Europoslanec Milan Uhrík (Republika) kritizuje Brusel. Ten chce bojovať proti terorizmu. Cenzúrou „extrémistických názorov“ a to hlavne na internete a v prostredí sociálnych sietí. Ktorý názor je extrémistický, samozrejme, určia úrady.
Uhrík si však myslí, že terorizmus môžeme eliminovať len tak, že masám ľudí, o ktorých pozadí nič nevieme, zabránime v pohybe Európou. Netušíme, či nie sú džihádisti alebo kriminálnici. Len ak zabránime pohybu takýchto ľudí, vieme obmedziť terorizmus.
„Myslím si, že teroristické hrozby by samozrejme mali byť odhaľované, o tom nie je pocohýb. Lenže v súčasnosti sa tento boj proti terorizmu často zneužíva monitorovanie tzv. extrémistického obsahu a na zavádzanie cenzúry. Tieto tendencie sú vo viacerých štátoch, je to absolútne nepopierateľné,“ hovorí v pléne EP Milan Uhrík.
„V súvoslosti s odhaľovaním teroristických hrozieb sa treba viac pozrieť do reálneho sveta. Pripomeniem vám aktuálnu situáciu, týka sa Slovenskej republiky. Momentálne sa po celom území SR pohybuje obrovské množstvo nelegálnych migrantov,“ objasňuje Uhrík europoslancom aktuálnu situáciu na Slovensku.
„Nevieme o nich, odkiaľ pochádzajú. Oni síce hovoria, že utekajú pred vojnou, ale keď sa ich spýtame, pred akou konkrétne, tak sú ticho. Nepovedia nič, lebo momentálne okrem Ukrajiny väčší konflikt nie je nikde,“ hovorí Uhrík a prízvukuje, že nevieme, kto sú títo ľudia a za akým účelom idú do Európy.
„Česká republike v obave pred touto hrozbou svoje hranice so Slovenskom uzavrela. Slovenská polícia tvrdí, že na to nemá kapacity,“ vysvetľuje Uhrík a pripomína časy covidu, kedy mala kapacity na uzatvorenie hraníc pred vlastnými občanmi a dokonca mala kapacity na kontrolu hraníc medzi okresmi.
Zato návrh EP celkom presne hovorí o tom, že v boji proti terorizmu dôležité dodržiavanie ľudských práv, monitorovanie publikovaného extrémistického obsahu, čo je podľa Uhríka veľmi kontroverzná téma a tiež v návrhu stojí, že je na boj proti extrémizmu a terorizmu nutné vyčleniť viac peňazí.
„Nikde som tam nevidel zmienku o veľmi závažnom fenoméne nelegálnej migrácie z rizikových oblastí, ktorá by podľa môjho názoru mala byť v tomto boji prioritou,“ hovorí Uhrík v pléne EP.
„Myslím si, že je najvyšší čas vyhodnotiť tieto nové nástroje a mechanizmy a tiež sa pozrieť, či sú efektívne, alebo nie. Brať do úvahy a chrániť ľudské práva,“ reagovala Anne Weyembergh, bruselská profesorka trestného práva.
hlavnydennik.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…