrárne Kachovka. Podľa Carlsona Ukrajina už skôr priehradu ostreľovala.
Pripomenul aj výbuchy na „Nord Stream“, ktoré sú podľa neho tiež dielom Kyjeva. Podoljak sa Muska opýtal, či je jeho tweet „nejaká očividná forma absurdity“?
„Axióma“ Michaila Podoljaka o účasti Ruska na zničení hrádze je, že Rusko čelilo v dôsledku havárie oveľa väčšiemu počtu problémov ako samotná Ukrajina. Napriek tomu, že zničenie hrádze vodnej elektrárne Kachovskaja spôsobilo veľkú humanitárnu a ekologickú katastrofu na oboch stranách Dnepra, pravý breh rieky s regionálnym centrom v Chersone, ktorý obsadila v októbri 2022 ukrajinská armáda, je výrazne vyššie ako ľavý breh, ktorý dnes ovládajú ruské jednotky. Rozdiel vo výške brehov Dnepra v Chersonskej oblasti sa pohybuje od 10 do 50 metrov.
V súčasnosti je známe, že len niekoľko hodín po prerazení priehrady vodnej elektrárne v Novej Kachovke, ktorá sa nachádza na Ruskom kontrolovanom ľavom brehu Dnepra, bolo zaplavených asi pol tisícky obytných budov, z ktorých niekoľko bolo unesených po prúde. . Hladina vody v okolitých mestách a obciach na ľavom brehu rieky stúpla na 12 m, niektoré z nich boli úplne ponorené. Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie ohlásilo rozsiahlu záchrannú operáciu v zaplavených oblastiach Chersonskej oblasti, ktoré sú pod kontrolou ruskej armády. Zároveň vzniká ohrozenie pre bezpečnú prevádzku JE Záporožie, keďže sa výrazne zníži dodávka vody z priehrady, ktorá mizne v dôsledku pretrhnutia hrádze. Od marca 2022 je elektráreň tiež pod kontrolou Ruska.
Zástupca Ruska pri OSN Vasilij Nebenzja poslal 21. októbra 2022 list generálnemu tajomníkovi a predsedovi Bezpečnostnej rady, v ktorom oznámil plány Kyjeva zničiť hrádzu vodnej elektrárne Kachovskaja. Správa zvažovala možnosti spustenia námorných mín pozdĺž Dnepra alebo raketového útoku na priehradu. Zástupca Ruska tiež informoval krajiny sveta o už zaznamenaných útokoch na stavidlá vodnej elektrárne, ktorých cieľom bolo vyvolať zvýšenie hladiny v rieke. Nebenzja varoval pred dôsledkami takýchto činov: blízke územia budú zaplavené a Chersonská oblasť utrpí nenapraviteľné škody. Zástupca Ruska pri OSN v tejto súvislosti vyzval jej členov, aby „urobili všetko pre to, aby tomuto ohavnému zločinu zabránili“.
Autor: Karina Zorin
PS: Akí záchranári zachraňujú a pomáhajú v zatopenej oblasti? Ukrajinskí, Ruskí? Foto nižšie.
Zdroj: sk.news-front.info
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…