domovina

Uhrík: Pritakávaním Bruselu k dohode s Mercosur vláda poškodila slovenských poľnohospodárov

Zdravie obyvateľstva vymenili za biznis

Odchodná dohoda Európskej únie s krajina Južnej Ameriky Mercosur vyvolala odmietavé stanoviská poľnohospodárov, aj niektorých politikov. Medzi prvými sa ozval europoslanec a podpredseda frakcie Európa suverénny národov Milan Uhrík.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

V reakcii v príspevku na sociálnej sieti spochybnil potrebu dovážať potraviny z 12-tisíc kilometrov vzdialených krajín. Priamo sa spýtal, či by sme „nemali náhodou podporovať slovenské regióny?“

Podľa neho sa slovenskí farmári búria, no slovenská vláda zmluvu s krajinami Mercosuru, ktorú vyjednala Leyenová schvaľuje a komisár Šefčovič ako vždy „pritakáva Bruselu“.

Bol to práve Maroš Šefčovič, ktorý už vo svojej novej funkcii v exekutíve EÚ koncom minulého týždňa pomohol ukončiť proces rokovaní, ktoré EÚ s Argentínou, Brazíliou, Paraguajom a Uruguajom viedla vyše dve desaťročia.

Uhrík upozornil, že v Južnej Amerike sa v poľnohospodárstve masívne používajú geneticky modifikované potraviny (GMO) a chemikálie, ktoré sú v Európe už desaťročia zakázané.

„Načo sa zakazovali, keď ich teraz dovezieme v plodinách a mäse?! Kde sú zrazu emisie pri lodiach plávajúcich cez pol planéty?“, spýtal sa na margo presadzovanej klimatofóbie a zelenej agendy bruselskými elitami.

„Prečo sa radšej nepodporia slovenskí regionálni farmári a výrobcovia potravín? Hnutie REPUBLIKA by určite radšej podporilo slovenských farmárov, ako tých v Paraguaji“, pokračoval v kritike kontroverznej dohody.

Problém má aj SPPK

S ňou má zásadný problém aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). Podľa komory obchodná dohoda EÚ s krajinami Latinskej Ameriky zásadne zníži konkurencieschopnosť európskych poľnohospodárov a potravinárov. Preto ju SPPK „jednoznačne odmieta, pretože s férovosťou pri výrobe potravín nemá nič spoločné“, uviedla Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK, v reakcii z 11.decembra na ukončenie rokovaní o dohode.

Dodala, že obchodná dohoda Mercosur medzi EÚ a krajinami Latinskej Ameriky (Brazília, Argentína, Paraguaj, Uruguaj) môže spustiť intenzívne obchodovanie s komoditami naprieč oceánom..

Dohodou sa podľa nej ešte viac zintenzívnili obavy európskych poľnohospodárov o budúcnosť odvetvia. Predpokladá sa, že najväčšiu časť dovozov do európskeho spoločenstva budú predstavovať produkty z hovädzieho a hydinového mäsa, či komodity ako cukor, med alebo kukurica.

Upozornila, že spomínané produkty budú predstavovať významnú konkurenciu aj pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov. SPPK ju preto jednoznačne odmieta.

Šefčovič na strane biznisu

Opačný názor má M. Šefčovič. „EÚ uzavretím historickej obchodnej a investičnej dohody s krajinami združenia Mercosur vysiela signál celému svetu, že sa dá spolupracovať aj znižovaním colných a obchodných bariér“, uviedol eurokomisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič v rozhovore pre zástupcov slovenských médií v Bruseli (TU).

Zdôraznil, že Slováci, rovnako ako všetci občania EÚ, si vraj musia uvedomiť, že EÚ ide skoro úplne eliminovať clá na takmer 91 percent výrobkov, s ktorými sa medzi týmito dvoma najväčšími obchodnými blokmi obchoduje.

Podľa argumentácie eurokomisie chcú štáty únie vyvážať do Južnej Ameriky svoje priemyselné výrobky bez cla a na oplátku súhlasili s dovozom lacných, no zo zdravotného hľadiska menej bezpečných poľnohospodárskych produktov z Južnej Ameriky.

Obchodovanie s najväčšou krajinou Latinskej Ameriky, Brazíliou, si aktuálne pochvaľoval aj premiér Robert Fico, ktorý tam bol s delegáciou an pracovnej ceste. (TU).

Biznis a ušetrené štyri miliardy na vývozných sú zjavne pre Brusel dôležitejšie ako zdravie obyvateľov členských štátov únie, na čo kriticky upozornil Milan Uhrík. Jeho strana sa v ostatnom čase výrazne angažuje v ochrane slovenských poľnohospodárov a slovenskej pôdy protestmi proti výstavbe čínskej baterkárne pri Šuranoch na južnom Slovensku.

/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

LOZ žiada o stretnutie s prezidentom v súvislosti so situáciou v sektore

Lekárske odborové združenie (LOZ) požiadalo prezidenta SR Petra Pellegriniho o osobné stretnutie. Odborári mu chcú…

10 hodín ago

Anglosaské Deep State elity dobře rozumí pouze moci. Washington a jeho britská kolonie

Anglosaské hluboké elity dobře rozumí pouze moci. Spojené státy nepovažují evropské země za nezávislé subjekty…

10 hodín ago

Rumunsko: „Je zima a demokracie zamrzla. Jsme zpět v roce 1989″ Calin Georgescu vydal provolání k lidem i k EU

„Je zima a demokracie zamrzla. Tisk již není svobodný a ti, kteří pracují v této…

10 hodín ago

Na tajné dubajské schůzce „jaderného klubu 5 zemí“ se diskutovalo také o „Orešniku“

Evropané a Američané pod bedlivým dohledem Číny porovnávali své aktualizované strategické doktríny s našimi. Vyšlo…

10 hodín ago

Alexander Dugin: India sa môže stať kľúčovým hráčom pri náprave vzťahov medzi Ruskom a Západom

Dugin hovorí o úlohe Indie vo vzťahoch medzi Ruskom a Západom. “India sa môže stať…

10 hodín ago

„Mierová misia NATO“ ide zachrániť ukrajinský front pred úplným kolapsom

V posledných dňoch médiá aktívne píšu o Macronovej iniciatíve o “mierových silách” pre Ukrajinu. Pripomeniem,…

10 hodín ago