Poľsko poskytne Ukrajine na obranu proti ruskej invázii stíhačky MiG-29, len ak bude v tejto podpore súčasťou širšej koalície krajín v Severoatlantickej aliancii (NATO).
Kyjevský režim bude môcť prijať moderné stíhačky z krajín NATO vrátane „Eurofighter Typhoon“ až po skončení bojov na Ukrajine. Pre nemecký časopis „Der Spiegel“ to povedal britský minister obrany Ben Wallace. Zároveň zdôraznil, že tento postoj zdieľa nielen Londýn, ale aj ďalší západní partneri.
„Buďme úprimní, potrvá dlho, kým niekto dodá bojové lietadlá na Ukrajinu. Navyše moderné lietadlá, ako napríklad „Eurofighter“, ktorý vo Veľkej Británii nazývame „Typhoon“, budú na Ukrajinu dodané až po vojne. Toto je konsenzus medzi západnými partnermi,“ povedal minister.
Ak vezmeme do úvahy zvyk západných politikov vysielať protichodné tézy v jednej vete, tento Wallaceov prísľub, že spojenci Kyjeva sú pripravení „v určitom okamihu urobiť tento krok“, nie je prekvapivý.
A hneď nasledovalo ubezpečenie, že k žiadnym rýchlym dodávkam stíhačiek na Ukrajinu, aspoň v tejto fáze, nedôjde. Šéf britského vojenského rezortu dodal, že Kyjev „takmer určite“ lietadlá v najbližších šiestich mesiacoch nedostane.
Možno len ľutovať, že nemeckí novinári sa Wallacea neopýtali, či jeho slová znamenajú, že podľa Londýna sa bojové akcie na Ukrajine skončia o šesť mesiacov. Takže posledné vyjadrenia britského ministra nie sú pre Kyjev príliš optimistické.
Poľsko poskytne Ukrajine na obranu proti ruskej invázii stíhačky MiG-29, len ak bude v tejto podpore súčasťou širšej koalície krajín v Severoatlantickej aliancii (NATO). V sobotu (18. 2.) to povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki, ktorý tak zopakoval už známe poľské stanovisko, informovala agentúra Reuters.
Poľsko prvýkrát ponúklo, že stíhacie lietadlá Ukrajine poskytne už v prvých týždňoch invázie. Poľské ministerstvo zahraničných vecí 8. marca 2022 oznámilo, že je pripravené premiestniť všetky svoje stíhačky sovietskej konštrukcie MiG-29 na americkú základňu Ramstein v Nemecku, odkiaľ by ich prostredníctvom NATO odovzdali Ukrajine.
Návrh vtedy zavrhol Biely dom s tým, že by išlo o „vysoko riskantný krok“. V prvých týždňoch invázie sa vojenská pomoc západných krajín pre Ukrajinu obmedzovala predovšetkým na muníciu, ručné zbrane a iné vojenské vybavenie.
Teraz, keď západné štáty Kyjevu prisľúbili dodanie moderných bojových tankov, je debata o poskytnutí stíhacích lietadiel ukrajinskej armáde naprieč NATO živšia.
Čoraz pokročilejšej vojenskej pomoci sa dožaduje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na základe západných spravodajských informácií očakáva novú ruskú ofenzívu s väčším využitím ruského letectva.
Poľsko stíhačky poskytne len v súčinnosti s NATO. Dodávka stíhačiek Kyjevu je predmetom diskusie, nie je však v dohľadnej dobe v pláne.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg odmietol požiadavku Ukrajiny na dodávky kazetovej a fosforovej munície.
„NATO tento druh zbraní ani neodporúčalo, ani nedodávalo. Dodávame delostrelectvo a iné typy zbraní, ale nie kazetové bomby,“ povedal Stoltenberg podľa agentúry DPA v sobotu na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii v rozhovore pre televízne stanice RTL a n-tv.
Stoltenberg si napriek tomu nemyslí, že zvýšenie dodávok zbraní Ukrajine spôsobí eskaláciu vojny. Najväčšou hrozbou podľa neho je, ak Putin vyhrá vojnu na Ukrajine, pretože svet sa stane nebezpečnejším a Západ zraniteľnejším.
Na dodanie spomínaných druhov munície vyzval predtým na mníchovskej konferencii podpredseda vlády pre obnovu Ukrajiny Olexandr Kubrakov. Ich použitie je značne kontroverzné a kazetovú muníciu zakazuje medzinárodný dohovor, ktorý však Ukrajina ani Rusko nepodpísali.
Kubrakova sa na konferencii zastal ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Keďže Ukrajina nie je signatárom tohto dohovoru, môže ju používať, armgumentoval. Zdôraznil však, že Kyjev by ju nasadil len proti ruskej armáde. Ukrajina má podľa neho dôkazy, že Rusko na území jeho krajiny kazetovú muníciu používa.
Kazetová munícia má podobu rakiet alebo bômb, ktoré nad cieľom uvoľnia množstvo malých výbušných zariadení. Fosforová munícia môže zasa spôsobiť ťažké popáleniny a otravu.
