Do parlamentu sa opäť dostali aj volavky na hlasy z regiónov s čelnými funkciami v samospráve a viacerí komunálni funkcionári – župani, primátori, starostovia, aj ich zástupcovia. Mnohí si chcú ponechať všetky funkcie naraz a ani jednej z nich sa nemienia vzdať. Sedieť tak budú na dvoch či troch poslaneckých stoličkách naraz, často vzdialených od Bratislavy, kde sídli parlament, aj niekoľko stovák kilometrov.
Tento staronový papalášizmus ostro skritizoval Milan Uhrík (hnutie Republika) na sociálnej sieti.
„Tak opäť sa nám do NR SR dostali supermani, ktorí sa chystajú sedieť dokonca na troch stoličkách – poslanec NR SR, primátor, župný poslanec – “, skonštatoval jav, nad ktorým veľa diskutérov pod jeho statusom krútilo hlavou.
Podľa Ukríka tento funkcionársky papalášizmus určite nie je to, čo obyvatelia Slovenska čakali po výmene moci od novej politickej garnitúry.
Zdôraznil, že on sám za seba jednoznačne verejne deklaroval, že ak získa mandát poslanca NR SR, tak sa mandátu europoslanca vzdá, a to bez ohľadu na to, či by bol vládnym, alebo opozičným poslancom.
Pripomenul, že je konzistentný v tomto postoji, pretože rovnako sa dobrovoľne vzdal mandátu župného poslanca, keď nastupoval do Európskeho parlamentu.
S takýmto férovým postojom mali v minulosti problém aj niektorí europoslanci. Súbežný mandát poslanca Európskeho parlamentu a predsedu Bansko-bystrického VÚC vykonával napríklad Vladimír Maňka.
V NR SR bol rekordérom sediacim súbežne na štyroch poslaneckých stoličkách Ondrej Dostál (SaS), keď vykonával mandát poslanca NR SR, Bratislavského VÚC, magistrátu Hlavného mesta Bratislavy a aj aj bratislavskej mestskej časti Staré mesto.
V tomto volebnom období sa do NR SR dostalo šesť z ôsmych predsedov samosprávnych krajov a viacero primátorov a starostov.
Erika Jurinová (OĽANO), Jozef Viskupič (OĽANO), Branislav Becík (Hlas), Jaroslav Baška (Smer), Milan Majerský (KDH), Juraj Droba (SaS). Okrem nich dokonca aj podpredsedovia, napríklad Roman Malatinec (BB VÚC, Hlas) či Martina Holečková (NI VÚC, KDH).
Vicestarostka bratislavského Starého Mesta a bratislavská mestská poslankyňa Dana Kleinert si plánuje uplatniť mandát poslankyne Národnej rady (NR) SR, ktorý získala v parlamentných voľbách, takže bude mať súbežne tri mandáty.
Primátor Považskej Bystrice Karol Janas (Hlas-SD) je dokonca presvedčený, že po zvolení za poslanca NR SR bude zvládať všetky tri volené funkcie – poslanca NR SR, primátora mesta i poslanca Zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraj (TSK).
Už v roku 2016 chceli poslanci zákonom znemožniť a zakázať súbeh exekutívnych funkcií s výkonom poslaneckého mandátu, čo sa nepodarilo dodnes presadiť.
Podľa Milana Uhríka sú veci, ktoré sa dajú zvládať. „Ale robiť zodpovedne tri politické funkcie súbežne nie“. Uhrík preto vyzval viacstoličkových poslancov, aby sa rozhodli, čo chcú robiť. „Či pracovať alebo prelietavať“.
skspravy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…