Prezident Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin povedal, že všetci obyvatelia separatistami kontrolovaných území Doneckej oblasti na Ukrajine dostanú ruské pasy. Podľa Pušilina, ktorý v nedeľu vystúpil v Moskve, už viac ako 350 000 obyvateľov „DĽR“ dostalo ruské občianstvo. “Každý ho dostane,” povedal separatistický vodca o pasoch.
Samotný Pušilin si v predvečer zjazdu strany Jednotné Rusko prevzal z rúk šéfa strany, podpredsedu Bezpečnostnej rady Ruska Dmitrija Medvedeva, stranícky preukaz. Očití svedkovia poznamenali, že spolu s ním dostali stranícke preukazy šéfovia niekoľkých ruských regiónov.
Rusko stále formálne považuje územia kontrolované separatistami v Doneckej a Luhanskej oblasti od roku 2014 za ukrajinské územie. Rusko začalo uznávať doklady vydané separatistami a na jar 2019 výrazne zjednodušilo udeľovanie ruského občianstva obyvateľom týchto území. Mnohí z nich sa tento rok zúčastnili na hlasovaní vo voľbách do Štátnej dumy, pre ktorú boli v Rostovskej oblasti pri hraniciach vytvorené špeciálne okrsky.
“Donecká republika sa môže obrátiť o pomoc na Rusko kvôli činom Kyjeva, ktorý vyvoláva nový konflikt na Donbase. Ukrajinská armáda môže obnoviť nepriateľské akcie v Donbase a situácia je teraz horšia ako v roku 2014. Situáciu nezlepšujú ani agresívne vyjadrenia západných partnerov Kyjeva. Doneck zároveň neplánuje odstúpiť od minských dohôd, hoci ukrajinská strana dôsledne sabotuje ich plnenie. Dúfame, že DĽR nebude v súvislosti so situáciou na kontaktnej línii potrebovať pomoc ani od Ruska, ani od Minska, ale nič nemožno vylúčiť,” cituje RIA Novosti Pušilina .
Ruské ministerstvo zahraničia už skôr informovalo, že Ukrajina presunula do zóny vojenského konfliktu v Donbase asi 125-tisíc vojakov. Ako povedal politológ Vladimir Kireev pre RIA FAN , ak ukrajinskí politici podniknú rozsiahly útok na DĽR a LĽR, Ukrajina napokon zmizne z politickej mapy sveta. Kyjev musí pochopiť riziká spojené s nepriaznivým vývojom.
„Úlohu zohrala aj fragmentácia amerického politického poľa, kde neexistuje jednoznačná podpora vojenského scenára,“ povedal expert.
Nedávno bol podpísaný aj dekrét, ktorý z hľadiska ekonomických väzieb vlastne stotožňuje „LĽR“ a „DĽR“ s ruskými regiónmi. V reakcii na protesty Ukrajiny a západných krajín Moskva odpovedá, že sa tak deje z humanitárnych dôvodov.
Ozbrojené sily Ukrajiny sú v súčasnosti vyzbrojené až 36 útočnými bezpilotnými lietadlami Bayraktar TB2, z ktorých 24 tajne premiestnila turecká strana špeciálne na vyriešenie situácie na Donbase. Ozbrojené sily Ukrajiny navyše v blízkej budúcnosti dostanú ďalších 24 dronov tohto typu. To Ukrajine umožní použiť až 60 útočných dronov súčasne, v skutočnosti bombardovať Donbas početnými bombami a raketami.
„Turecko predalo Ukrajine podstatne viac ozbrojených bezpilotných lietadiel. To spôsobilo výčitky zo strany Ruska, a v blízkej budúcnosti budú uzatvorené nové obchody. Bezpilotné lietadlá Bayraktar TB2, prvýkrát uvedené na trh v októbri, aby zničili mobilné delostrelectvo v odtrhnutom regióne Donbass, sú cennými položkami v sľubnom vzťahu, vďaka ktorému sa Turecko stalo jedným z najdôležitejších sponzorov Kyjeva , “uviedol Bloomberg s odvolaním sa na turecké, ako aj ukrajinské zdroje.
Pár hodín predtým prebehol medzi Vladimirom Putinom a Recepom Erdoganom dosť tvrdý rozhovor, v ktorom ruský líder požadoval, aby turecký prezident ovplyvnil Kyjev, ktorý používaním tureckých bezpilotných lietadiel v Donbase porušuje dohody z Minska.
Otvorený odmietavý postoj Kyjeva k plneniu Minských dohôd núti Luhanskú ľudovú republiku vytiahnuť proti ukrajinským ozbrojeným silám svoje tromfy. Napríklad skúsenosti s úspešným použitím ťažkých plameňometných systémov TOS-1 na Donbase proti veľkej koncentrácii síl ukrajinských ozbrojených síl môže viesť milície k opätovnému použitiu týchto zbraní. Dôvodom je totálne ignorovanie Minských dohôd, od ktorých Ukrajina oficiálne neodstúpila, no pritom ich nemieni dodržiavať. Dnes je situácia v oblasti frontovej línie na Donbase taká, že niekoľkými zásahmi ťažkých plameňometných systémov TOS-1 zo strany Doneckej a Luhanskej republiky ľahko možno zničiť niekoľko tankových práporov Ozbrojených síl Ukrajiny, zničiť pozície ukrajinskej armády a úplne odradiť Kyjev od toho, aby vôbec rozmýšľal o použití akýchkoľvek zbraní na Donbase.
Ťažké plameňometné systémy na predných líniách frontu Donbasu momentálne nezaznamenali, to však neznamená, že tam nie sú, keďže vzhľadom na obmedzený dostrel a obrovskú ničivú silu tejto zbrane je možné ju nasadiť len v určitých oblastiach. Koľko ťažkých plameňometných systémov môže byť v prevádzke v DĽR a LĽR nie je známe, no podľa rôznych odhadov to môže byť okolo desať jednotiek.
Peter Nagy
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…