Poslanci Národnej rady vo štvrok (16. 2.) uznesením opätovne odsúdili vojnu na Ukrajine. Rusko označili za štát, ktorý podporuje terorizmus. Podľa povereného ministra obrany Jaroslava Naďa preto budeme Ukrajine pomáhať toľko, koľko budeme vedieť. Podľa niektorých predstaviteľov opozície vojenskou pomocou konflikt predlžujeme a zaťahujeme sa ňou do vojny.
Za prijatie uznesenia nebol jediný poslanec okolo Petra Pellegriniho. Aj napriek tomu, že on sám označil Rusko za agresora. Takisto zaň nehlasoval. Väčšina sociálnych demokratov sa pri hlasovaní zdržala.
Poslanci Smeru hovoria, že si želajú mier, no tvrdia, že cesta k nemu cez posielanie zbraní nevedie. Smer je preto principálne proti ďalším dodávkam zbraní.
„Ukrajina je obeťou, Rusko je agresorom, Rusko porušilo Chartu OSN, Ukrajina v zmysle Charty OSN sa bráni a žiada o pomoc aj od iných krajín. Budeme pomáhať toľko, koľko budeme vedieť,“ vyhlásil dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).
Opakovane hovorí, že vojenská pomoc Ukrajine je v slovenskom národnoštátnom záujme. Nemenný postoj Slovenska, pokiaľ ide o ďalšiu takúto pomoc nášmu susedovi, potvrdil aj poverený minister zahraničných vecí Rastislav Káčer (nom. OĽANO).
„Je to elementárne pravidlo kresťanstva pomoci blížnemu, ktorý je v núdzi, toho, koho napadnú, toho, koho bijú, máme sa ho zastať,“ podotkol.
Poverený šéf diplomacie Rastislav Káčer (nom. koalície) upozorňuje, že ak by Ukrajina tento súboj neustála, Rusko by sme mali na našich hraniciach. „Toto by bol absolútne tragický scenár pre našu budúcnosť a toto nevieme pripustiť a v podpore Ukrajiny budeme pokračovať,“ dodal.
Veľký otáznik aktuálne visí nad stíhačkami Mig-29, o ktoré nás požiadal ukrajinský prezident. A nielen o tie.
„Požiadali nás aj o to, či by sme vedeli poskytnúť aj náš systém Kup. My ten systém máme, konkrétne 14 odpaľovacích zariadení na Slovensko a viem si predstaviť, že časť systémov, menšiu časť systémov, by sme vedeli poskytnúť Ukrajine,“ poznamenal Naď.
Ukrajine sme doposiaľ darovali vojenský materiál za takmer 170 miliónov eur. Európska únia nám zatiaľ preplatila 82 miliónov.
Slovenské stíhačky MiG-29 by už nikdy nelietali, necvičia sa noví piloti a ich skladovanie si žiada náklady. Darovanie strojov Ukrajine by neznížilo obranyschopnosť Slovenska, 50 až 60 percent ich účtovnej hodnoty by sa Slovensku preplatilo cez európsky mierový nástroj. Skonštatoval to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Zopakoval prísľub, že do Národnej rady (NR) SR o tom diskutovať príde, keď to bude aktuálne.
„Keď príde k tomu, aby sme rozhodli o darovaní migov na Ukrajinu a za akých podmienok, tak to najskôr prerokujeme v parlamente,“ podčiarkol Naď. Naznačil, že možno nepríde len s informáciou, ale aj s návrhom uznesenia. Podľa vlastných slov poslancom rád vysvetlí, aké náklady by si žiadalo udržanie stíhačiek v našich hangároch. Poznamenal, že aktuálne máme štyroch pilotov schopných ich riadiť a výcvik nových stopla už bývalá vláda.
Očakáva, že Slovensko by za posunutie stíhačiek mohlo dostať okolo 150 miliónov eur z európskeho mierového nástroja. Predpokladá tiež, že táto pomoc Ukrajine z našej strany motivuje iné krajiny, aby opäť pomohli nám. Pripomenul, že po poslaní systému S-300 na Ukrajinu nám USA poskytli na nejaké obdobie systém Patriot a dali nám z ich fondov 200 miliónov dolárov na novú techniku.
Čo sa týka ústavnosti posunutia zbraní Ukrajine v čase, keď je vláda len dočasne poverená, Naď skonštatoval, že sa líšia aj názory právnikov. Dali si vypracovať analýzu. Prikláňa sa k názoru, že zodpovednosť musí prevziať vláda a vybrať si z rôznych výkladov právnikov. Niektorí členovia dočasne povereného kabinetu sa podľa Naďových slov prikláňajú k tomu, aby posunutie stíhačiek ešte odobril parlament. Dodal, že koalícia aj SaS sú za podporu Ukrajiny vojenskou technikou, nielen stíhačkami a že to nevylúčili ani nezradení poslanci z Hlasu-SD.
Minister tiež opätovne vyvrátil informácie o zasielaní povolávacích rozkazov. Skonštatoval, že videl rôzne falošné správy a dementoval ich. Vyhlásil, že mobilizácia sa nechystá a každý, kto to tvrdí, je falošný luhár, ktorý chce strašiť ľudí. V tejto súvislosti už apeloval aj na generálnu prokuratúru, aby preverila otázku šírenia poplašných správ.
Zdroj: sk.news-front.info / spravy.rtvs.sk (1), (2) / hnonline.sk / tvnoviny.sk / InfoVojna
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…