Nevieme sa brániť tomuto druhu munície… a protivzdušná obrana je neúčinná,“ uviedol plukovník Jurij Ihnat.
Kyjev nedokáže čeliť ruským vysoko presným navádzaným bombám, priznal v utorok hovorca ukrajinských vzdušných síl plukovník Jurij Ihnat a zopakoval dlhodobé žiadosti o moderné americké lietadlá.
Ihnat na tlačovom brífingu vyhlásil, že Rusko každý deň vypustí na frontovú líniu až 20 riadených bômb. Predstaviteľ ukrajinskej armády zdôraznil, že táto munícia môže prejsť približne 70 km a zasiahnuť zariadenia kritickej infraštruktúry a iné ciele.
„Nevieme sa brániť tomuto druhu munície… a protivzdušná obrana je neúčinná,“ poznamenal hovorca a dodal, že na zabránenie takýmto úderom musí Ukrajina priamo zaútočiť na lietadlá, ktoré bomby dodávajú, zvyčajne Su-34, Su-35 a iné lietadlá taktického letectva.
Na to podľa Ihnata Ukrajina potrebuje „dlhú ruku, aby sa dostala k nepriateľovi na väčšiu vzdialenosť, ako to môžeme urobiť teraz“.
Poukázal na to, že jednou zo zbraní protivzdušnej obrany s najdlhším dosahom, ktoré Kyjev má, je raketový systém S-300 zo sovietskej éry, ktorý dokáže dosiahnuť ciele na vzdialenosť až 100 km. Dodal, že ukrajinská protivzdušná obrana bola ďalej posilnená zbraňami západnej výroby s dosahom 150 km, ktorých je však nedostatok.
Vzhľadom na túto situáciu zopakoval, že problém by sa dal vyriešiť, ak by Západ poskytol Ukrajine moderné stíhačky. „Stroje F-16 môžu účinne čeliť ruskému letectvu na celom prednom okraji bojovej oblasti,“ povedal hovorca a dodal, že takéto stíhačky by mohli odradiť lietadlá Moskvy od priblíženia sa k ukrajinským hraniciam.
„Nie je potrebné zostreliť nepriateľské lietadlo, ale musíme mať len silný protiargument,“ dodal Ihnat.
Vo februári americký prezident Joe Biden povedal, že Ukrajina „teraz nepotrebuje F-16“, a dodal, že Washington sa sústreďuje na to, aby Kyjevu poslal to, „čo si naša skúsená armáda myslí, že [potrebuje]“, vrátane tankov a delostrelectva.
Moskva zintenzívnila raketové útoky proti ukrajinskej energetickej a vojenskej infraštruktúre v októbri minulého roka po tom, ako Kyjev uskutočnil niekoľko sabotážnych akcií na ruskom území, najmä v súvislosti s útokmi Krymský most.
Rusko opakovane varovalo Západ pred dodávaním zbraní Ukrajine s odôvodnením, že to len predĺži nepriateľstvo a zároveň sa stane priamym účastníkom konfliktu.
Zdroj: rt.com
Prklad: InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…