„Ako každý vlastenec očakávam, že vládne strany splnia sľuby“
Rozhovor s Milanom Uhríkom o personálnom zložení nového kabinetu; čo od vlády očakáva; akou opozíciou bude hnutie Republika; o stratégii pred prezidentskými a európskymi voľbami; aj o zhodnotení neúspechu jeho hnutia vo voľbách. Čítajte ďalej odpovede europoslanca a predsedu hnutia REPUBLIKA pre portál SKsprávy.
■ Ako hodnotíte personálne a odborné zloženie 4. vlády Roberta Fica?
Milan Uhrík: Obsadenie ministerských stoličiek je zaujímavé vzhľadom na turbulencie, ktoré nominácie vyvolali. Osobne som presvedčený, že vládne strany nemali ustupovať výkrikom mimovládnych aktivistov vo funkciách hneď v prvom kroku pri skladaní vlády.
Prijali však zmenu stratégie a po zlosti namierenej voči jednému z ministrov zostalo okolo ostatných viac-menej ticho. Rozumiem tejto taktike. Hodnotenie si ponechám na obdobie, keď bude čo hodnotiť.
■ Čo od novej vlády očakáva predseda mimoparlamentnej Republiky, Milan Uhrík?
Tak ako každý vlastenec očakávam, že vládne strany splnia sľuby, ktoré pred voľbami dali, najmä v súvislosti so zvyšovaním životnej úrovne a s ochranou národno-štátnych záujmov. Či už ide o revíziu alebo zrušenie nevýhodnej zmluvy DCA s Američanmi, dôkladné prešetrenie krokov počas tzv. pandémie, zneužívanie právomocí verejnými činiteľmi a asertívnu zahraničnú politiku, ktorá bude nielen sľubovať vo videách a statusoch, ale aj prinášať pre Slovensko konkrétne benefity.
■ Politická kultúra hovorí, že novej vláde treba dať sto dní pokoja. Tiež, že mimoparlamentné subjekty sú a priori opozičné voči vláde, keďže sa usilujú o návrat do parlamentu. Aké kritériá rozhodnú, či hnutie Republika bude konštruktívnou alebo kritickou opozíciou?
Vzhľadom na odborný potenciál sa dá očakávať jedine konštruktívnosť pri hodnotení krokov tých, ktorí zastupujú Slovensko. Či v parlamente, mimo parlamentu alebo v exekutíve, vždy pristupujeme k veciam profesionálne a so zreteľom na záujem slovenských občanov.
A predložíme svoj postoj a riešenia. Budeme radi, keď sa nimi budú inšpirovať naši politickí kolegovia rovnako ako sa inšpirovali našou rétorikou a vlasteneckou líniou pred voľbami.
■ Ktoré rezorty budete prioritne sledovať pod drobnohľadom, či vývoj v nich ide podľa očakávaní?
Keďže naše odborné tímy pracujú v každej rezortnej oblasti, nebudeme robiť rozdiely. Každé ministerstvo a každý minister dokáže ovplyvniť život a životný štandard ľudí na Slovensku.
Osobne ma však zaujímajú najmä kroky v presadzovaní suverénnejšej slovenskej politiky, lebo bez nej nemôže nastať ani rast životnej úrovne.
Bez nej budeme vždy len kolóniou západných mocností a firiem.
■ Urobilo už hnutie analýzu príčin, prečo sa napriek zverejňovaným pozitívnym preferenciám nakoniec tesne nedostalo do parlamentu?
Vysvetlenie je zrejme jednoduché a potvrdené z viacerých strán. Nadhodnocovaním preferencií sa vytvoril dojem istoty a asi polovica našich voličov sa vybrala dvomi cestami. Jedna časť išla aj napriek výhradám na poslednú chvíľu voliť Smer, len aby nezvíťazilo Progresívne Slovensko.
Druhá časť našich voličov išla „zachraňovať“ SNS, aby ju dostala do parlamentu. Ostatné dôvody nášho náhleho poklesu preferencií boli viac menej periférne a zďaleka nie tak podstatné ako spomínaný strach ľudí z výhry Progresívneho Slovenska. A toto bol konečný efekt.
Ale my pokračujeme. Vypočuli sme si konštruktívnu spätnú väzbu od voličov aj od členov nášho hnutia, poučili sme sa, a o niečo múdrejší a pripravení ideme pracovať ďalej.
■ Čo je pre vás najdôležitejšie pred nastávajúcimi prezidentskými voľbami? Postaví hnutie Republika svojho kandidáta na prezidenta alebo podporí nejakú pronárodnú osobnosť, aby sa netrieštili hlasy?
V hre sú oba scenáre. Už nejaké interné diskusie prebehli, ďalšie prebehnú a prijme sa najlepšie možné riešenie. Nie je dôležité, čo si myslíme my. Nie je dôležité naše ego.
Dôležité je, aby sa postavil progresívcom človek, ktorý má najvyššiu šancu na úspech. Niekto, kto porazí Korčoka.
Aby sme tu nemali ďalšieho „z rodu“ čaputovcov, ale aby sme mali prezidenta, ktorý vie pracovať pre Slovensko.
■ Na budúcu jar nás tiež čakajú európske voľby. Ako predseda strany a súčasne europoslanec ste najlepšie zorientovaný v problematike. Máte už predstavu, s čím chcete osloviť slovenských voličov tak, aby pochopili, že so špinavou bruselskou vodou z vaničky nechcete vyliať „európske dieťa“?
Myslím, že každý, kto nás počúva a chce pochopiť, rozumie našim postojom veľmi dobre. Rozumie, že
hnutie REPUBLIKA má najširšiu medzinárodnú spoluprácu zo všetkých strán na Slovensku a ideálnu perspektívu priniesť do Europarlamentu potrebný vlastenecký hlas.
Že Slovensko leží v srdci Európy a Európa je náš kontinent. Chceme, aby fungovala dobrá spolupráca, vzájomne výhodný obchod a pozitívne vzťahy, nech to je na akejkoľvek platforme. Ale nikto nám nebude hovoriť koľko migrantov brať, či sa očkovať alebo koľko pohlaví uznávať.
A ak progresívci tvrdia, že s právami prichádzajú aj povinnosti, tak treba jasne zdôrazniť, že medzi naše povinnosti nepatrí zachraňovať celý svet, robiť biznis farma-firmám a mávať dúhovou vlajkou. Je to jednoduché. Ideologické rozhodnutia bruselských byrokratov nepotrebujeme.
Chceme len dobré veci, ktoré prospievajú občanom, rodinám, slovenským firmám a hospodárstvu. Ja ako europoslanec zastupujem Slovensko v Bruseli. Nie Brusel na Slovensku, ako to robia ostatní.
Ďakujeme za rozhovor
skspravy.sk
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…